close
تبلیغات در اینترنت
شهرستان آباده
loading...

جزيره نیم نگاه

شهرستان آباده

یک تماس و صدها تیتر

یک تماس و صدها تیتر+ عکس

تاریخ انتشار : یکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۰۲
این‌ها همه تیترهایی بود که بسیاری از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های جهان درباره تماس تلفنی روحانی و باراک اوباما پرداختند.

صدها خبرگزاری‌ و روزنامه‌ بین‌المللی تیتر اول اخبار خود را به تماس تلفنی باراک اوباما و دکتر روحانی اختصاص دادند که در این گزارش به برخی از مهم‌ترین رسانه‌های بین‌المللی پرداخته خواهد شد:

سی‌ان‌ان:
شبکه خبری سی‌ان‌ان، در تیتر خود، به جمله معروفی از چرچیل، نخست‌وزیر دوران جنگ جهانی دوم انگلیس اشاره کرده است.

سی‌ان‌ان در تیتر خود نوشت: اوباما و روحانی: گفتگو بهتر از جنگ است

گاردین:
اوباما تماسی تاریخی با روحانی برقرار کرد و به رفع تحریم‌ها اشاره کرد

رویترز:
تماس تاریخی روحانی و اوباما

نیویورک‌تایمز:
اوباما و روحانی، اولین گفتگوی میان ایران و آمریکار پس از ۱۹۷۹

ایندیپندنت:
اوباما تماسی تاریخی با حسن روحانی برقرار کرد

روزنامه صهیونیستی هاآرتص:
برای اولین بار بعد از سال ۱۹۷۹؛ اوباما تلفنی با روحانی گفتگو کرد، توافق با ایران امکان‌پذیر است

مجله تایم:
تفسیرهایی از یک تماس تاریخی

تلگراف انگلیس:
باراک اوباما تماسی تلفنی با روحانی، رییس‌جمهور ایران برقرار کرد

دیلی میل: تماس تلفنی اوباما و روحانی، اولین تماس مستقیم میان یک رییس‌جمهور آمریکایی و همتای ایرانی در بیش از ۳۰ سال

ای‌بی‌سی نیوز:
اوباما از تماس تلفنی تاریخی با رئیس‌جمهور ایران پرده برداشت

فاکس‌نیوز:
اوباما در گفتگو با رییس جمهور ایران گفت امکان رسیدن به توافق هسته‌ای وجود دارد

آسوشیتدپرس:
روسای جمهور ایران برای اولین بار بعد از سال ۱۹۷۹ با هم گفتگو کردند

واشنگتن‌پست:
روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست از تماس تلفنی اوباما و دکتر روحانی شگفت‌زده شده است

اشپیگل:
روز خوبی داشته باشید آقای رییس‌جمهور

رسانه‌های عربی هم از ماجرای تماس تلفنی روسای جمهور ایران و آمریکا غافل نماندند

العربیه:
برای اولین بار در ۳۴ سال گذشته:
رییس‌جمهور آمریکا با همتای ایرانی خود تماس گرفت

اسکای‌نیوز:
تماس تلفنی میان اوباما و روحانی

گفتنی است، بسیاری دیگر از رسانه‌های جهان نیز گفتگوی تلفنی باراک اوباما و رییس‌جمهور ایران را در تیتر اول خبرهای خود قرار دادند.
مدير جزيره بازدید : 45 یکشنبه 07 مهر 1392 زمان : 11:40 نظرات ()

ماجراهای شهردار شهر من

ماجرای انتخاب شهردار آباده / یک طنز تلخ

ماجرای انتخاب شهردار توسط شورای شهر آباده دارد به یک حکایت طنز تبدیل می شود . آن هم از نوع تلخش . سرپرست شهرداری، امروز انتخاب می شود و ۱۰ روز بعد عزل می شود . شهردار با ۵ رای انتخاب می شود ، اما مصوبه اش که به امضای همه اعضا رسیده ، هنوز از اتاق شورا بیرون نیامده است .

این شورا در اقدامی بی بدیل و البته بی مبنا برای انتخاب شهردار دست به امتیاز بندی نامزدهای این پست اجرایی شهر زد .

در جریان دخالت های غیر معمول در رای شوراها (که البته در کشور بی سابقه و کم سابقه هم نیست ) برخی با این انتخاب مخالفت کردند .

مخالفت با رای شورا طبق قانون فقط از طریق ارجاع به هیأت های حل اختلاف فیصله خواهد یافت . اما آیا در شهر ما همین اتفاق افتاد ؟

توضیح اینکه فرماندار وظیفه دارد مصوبات شورا را در مطابقت با قانون برسی کرده و در صورت مغایر بودن طبق قانون عمل کند . نه کمتر و نه بیشتر .

زمانی که استانداران یا وزیر کشور شهردار منتخب شورای شهر را حاپز صلاحیت و شرایط (طبق آیین نامه قانون مربوطه) ندانند ، قانون تکلیف را روشن کرده است :

تبصره ۳ بند یک ماده ۷۸ قانون شوراها- نصب شهرداران در شهرها با جمعیت بیشتر از دویست‌هزارنفر و مراکز استان بنا به پیشنهاد شورای شهر و حکم وزیر کشور و در سایر‌شهرها به پیشنهاد شورای شهر و حکم استاندار صورت می‌گیرد.
شورای شهر براساس ضوابط و شرایط احراز صلاحیت شهرداران مندرج در‌آئین‌نامه مصوب این قانون، شهردار موردنظر خود را انتخاب می‌کند. وزیر کشور و‌استانداران موظفند حکم شهردار معرفی‌شده را ظرف مدت ده روز صادر نمایند.
در صورتی که وزیر کشور یا استاندار، شهردار معرفی شده را واجد شرایط تعیین‌شده نداند، مراتب را با ذکر دلیل و مستندات به شورای شهر منعکس می‌نماید، در صورت‌اصرار شورای شهر بر نظر قبلی خود و عدم صدور حکم شهردار، موضوع توسط شورای‌شهر به هیأت حل اختلاف ذی‌ربط ارجاع خواهد شد.
هیأت مذکور ظرف پانزده روز مکلف به تصمیم‌گیری بوده و تصمیم آن هیأت برای‌طرفین (‌وزارت کشور و شورای اسلامی شهر) لازم‌الاجراء می‌باشد. چنانچه در مدت مقرر،‌هیأت حل اختلاف نظر خود را اعلام ننماید، نظر شورای شهر متبع خواهد بود و شهردار‌می‌تواند اختیارات قانونی خود را اعمال و اجراء نماید.

 ‌ماده ۸۰- (اصلاح شده در جلسه علنی روز سه‌شنبه (۲۷فروردین ۱۳۹۲) مجلس شورای اسلامی) مصوبات کلیه شوراهای موضوع این قانون در صورتی که پس از دو هفته از تاریخ ابلاغ مورد اعتراض قرار نگیرد، لازم‌الاجرا است و چنانچه مسئولان ذی‌ربط آن را مغایر با موازین اسلام و یا قوانین و مقررات کشور یا خارج از حدود وظایف و اختیارات شوراها تشخیص دهند، حداکثر ظرف دو هفته از تاریخ ابلاغ مصوبه می‌توانند با ذکر مورد و به طور مستدل اعتراض خود را به شورای اسلامی اعلام و درخواست تجدیدنظر کنند. شورا موظف است ظرف ۱۰ روز از تاریخ وصول اعتراض، تشکیل جلسه دهد و به موضوع رسیدگی و اعلام نظر کند. در صورتی که شورا در بررسی مجدد از مصوبه مورد اختلاف عدول نکند، با درخواست رسمی مقام صلاحیت‌دار معترض که حداکثر باید ظرف دو هفته پس از اعلام کتبی شورا صادر شود، موضوع توسط آن مقام صلاحیت‌دار به هیات حل اختلاف ذی‌ربط ارجاع می‌شود. هیات مزبور مکلف است ظرف ۲۰ روز به موضوع رسیدگی و اعلام نظر نماید. در صورت عدم اعلام نظر هیات در مدت مذکور، مصوبه شورا لازم‌الاجرا می‌شود.

اما در شهر ما چه اتفاقی افتاد ؟

چند پرسش شاید بتواند اعضای محترم شورا را کمی به مسائل پیش رو آگاه تر سازد :

۱ -  شورایی که با ۵ رای چیزی را تصویب می کند آیا می تواند آنقدر متزلزل و بی اراده باشد که حتی جرأت نکند مصوبه را از صحن شورا بیرون بیاورد ( در حالی که به گفته خود اعضا آن مصوبه هنوز پابرجاست ) ؟ اگر مصوبه حتی به دلایلی خلاف مقررات و قوانین باشد ، پس هیأت حل اختلاف در این میان چه کاره خواهد بود ؟

۲ – شورایی که می خواهد برای ۴ سال درباره شهر تصمیم بگیرد ، نام این نحوه تصمیم گیری را چه می گذارد ؟ اگر تصمیم می گیرید ، چرا قبل از تصمیم همه جوانب را نمی سنجید . اگر همه جوانب را سنجیده اید و تصمیم گرفته اید و مصوب کرده اید ، پس این تعلل و اتلاف وقت برای چیست ؟اگر تصمیمی که گرفته اید غیر قانونی است ، چرا پافشاری می کنید ؟ اگر غیر قانونی نیست چرا جرأت ابلاغ و اجرا ندارید ؟ آیا درباره موضوعات و مسائل دیگر شهر هم این گونه تصمیم می گیرید و عمل خواهید نمود ؟ وای به حال شهر !!!

۳ – بالاخره تکلیف شهر و مردم چیست با این نمونه تصمیم گیری ؟منبع:سلام آباده

مدير جزيره بازدید : 42 شنبه 06 مهر 1392 زمان : 8:25 نظرات ()

همایش از تبار لاله ها

1111
به همت ایثارکران سپاه آباده ، همایش از تبار لاله با حضور فرزندان شهدا و نیز سخنرانی سردار رفیعی برگزار می شود

این همایش با تکیه بر ارزش شهدا و نقش فرزندان شهدا امروز (پنجشنبه ساعت ۴ بعد از ظهر در سالن بنیاد شهید وامور ایثارگران آباده آغاز خواهد شد .

سخنرانی سردار رفیعی ، از فماندهان دفاع مقدس از برنامه های این همایش است

گفتنی است حاج علی محمدی ، مداح اهل بیت از قم نیز در این همایش به مداحی خواهد پرداخت

 

منبع:پایگاه خبری تحلیلی سلام آباده

مدير جزيره بازدید : 33 پنجشنبه 04 مهر 1392 زمان : 18:34 نظرات ()

سلام آباده

به گزارش «سلام آباده » یکی از اعضای شورای شهر آباده در گفتگو با خبرنگار آباده آنلاین به نمایندگان شورای شهر در کمیسیون های مربوط به امور شهرداری اشاره کرد .
محمد مهدی رضانیا در این ارتباط گفت : طیبه آگین بعنوان نماینده شورا در کمیسیون ماده ۱۰۰ ، محمد مهدی رضانیا بعنوان نماینده شورا در کمیسیون تجدید نظر ماده ۱۰۰ و دارایی، سعید حسینی بعنوان نماینده شورا در کمیسیون شهرسازی و ماده ۵ ، جهانشاه رییسی بعنوان نماینده شورا در ماده ۷۷ قانون اختلافات و عوارض شهرداری ، داریوش خاکسار بعنوان نماینده شورا در فضای سبز و محیط زیست و ماده ۷ و کمیسیون عالی معاملات، مسلم لطفعلیان بعنوان نماینده شورا در کمیسیون تحویل موقت پروژه های شهرداری و اشرف علوی پور بعنوان نماینده شورای شهر در کمیسیون نامگذاری، محمدرضا صفاییان بعنوان نماینده شورا در کمیسیون بند ۲ ماده ۵۵ ، عهده دار مسئولیت شدند .
این در حالی است که شورای شهری که می خواست در کوتاه ترین زمان شهردار آباده را معرفی کند ، این موضوع را در اولویت های بعدی قرار داده است .
گفتنی است موضوع انتخاب شهردار بعنوان اولین وظیفه شورا در قانون وظایف شورا ها آمده است .

 

 

منبع:پایگاه خبری- تحلیلی سلام آباده://با تشکراز مدیریت محترم سایت سلام آباده

مدير جزيره بازدید : 45 پنجشنبه 04 مهر 1392 زمان : 18:32 نظرات ()

سلام آقای شهردار

شهردار سورمق مشخص شد/خیراندیش در سمت خود باقی ماند

239

آباده آنلاین - در جلسه ای که روز شنبه  در محل شهرداری سورمق برگزار شد ، رضا خیراندیش با اکثریت رای اعضا شورای اسلامی دور چهارم ، مجدداً برای یک دوره دیگر به عنوان شهردار سورمق ابقا شد . گفتنی است  رضا خیراندیش که از ابتدای سال ۱۳۸۹ بعنوان شهردار سورمق انتخاب شده بود ،علاوه [...]

آباده آنلاین - در جلسه ای که روز شنبه  در محل شهرداری سورمق برگزار شد ، رضا خیراندیش با اکثریت رای اعضا شورای اسلامی دور چهارم ، مجدداً برای یک دوره دیگر به عنوان شهردار سورمق ابقا شد .

گفتنی است  رضا خیراندیش که از ابتدای سال ۱۳۸۹ بعنوان شهردار سورمق انتخاب شده بود ،علاوه بر عضویت سه دوره در شورای اسلامی سورمق ، سابقه فعالیت در شرکت تعاونی روستایی سورمق و اتحادیه تعاون روستایی آباده را نیز درکارنامه  خود  دارد .

مدير جزيره بازدید : 58 یکشنبه 31 شهريور 1392 زمان : 16:31 نظرات ()

شهر من

صادق عابدین در سفر گذشته خود به آباده ، ربان چه پروژه هایی را برید           
thumb_A1785296592

آباده آنلاین - استاندار فارس  نزدیک به  پانزده ماه پیش با تیم همراه خود به این شهرستان سفر کرد و برخی از پروژه ها و طرح های  دولت احمدی نژاد را افتتاح نمود . حسین صادق عابدین در سفر یک روزه خود به شهرستان آباده فاز دوم مجتمع شیمیایی فخر آباده ، فاز دوم کارخانه [...]

آباده آنلاین - استاندار فارس  نزدیک به  پانزده ماه پیش با تیم همراه خود به این شهرستان سفر کرد و برخی از پروژه ها و طرح های  دولت احمدی نژاد را افتتاح نمود .

حسین صادق عابدین در سفر یک روزه خود به شهرستان آباده فاز دوم مجتمع شیمیایی فخر آباده ، فاز دوم کارخانه صدیق سرام آباده ، خط انتقال آب سد ایزدخواست به زمین های پایین دست سد ، خط انتقال آب با استفاده از لوله های GRP به طول چهارده کیلومتر و با هزینه ده میلیارد ریال به بهره برداری رساند.

استاندار فارس که هم اکنون آخرین روزهای سکانداری این استان را سپری می کند در اوایل مهرماه به شمال فارس و آباده سفر خواهد نمود و پروژه های باقی مانده از دولت دهم را افتتاح می کند . هرچند این پروژه ها تنها در افتتاح سالن ژیمناستیک آباده ، پروژه های آبرسانی به ایزدخواست و آبرسانی به شهر سورمق ، خلاصه می شود اما باید دید که آیا این طرح ها توانایی افتتاح را دارند یا نیمه کاره به بهره برداری خواهند رسید ؟

در جلسه شورای اداری شهرستان که سال پیش با حضور استاندار فارس برگزار شد اتفاقات جالبی افتاد که بعنوان نمونه به استیضاح نا بهنگام رییس اداره کار و تصویب بودجه های کم و زیاد برای این شهرستان بود . البته ناگفته نماند در سفر صادق عابدین به ایزدخواست نیز مسائلی مطرح شد که از اعلام آن صرف نظر می کنیم .

نکته جالب این بود که در آن جلسه مبلغ سی میلیارد ریال بابت روکش آسفالت بلوار چمران اختصاص داده شد.

به هر حال امیدوار هستیم حسین صادق عابدین در آخرین سفر خود به این شهرستان بتواند به این موضوعات رسیدگی کرده و از پروژه هایی که سال گذشته به بهره برداری رسید ، بازدید نماید .

مدير جزيره بازدید : 16 یکشنبه 31 شهريور 1392 زمان : 9:55 نظرات ()

فرسودگی ساختمان بیمارستان آباده

فرسودگی ساختمان بیمارستان آباده ، داد مردم را درآورده است

نوآک – در پی بازدید های سرزده سرپرست فرمانداری آباده این بار بیمارستان امام خمینی (ره) مورد بازدید قرار گرفت. به گزارش نوآک ، در حاشیه این بازدید سرپرست فرمانداری آباده طی سخنانی ضمن آرزوی قبولی طاعات وعبادات همگان در ماه مبارک رمضان به بیان خدمات ارزشمند پرسنل بیمارستان پرداخت و از ایشان تقدیر نمود. [...]

نوآک – در پی بازدید های سرزده سرپرست فرمانداری آباده این بار بیمارستان امام خمینی (ره) مورد بازدید قرار گرفت.

به گزارش نوآک ، در حاشیه این بازدید سرپرست فرمانداری آباده طی سخنانی ضمن آرزوی قبولی طاعات وعبادات همگان در ماه مبارک رمضان به بیان خدمات ارزشمند پرسنل بیمارستان پرداخت و از ایشان تقدیر نمود.

پرویز فتاحی ، بیمارستان آباده را به لحاظ موقعیت شهرستان به جهت قرار گرفتن بر سر شاهراه اصلی شمال به جنوب کشور و همچنین مرکز ارائه خدمات بهداشتی درمانی شمال فارس دارای اهمیت بسیار دانست .

وی به همراه تنی چند از مسئولین بیمارستان از قسمتهای مختلف بیمارستان بازدید کرد و با تعدادی از مراجعه کنندگان نیز گفتگو نمود که اکثر آنها از فرسودگی ساختمان بیمارستان گلایه داشتند.

نماینده عالی دولت در شهرستان ،  در پایان اعلام داشت : فرسودگی ساختمان بیمارستان و محدودیت فضای آن داد مردم را در آورده است و بیشتر گلایه مردم در شهرستان نیز همین مورد می باشد که امیدواریم با مکاتباتی که صورت گرفته و پیگیری های بعدی که انجام خواهد شد مسئولین استانی فکری کنند.

گفتنی است بیمارستان۱۲۶ تخت خوابه امام خمینی(ره) آباده دارای ۱۲ بخش شامل جراحی مردان،جراحی زنان،CCU،ICU،NICU،دیالیز،اطفال،اتفاقات،تالاسمی،اتاق عمل،مامایی و بخش داخلی است. ۲۹۰ پرسنل، ۲۴ پزشک متخصص و ۹ پزشک عمومی داراست .

مدير جزيره بازدید : 57 پنجشنبه 28 شهريور 1392 زمان : 17:51 نظرات ()

جشنواره داستانک جنوب کشور

گاهی لازم است همه ما قدری کودک شویم/داستان دوقولوهای شاعر،نویسنده ونقاش هفت ساله در آباده
83f615c73acb450bab7772ee32d0f86f

چندماه پیش ، شهرستان آباده میزبان جشنواره داستانک جنوب کشور بود که از ده استان به آباده آمدند و در این جشنواره شرکت نمودند . علت اینکه که کمی به گذشته برگشتیم این بود که به دو نویسنده برخوردیم که کمتر کسی در شهرمان آن ها را نمیشناسد و یا داستان های آن ها را [...]

چندماه پیش ، شهرستان آباده میزبان جشنواره داستانک جنوب کشور بود که از ده استان به آباده آمدند و در این جشنواره شرکت نمودند . علت اینکه که کمی به گذشته برگشتیم این بود که به دو نویسنده برخوردیم که کمتر کسی در شهرمان آن ها را نمیشناسد و یا داستان های آن ها را نخوانده است .

رادمان و رادمهر آقاهادی،دوقولوهایی هستند که از ۴سالگی داستان نویسی را آغاز کرده و ادامه داده اند.آثار این دو برادر نیز تاکنون بیش از هفت دوره در روزنامه اطلاعات و مجلات پوپک ، سروش کودکان ، همشهری بچه ها و ققنوس به چاپ رسیده و جوایز ارزنده ای در سطح کشور دریافت نموده اند .

رادمان و رادمهر آقاهادی در نهم تیرماه ۸۵ در شهر آباده بدنیا آمدند و در همان سنین ابتدایی به سرودن شعر و داستان سرایی بصورت شفاهی علاقه مند شدند . نکته جالب اینجاست که مادر آن ها که داستان های این دوقولوها را مکتوب می کند تاکنون نزدیک به ۲۷۰داستان از رادمان و رادمهر تایپ نموده است .

رادمان و رادمهر ، کار تصویرگری داستان ها را خودشان انجام می دهند و علی رغم درخواست ناشران برای چاپ این داستان ها، آن ها تصمیم گرفتند که در روزنامه ها و مجلات به انتشار برسانند .آن ها به کتاب علاقه بسیاری دارند و هر روز از کانون پرورش فکری و یا کتابخانه ها ، کتابی را به امانت می برند و با کمک مادرشان می خوانند .

حضور موثر آن ها در موسسه فرهنگی و هنری تبیان موجب شده که کودکان بسیاری به داستان نویسی علاقه مند شوند و به سرودن اشعار بپردازند .

همچنین رادمان و رادمهر آقاهادی  به خاطر شرکت در جشنواره داستانک جنوب کشور که در بین ده استان جنوبی کشور بود به عنوان خردسال ترین شرکت کننده که داستانهایشان مورد توجه قرار گرفت ، لوح یادبود و سپاس دریافت نمودند و در تاریخ ۲۴/۵/۱۳۹۲ در جشنواره مراغه بعنوان برگزیدگان خردسال معرفی شدند .

برخی از آثار این دو برادر داستان نویس را می توانید در وبسایت موسسه تبیان به آدرس www.tkvl.ir  مشاهده کنید .

داستان یک :

روزی روزگاری یک گل آفتابگردان در یک باغ روییده بود.

آقای باغبان هر روز به گل آب می داد اما گل پژمرده تر می شد.

آقای باغبان روز به روز ناراحت تر می شد و گل هم پژمرده تر.

بچه ها! خود من هم که این قصه را می گویم نمی توانم بگویم چرا گل پژمرده می شود؟

ما می توانیم از زاغی کمک بگیریم.

اول یک نقشه می کشیم زاغی می آید به زمین نوک می زند،

زمین حفر می شود و به ما می گویدکه چرا گل پژمرده می شود؟

می روم به جنگل زاغی ها

«زاغی کجایی                          رو شاخه ی درختا

اون بالا چیکار داری؟                 دارم می خورم هوا »

زاغی عذر می خواهم لطفا همراه من بیا.

من تمام ماجرا را برای زاغی تعریف کردم.

زاغی آمد در باغ قصه ی ما و پرواز کرد

و در نهایت اوج گرفت و بعد پایین آمد و با نوکش سوراخی حفر کرد

و بعد سرش را از زیر خاک بیرون آورد

و گفت: من متوجه شدم جلوی ریشه گل چند حشره هستند که نمی گذارند آب به ریشه گل برسد.

حالا من می آیم آنجا را هم حفر می کنم و حشره های موذی را می خورم

تا ریشه گل آب بخورد بعد زاغی همین کار را انجام داد.

او زمین را حفر کرد و حشرات موذی را خورد.

گل هم به امید اینکه آب به او برسد ریشه اش را به سوراخی که زاغی درست کرده بود نزدیک کرد.

درهمین موقع باغبان آمد و به گل آب داد،

او تصور می کرد که گل هنوز مشکل دارد اما وقتی که باغبان به گل آب داد ناگهان گل شاداب شد و یک غنچه داد.

نویسنده و تصویرگر: رادمان آقاهادی

داستان دو :

در اتاق یک پسر بچه تنبل نوک همه مدادها شکسته بود

بخاطر اینکه تنبل خان مدادها را نمی تراشید.

تراش هم به تنهایی نمی توانست مدادها را بتراشد

مداد رنگی ها از اینکه نوک نداشتند غمگین و ناراحت بودند

تا اینکه یک روز مداد نارنجی که خیلی باهوش بود

مداد سبز را صدا زد و گفت: بیا این مداد سورمه ای را بغل کنیم و ببریم داخل تراش و بچرخانیم تا تراش شود

بعدا هم نوبت تو، بعد نوبت من و بقیه مدادرنگی ها می شود.

آن  مدادها با همکاری هم خودشان را تراشیدند و  خوشحال و سرحال نقاشی ها را رنگ کردند.

نویسنده: رادمهر آقاهادی  

منبع:آباده آنلاین-گروه رسانه ای نوآک

مدير جزيره بازدید : 52 سه شنبه 05 شهريور 1392 زمان : 8:17 نظرات ()

شماره نهم نشریه نیم نگاه (ویژه آباده )منتشر شد

در این شماره می خوانیم:

 

۱.امام جمعه آباده با اشاره به اثرات سوء شبکه های ماهواره ای

(صفحه دوم)

۲.دکتر زارع نماینده مردم شهرستان در مجلس گفت....(۲)

۳.سرپرست فرمانداری اباده گفت.....(۷)

۴.نه(۹)نفر برای چهار سال(۱)

۵.سبک زندگی(۲)

۶.امام جمعه اباده در جلسه شورای فرهنگ عمومی(۲)

۷.شهرداری آباده به رتبه ۱۰ ارتقاء خواهد یافت:صفحه دوم

۸.خبر:صفحه سوم

۹.پرونده ویژه:صفحه سوم

۱۰.لطفا افتتاح نکنید:صفحه سوم

۱۱.دیدگاه:صفحه سوم

۱۲.خبر از حوزه بسیج امام حسین(ع)آباده:صفحه چهارم

۱۳.سخن نخست:صفحه چهارم

۱۴.گفتگو با مهندس زارع:رئیس مرکز سماء واحد آباده:صفحه۴

۱۵.خبر از اتاق تعاون آباده:صفحه پنجم

۱۶.جوان موفق:صفحه پنجم

۱۷.آموزش وپرورش‌آباده:صفحه پنجم

۱۸.نانوشته:صفحه ششم

۱۹.خبر استخدامی:صفحه ششم

۲۰.کمی تامل:صفحه ششم

۲۱.بابای مهربان:صفحه ششم

۲۲.آیا خدامارا به خاطر چهار تا مویی که بیرون مانده جهنم می برد؟صفحه ششم

۲۳.گفتگو با امید سبیلی:صفحه هفتم

۲۴.خبر ورزشی:صفحه هفتم

۲۵.سرپرست فرمانداری‌آباده گفت.......:صفحه هفتم

۲۶.خبر از اردوی بسیج دانشجویی آباده:صفحه هفتم

۲۷.گفتگو با دکتر خلیل احمدی:صفحه هشتم

۲۸.گفتگو با دکترفرزام:صفحه هشتم

۲۹.روز پزشک گرامی باد

برای دریافت رایگان ویژه نامه نیم نگاه آباده می توانید به نمایندگی های فروش نشریه در شهر آباده مراجعه نمائید

 

مدير جزيره بازدید : 56 دوشنبه 04 شهريور 1392 زمان : 9:20 نظرات ()

شهر من آباده

 

معرفی و بررسی پایگاه‌های اینترنتی اداره‌های دولتی شهرستان آباده

در سال‌های اخیر توجه خاصی به اطلاع‌رسانی از طریق پایگاه‌های اینترنتی در ایران شده است. گستردگی اطلاعات، سادگی در استفاده، در دسترس بودن و سرعت ارائه مطالب از ویژگی‌هایی هستند که مدیران را برای استفاده از اینترنت برای کار، حرفه و خدمات خود ترغیب می‌کند.

شاید بتوان گفت که برای داشتن یک شهر الکترونیکی و ارائه خدمات بر خط، ساده‌ترین راه استفاده از پایگاه‌های اینترنتی باشد. برای این کار وجود زیرساخت‌های قوی و سرعت اینترنت بالا از موارد ضروری به شمار می‌روند که متاسفانه در ایران مشکلاتی در این زمینه وجود دارد؛ بخصوص در ارائه اینترنت و سرعت آن. با این حال خدمات نسبتاً مناسبی نیز در این زمینه ارائه می‌شود که از جمله آن می‌توان به  سایت‌های خرید اینترنتی، خدمات بانک‌ها، ثبت‌نام دانشگاه‌ها و … را نام برد.

هم اکنون بعضی از اداره‌های دولتی شهرستان آباده نیز پایگاه‌های اینترنتی دارند که بیشتر برای اطلاع‌رسانی استفاده می‌شوند. در این مطلب سعی می‌کنیم هر یک از این پایگاه‌ها را معرفی و به طور خلاصه هر یک را بررسی کنیم.

ما در این مقاله قصد داریم بیشتر با تارگاه‌های اداره‌های دولتی آشنا شویم؛ با این حال از تارگاه‌های موسسات غیردولتی و غیرتجاری (مانند موسسات آموزشی) نیز نام خواهیم برد. هدف ما بررسی فنی این تارگاه‌ها نیست ما فقط محتوا را بررسی خواهیم کرد.

» تارگاه شبکه بهداشت و درمان شهرستان آباده:

تارگاه شبکه بهداشت و درمان شهرستان آباده یکی از قدیمی‌ترین پایگاه‌های اداره‌های دولتی است که عملکرد خوبی نیز داشته است. درج اخبار و اطلاعیه‌های جدید، جدول برنامه کشیک داروخانه‌ها، معرفی و تاریخچه شبکه، خیرین در بخش سلامت، توصیه‌های بهداشتی و… از بخش های این تارگاه است.

شبکه بهداشت و درمان آباده

ورود به تارگاه شبکه بهداشت و درمان شهرستان آباده

چند مثال از لینک‌های مفید از تارگاه شبکه بهداشت و درمان شهرستان آباده:

» تارگاه شهرداری آباده:

تارگاه شهرداری شهرستان آباده نیز فعالیت نسبتاً خوبی داشته است. در این تارگاه شما می‌توانید از پروژه‌های عمرانی جدید، گزارش عملکردها، اخبار و… باخبر شوید.

متاسفانه هنوز امکان انجام کارهای مربوط به شهرداری مانند دریافت مجوز، پرداخت عوارض و… به صورت برخط (آنلاین) در این پایگاه فراهم نشده است و این پایگاه تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

شهرداری آباده

ورود به تارگاه شهرداری شهرستان آباده

چند مثال از لینک‌های مفید از تارگاه شهرداری شهرستان آباده:

»  تارگاه آموزش و پرورش شهرستان آباده:

تارگاه آموزش و پروش شهرستان آباده با توجه به اعلام نتایج به نظر کاربردی تر از سایر پایگاه‌ها می‌آید. اعلام نتایج، بخشنامه‌ها، اخبار و اطلاعات آموزش و پرورش آباده از مواردی است که در این تارگاه وجود دارد. با وجود این، این تارگاه نیز بیشتر جنبه اطلاع رسانی دارد.

متاسفانه طراحی سایت چندان کاربر پسند نیست و هم‌اکنون که من این مطلب را می‌نویسم تارگاه مشکل دارد و من نتوانستم قسمت‌های نام‌برده را بررسی کنم.

ورود به تارگاه آموزش و پرورش شهرستان آباده

»  تارگاه هیئت فوتبال شهرستان آباده:

تارگاه هیئت فوتبال شهرستان آباده چندی است که آغاز به کار کرده و این نسخه آزمایشی از این تارگاه است. آخرین اخبار، کمیته داوران و آموزش، کمیته بانوان و مسابقات و … از مواردی است که در این تارگاه خواهید یافت.

صفحه اول تارگاه هیئت فوتبال شهرستان آباده شامل دو لینک «ورود» برای بخش فارسی و «Enter» انگلیسی می‌باشد. متاسفانه لینک انگلیسی به اشتباه Inter نوشته شده است. صفحه داخلی انگلیسی آن تا زمان درج این مطلب تفاوتی با قسمت فارسی آن ندارد.

ورود به تارگاه هیئت فوتبال شهرستان آباده

چند مثال از لینک‌های مفید از تارگاه هیئت فوتبال شهرستان آباده:

»  تارگاه امور کتابخانه‌های عمومی شهرستان آباده:

تارگاه امور کتابخانه‌های عمومی شهرستان آباده از قدیمی‌ترین و فعال‌ترین تارگاه‌های اطلاع‌رسانی است. به تازگی پوسته این تارگاه نیز عوض شده و بهتر شده است. معرفی کتابخانه‌ها، اخبار، از مواردی است که در این تارگاه خواهید یافت. متاسفانه قسمت‌هایی مانند پیشنهاد کتاب و آلبوم تصاویر مدت‌هاست که غیر فعال هستند.

امور کتابخانه‌های عمومی شهرستان آباده

ورود به تارگاه امور کتابخانه‌های عمومی شهرستان آباده

چند مثال از لینک‌های مفید از تارگاه امور کتابخانه‌های عمومی شهرستان آباده:

» وبلاگ پاسداران بی ادعای محیط زیست آباده:

وبلاگ پاسداران محیط زیست آباده از اردی‌بهشت ۸۸ فعالیت می‌کند.  مطالب این وبلاگ تحت دسته‌های محیط زیست طبیعی، منطقه شکار ممنوع بید بیده آباده، قوانین و مقررات زیست محیطی، کارآفرینی سبز و… منتشر می‌شوند.

ورود به وبلاگ پاسداران بی‌ادعای محیط زیست آباده

» وبلاگ هیئت ژیمناستیک آباده:

وبلاگ هیئت ژیمناستیک آباده به تازگی آغاز به کار کرده است. این وبلاگ بوسیله کمیته روابط عمومی،فرهنگی وتبلیغات بروز رسانی می‌شود.

ورود به وبلاگ هیئت ژیمناستیک آباده

» وبلاگ سلامت آباده:

وبلاگ روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان آباده که از اردی‌بهشت ۸۹ آغاز به کار کرده است. این وبلاگ بوسیله آقای رسولی‌فر بروزرسانی می‌شود. مطالب این وبلاگ تحت دسته‌های اخبار، ساختار شبکه بهداشت و درمان، آشنایی با مدیر مجموعه و… منتشر می‌شوند.

ورود به وبلاگ سلامت آباده

» وبلاگ مدیریت امور آبفاروستایی شهرستان آباده:

وبلاگ اطلاع رسانی مدیریت آبفاروستایی شهرستان آباده  که از اسفند ۸۸ آغاز به کار کرده است. مطالب این وبلاگ تحت دسته‌های خدمات مشترکین و درآمد، خبر هایی از آبفاروستایی آباده و… منتشر می‌شوند.

ورود به وبلاگ مدیریت امور آبفاروستایی شهرستان آباده

» تارگاه دانشگاه جامع علمی-کاربردی شهرستان آباده:

دانشگاه جامع علمی کاربردی

ورود به تارگاه دانشگاه جامع علمی-کاربردی شهرستان آباده

» تارگاه دانشگاه آزاد اسلامی آباده:

دانشگاه آزاد اسلامی آباده

ورود به تارگاه دانشگاه آزاد اسلامی آباده

» تارگاه موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی‌ آباده:

تنها چند هفته است که طراحی پوسته این موسسه به پایان رسیده و بر روی آن نصب شده است. من تمام تلاش خود را کرده‌ام که طراحی این تارگاه ساده، کاربرپسند و زیبا و استاندارد باشد. از این روی خوشحال می‌شوم که نظر شما را درباره طراحی تارگاه موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی آباده بدانم.

موسسه آموزش غیر انتفاعی و غیر دولتی آباده

ورود به تارگاه موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی آباده

اگر نکته‌ای را درباره تارگاهی خاص فراموش کرده‌ام و یا اگر تارگاهی را می‌شناسید که در بالا ذکر نشده است، لطفا نام و آدرس آن را در قسمت نظرات برایم بنویسید.

پ.ن: پوسته جدید وبلاگ خبری آباده تقریبا به پایداری نسبی رسیده است، در آینده درباره پوسته جدید خواهم نوشت.

منبع:وبلاگ خبری آباده-قلمabadehnews.ir

مدير جزيره بازدید : 41 سه شنبه 29 مرداد 1392 زمان : 20:11 نظرات ()

شهر ما

چرا آباده همانند فسا و جهرم دارای فرمانداری ویژه نمی شود ؟/فرماندار آباده پاسخ دادارسال شده :            
west

پایگاه خبری ، تحلیلی نوآک - براساس مصوبه هیات دولت دهم، فرمانداری شهرستانهای فسا و جهرم به فرمانداری ویژه ارتقا یافت. براساس مصوبه هیات دولت، فرمانداری شهرستانهای فسا و جهرم به فرمانداری ویژه ارتقا یافت. به گزارش نوآک، پس از پیگیری‌های مکرر و رایزنی‌های مداوم با هیئت وزیران و وزارت کشور در روزهای پایانی دولت دهم [...]

پایگاه خبری ، تحلیلی نوآک - براساس مصوبه هیات دولت دهم، فرمانداری شهرستانهای فسا و جهرم به فرمانداری ویژه ارتقا یافت.

براساس مصوبه هیات دولت، فرمانداری شهرستانهای فسا و جهرم به فرمانداری ویژه ارتقا یافت.

به گزارش نوآک، پس از پیگیری‌های مکرر و رایزنی‌های مداوم با هیئت وزیران و وزارت کشور در روزهای پایانی دولت دهم مجوز ارتقای فرمانداری شهرستانهای جهرم و فسا به فرمانداری ویژه اخذ و ۱۳ مرداد ماه رسما به استانداری فارس ابلاغ شد.

نوآک از قول مردم شریف شهرستان آباده به مردم شهرستان فسا و جهرم تبریک می گوید.

اما فرمانداری ویژه به چه فرمانداری می‌گویند ؟
به منظور ارائه خدمات مناسب و نظارت بر انجام فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی در شهرستان‌های بزرگ، وزارت کشور مکلف شده در تعدادی از شهرستان‌های کشور که واجد شاخص‌های زیر باشند، نسبت به دایر کردن فرمانداری ویژه اقدام کند:
الف – جمعیت شهرستان              (۲۵۰) هزار نفر
ب- جمعیت مرکز شهرستان          (۱۲۵) هزار نفر
ج- فاصله شهرستان از مرکز استان (۱۲۵) کیلومتر
تبصره: دایر کردن فرمانداری ویژه در شهرستان‌هایی که دو شاخص از سه شاخص یاد شده را دارا باشند منوط به تصویب هیئت وزیران خواهد بود.
ویژگی‌های فرمانداری ویژه :
۱-سمت فرماندار در فرمانداری ویژه، معاون استاندار و فرماندار است که در تمام جلسات معاونان استان حضور دارد.
۲-سطح مدیران واحدهای اداری وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، جهادکشاورزی، آموزش و پرورش، راه و ترابری، امور اقتصادی و دارایی، کار، تعاون و رفاه اجتماعی، اطلاعات و بازرگانی، به معاون مدیرکل ارتقا می‌یابد.
هدف از ارتقای شهرستان‌ها به فرمانداری ویژه :
به منظور ارائه خدمات مناسب و نیز عدم تمرکز اداری و کاهش مراجعات مردم به مراکز استان‌ها و همچنین در راستای بسترسازی عملی برای توسعه در آمایش شهرستانی و نیز محرومیت‌زدایی و توزیع عادلانه منابع و بودجه شهرستان‌های دارای شرایط یاد شده به فرمانداری ویژه ارتقا یافته‌اند.
آیین‌نامه شرح وظایف کامل و حدود اختیارات فرمانداری ویژه با حضور فرمانداران ویژه منجمله فرماندار محترم مراغه در اسفند ماه ۸۸ با حضور معاونان و وزیر محترم کشور تهیه و تدوین و برای تصویب به هیئت دولت در سال ۱۳۸۹ ارائه شده است.

یکی از وعده ها و پیگیری های فرماندار سابق آباده ، دریافت فرمانداری ویژه برای شهرستان آباده بود که متاسفانه در این مورد موافقت نشد زیرا جمعیت آن به ۱۲۵ هزار نمی رسید.

شهرستان آباده با جمعیتی بالغ بر۹۸۱۸۸نفر در شمالی ترین نقطه استان فارس قرار دارد . این شهر به دروازه شمال استان فارس مشهور است زیرا معبر ورود کسانی است که از سمت شمال ،وارد استان می شوند . همچنین شهرستان بدلیل وجود برخی از منابع غنی خاک نسوز و همچنین قرار گیری در فاصله ۲۷۰کیلومتری شهر شیراز، از اهمیت ویژه ای نسبت به دیگر شهرستان ها برخوردار است.

فرماندار آباده در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر اینکه چرا به شهرستان آباده ، فرمانداری ویژه تعلق نمی گیرد گفت : بر اساس مصوبه دولت در تاریخ ۱۳۸۶/۰۵/۰۹فرمانداری ویژه به شهرستانی تعلق می گیرد که حداقل دو شرط از شروط ذکر شده در فوق را داشته باشد .

پرویز فتاحی در گفتگو با خبرنگار ما افزود : رسیدن به این شرایط لاجرم توسعه متوازن شهرستان در همه عرصه ها و ایجاد مطلوبیت زندگی در کل شهرستان بویژه در شهر آباده است.

نماینده عالی دولت در شهرستان ،ایجاد تاسیساتی مثل فرودگاه ، بیمارستان ها و مراکز درمانی مجهز ، وجود پزشکان حاذق و متخصص، ایجاد راههای مواصلاتی ، آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی توانمند ، ایجاد امنیت نسبی شهروندان ، رعایت حقوق شهروندی  را از جمله موارد ایجاد مطلوبیت زندگی در شهر دانست و گفت : تیم مدیریتی شهرستان در این مسیر تلاش می کند  و رسانه ها در این بین می توانند در تسریع تحقق این اهداف نقش بی بدیلی ایفا کنند.
سرپرست فرمانداری آباده خاطرنشان کرد : این موضوع با هماهنگی و مساعدت نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر زارع و مدیر کل محترم دفتر سیاسی استانداری تحت پیگیری است.

خبرگزاری نوآک

مدير جزيره بازدید : 41 سه شنبه 15 مرداد 1392 زمان : 9:22 نظرات ()

آرایش وزیباییچگونه کم آرایش کنیم ولی زیبا به نظر برسیم؟

زیبا به نظر رسیدن با آرایش کمتر,بدون آرایش

 

آشنایی با راهکارهایی برای زیبا به نظر رسیدن با آرایش کمتر:آرایش می‌تواند یک زن را زیبا‌تر کرده و یا زشت‌ کند. اگر همیشه بیش از اندازه آرایش کنید معمولا بدون آرایش زشت بنظر می رسید.

 

رنگهای خاص ( مانند رنگهای روشن و رنگهای تیره ) می تواند ظاهر شما را بیش از اندازه آرایش شده و یا خیلی مصنوعی نشان دهد. زمانی ایده آل به نظر خواهید رسید که آرایشی طبیعی و ساده داشته باشید، قطعا شما نمیخواهید یک دلقک بنظر برسید. کمتر آرایش کنید و همچنان خوب بنظر بیایید.

 

شما نیاز به آرایشی دارید که لک ها و معایبتان را پنهان کند، و در عین حال قسمت‌های زیبای چهره تان را برجسته نماید. با کم کردن بار آرایشتان همچنین در هزینه ای که صرف آرایش خود می نمایید نیز صرفه جویی خواهید کرد.

 

دستور کار

1 - برای آرایش از یک آینه کوچک بزرگ نما استفاده کنید

با صورت و گردنتان که تمیزشان کرده‌اید شروع نمایید. یک مرطوب کننده ی روشن با میزان spf حداقل ۱۵ برای محافظت از پوستتان در مقابل نور خورشید به پوست خود بمالید. این کار کمک خواهد کرد تا از بوجود آمدن چین وچروک جلوگیری بعمل آید.

 

2 - زیر سازی کنید

از یک فونداسیون مایع همرنگ پوستتان یا حتی کمی روشن تر استفاده کنید. از فونداسیون برای یک رنگ کردن رنگ پوستتان استفاده کرده، لکه ها را بپوشانید و صورتتان را صاف تر کنید.

 

3 - رژ گونه بزنید

یک رژ گونه ی صورتی کم رنگ، برنز یا هلویی، طبیعی تر از دیگر رنگ‌ها بنظر می‌رسند. فقط چندبار رفت و برگشت قلم موی بزرگی از رژ گونه کافیست تا چهره تان را بشاش، جوان و فوق‌العاده کند. این کار فقط کمی به صورت شما رنگ و لعاب میدهد اما گام بزرگی در آرایش خواهد بود.

 

4 - مژه های خود را فر کنید

از یک فرمژه استفاده نمایید تا مژه های زیبایتان، بدون اینکه بهم چسبیده باشد یا ریمل از آن چکه کند به چشم بیاید. برای آرایش سبک تر باید دور ریمل را نیز خط بکشید.

 

5 - سایه چشم هم اضافه کنید

یک سایه چشم صورتی کم‌رنگ، هلویی یا برنز بزنید. کمی هم پودر سایه را به پلکتان بزنید.

 

6 - و برای لب هایتان، از یک رژ لب براق برای اضافه کردن کمی رنگ و درخشش به لب‌هایتان استفاده نمایید.

منبع : بیتوته

مدير جزيره بازدید : 29 دوشنبه 14 مرداد 1392 زمان : 8:41 نظرات ()

حال وروز این روزهای قلعه ایزدخواست

قلعه ایزدخواست در حال نابودی است :            
miras 830529 015

نوآک - برای بازدید از بقایای قلعه تاریخی ایزدخواست که از آن به عنوان یکی از عجایب معماری ایران قدیم یاد می‌شود باید خطر سقوط از ارتفاع را به جان خرید و یا باید ساعتها منتظر ماند تا یکی از اهالی محل نقشه دسترسی به داخل قلعه را برایتان تشریح کند. ایزدخواست شهری در بخش [...]

  

نوآک - برای بازدید از بقایای قلعه تاریخی ایزدخواست که از آن به عنوان یکی از عجایب معماری ایران قدیم یاد می‌شود باید خطر سقوط از ارتفاع را به جان خرید و یا باید ساعتها منتظر ماند تا یکی از اهالی محل نقشه دسترسی به داخل قلعه را برایتان تشریح کند.

ایزدخواست شهری در بخش مرکزی شهرستان آباده در شمال استان فارس بوده که دارای آثار تاریخی از دوران و اعصار مختلف تمدنی ایران است.

قلعه و پل ایزدخواست، کاروانسرا و خانه‌های قدیمی روستایی از جمله آثار تاریخی شهر ایزدخواست به شمار می‌روند که هرکدام به نوبه خود می‌تواند گردشگران را تا چند روز در این شهر نگه‌دارد. قلعه ایزدخواست متعلق به دوران ساسانیان را می‌توان یکی از شاخص‌ترین آثار این منطقه توصیف کرد که به گفته کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی با سبک معماری خود یکی از عجایب و نمونه‌های چشمگیر شهرسازی و مهندسی زمان قدیم ایران است.

قلعه ایزدخواست دژ مستحکم درایران قدیم

قلعه ایزدخواست با کمترین هزینه، امنیت خود و ساکنان داخل آن را تامین می‌کرده، چراکه از سه طرف با پرتگاهی به حالت عمود نسبت به کف زمین با ارتفاعات مختلف از شش تا ۱۵ متر، حتی با استفاده از ادوات جنگی برای سربازان دشمن غیر قابل نفوذ بوده است و این نفوذ فقط از یک طرف میسر می‌شده که آن هم با حفر زمین حدود ۳۰ مترطول و چهار مترعرض بوده است.
فضایی که قلعه و خانه‌های روستایی داخل آن در آن زمان ایجاد کرده بسیاری از گردشگران را در زیبایی و معماری منحصر به فرد خود فرو برده و به‌طور مثال در شب، ساکنین خانه‌های اطراف قلعه با حضور در بالکن‌های خود با روشن کردن چراغ، منظره بسیار زیبایی از دور شبیه به کشتی در دل دریا به وجود می‌آورده‌اند یا کوچه‌های مسقف و تاریک که گرما را در دل تابستان از مردم می‌گرفتند و در زمستان هم با هدایت باران و برف از طریق حصار قلعه به بیرون، موجب نگهداری قلعه می‌شده است شرایطی را برای این منطقه ایجاد کرده که در دیگر مناطق نمونه آن را کمتر می‌توان یافت.
خانه‌سازی در قلعه نیز در حد بی‌نظیری است که ضمن استفاده از مصالح چوب و گل به شکل خشت، کمترین سنگینی را بر کف قلعه ایجاد کرده و همچنین توانسته‌اند ساختمانهایی را در پنج طبقه بسازند که با امکانات آن زمان در یک فضای محدود بسیار قابل تامل است، چون هم جواب ازدیاد جمعیت را می‌داده و هم با استفاده از ارتفاع طبقات، چشم‌اندازی بسیار زیبا به وجود می‌آورده که مردم هم می‌توانستند زمینهای کشاورزی خود را از داخل خانه تماشا کنند و هم در دل طبیعت باشند.

قلعه رو به ویرانی است

با این تفاسیر می‌توان قلعه ایزدخواست را یکی از جاذبه‌های گردشگری بزرگ منطقه و استان فارس توصیف کرد که با کمی تدبیر و اندیشه می‌تواند نقش مهمی را در گردشگری تاریخی استان فارس ایفا کند.

اما آنچه امروز از این قلعه و خانه‌های روستایی تاریخی اطراف آن باقیمانده ویرانه‌هایی از دیوارهایی است که بر فراز تپه‌ای واقع شده و کوچکترین اثری از نگهداری نیز در آن دیده نمی‌شود.
دیواره‌هایی که تخریب شده و فروریخته، شکاف‌هایی که هر روز بزرگتر می‌شود و رسیدگی نکردن به محیط قلعه و مرمت آن بیش از آن‌که شکوه قلعه تاریخی را نمایان کند آثار زوال و مهجوریت را به نمایش می‌گذارد.

فروریختن بخشی از دیوار قلعه

قلعه‌ای که روزی دشمنان هیچ راه نفوذی را به داخل آن نمی‌توانستند پیدا کنند، امروز زوال و فرسایش به خوبی راه تسخیر آن را پیدا کرده و مرتب نیز در آن فرو می‌رود و گویی برای متولیان امر رسیدگی به این قلعه هیچ جذابیتی ندارد.

قلعه بالای تپه‌ای قرار دارد که در آن زمان این موقعیت جغرافیایی نفوذ به آن را غیر ممکن ساخته بود و امروز نیز پس از گذشت دو هزار سال گویی هنوز نمی‌توان راهی مناسب پیدا کرد که گردشگران به داخل بنا راه پیدا کنند.

تنها مسیر فعلی به درون قلعه با پلی بدون ایمنی لازم

در اصلی ورود به قلعه در گوشه‌ای از بنا ساخته شده است اما دری که با پلی چوبی به طرف دیگر متصل شده و زیر آن خندقی قرار دارد، چندان ایمن نیست.

داخل قلعه نیز در جای خود باید مورد بررسی قرار گیرد، شرایطی که داخل بنا دارد به هیچ عنوان شایسته یک اثر میراثی و تاریخی نیست. دیواره‌های بنا آلوده شده و در بخش‌هایی از بنا نیز در حال تخریب و ریزش است و بر این اساس می‌توان گفت شرایط این اثر تاریخی اصلاً مطلوب و خوشایند نیست.
سردرگمی که بازید‌کنندگان این بنا دچار آن می‌شوند همگی ناشی از فقدان تابلویی برای تعیین مسیر ورودی است که در هیچ‌کدام از بخش‌های قلعه نمی‌توان یافت. نبود مرکز اطلاع‌رسانی گردشگری و همچنین تابلویی که در مورد بنا توضیح دهد همگی نشان از بی‌توجهی و رسیدگی نکردن به آن دارد.

نمای بیرونی قلعه هم تحت تاثیر فرسایش و بدون نگهداری رها شده است،با این تفاسیر باید گفت بازدید از قلعه کم نظیر ایزدخواست با تحمل مرارت و اعمال شاقه‌ای همراه است که از عهده همه گردشگران به ویژه گردشگران خارجی بر‌نمی‌آید. شرایط پیرامون قلعه به علل مختلف چون بهداشت و مسیر مناسب هم بر علاقه گردشگران از این مجموعه تاریخی، اثر منفی گذاشته است.

و در این شرایط نیز نمی‌توان انتظار داشت گردشگران مختلف خطرات احتمالی ورود و بازدید از بنا را به جان بخرند، چراکه برای ورود به آن یا باید از دیوارهای چند ۱۰ متری بنا بالا رفت که به نظر نمی‌رسد کاری مطابق با قانون و اصول گردشگری باشد و یا به پل چوبی در اصلی که زیر آن خندقی قرار گرفته است اطمینان پیدا کرد.

کاروانسرای شاه عباس و محرومیت‌های مشابه

کاروانسرای شاه عباس ایزدخواست نیز که در محدوده این آثار تاریخی قرار دارد مانند قلعه ایزدخواست دچار محرومیت‌های مشابهی شده که چندان در خور شأن میراث استان فارس نیست.
کاروانسرا در شمال شرقی رودخانه ایزدخواست بنا شده و می‌گویند یکی از ۹۹۹ کاروانسرایی است که شاه عباس صفوی در دوران تبعیدش بنا کرده است. این کاروانسرا از نظر زیبایی، استحکام و وسعت یکی از کاروانسراهای نمونه در نوع و زمان خود است.

خبرگزاری نواک

مدير جزيره بازدید : 28 پنجشنبه 10 مرداد 1392 زمان : 9:35 نظرات ()

هنر مندان عاشق شبهای قدر

تابلوی بزرگ لیله القدر در آباده نگارش می شودارسال شده :   
th

نوآک – همزمان باشب های پر فضیلت قدر گروهی از هنرمندان آباده با خلق اثر هنری ارادت خودرا به ساحت مقدس قرآن اعلام می دارند. به گزارش دریافتی نوآک ، در این برنامه هنری که همزمان با شب بیست وسوم ماه مبارک رمضان در محل باغ ملی آباده برگزار می گردد،ابراهیم قاسمی ،علی کاوه ونرگس [...]

نوآک – همزمان باشب های پر فضیلت قدر گروهی از هنرمندان آباده با خلق اثر هنری ارادت خودرا به ساحت مقدس قرآن اعلام می دارند.

به گزارش دریافتی نوآک ، در این برنامه هنری که همزمان با شب بیست وسوم ماه مبارک رمضان در محل باغ ملی آباده برگزار می گردد،ابراهیم قاسمی ،علی کاوه ونرگس شریفی از هنرمندان فوق ممتاز وممتاز رشته خوشنویسی به همراهی نجمه شریفی وفرشته مقامی از هنرمندان وتحصیلکرده های رشته نقاشی وگرافیک وهمچنین محمد صابری هنرمند عکاس به خلق تابلوی نقاشی خط ((لیله القدر ))می پردازند.

شایان ذکر است از این اثر هنری که در ابعاد ۸۰/۲*۴متر ترسیم می شود در نماز عید سعید فطر آباده توسط امام جمعه وسایر مسئولین محلی این شهرستان رونمایی خواهد شد .

بر اساس این گزارش این هنرمندان در امری خدا پسندانه پس از فروش ومزایده این اثر هنری، تمامی عواید حاصل از آن را به پروژه در دست احداث بیمارستان قلب وعروق آباده اختصاص می دهند .

گفتنی است این برنامه به همت انجمن هنرهای تجسمی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی وبا مساعدت شهرداری آباده صورت خواهد گرفت .

مدير جزيره بازدید : 32 یکشنبه 06 مرداد 1392 زمان : 9:0 نظرات ()

شبهای قدر در آباده

شهر آباده امشب میهمان یلدای آسمانی استارسال شده : مرداد ۵, ۱۳۹۲ / ساعت : ۹:۳۷ ب.ظ
11224191171111641059948618125218198584

پایگاه خبری،تحلیلی نوآک -تو چه دانی که شب قدر چیست؟  شبی که بزرگ و فرخنده است، شبی که از هزار ماه بهتر و لحظاتش گرانبهاتر است، شبی که تا سپیده دم همه لحظات درود است و سلام و رحمت و تهنیت. شبی که سبک بالان دل داده به نوای محزون این شب مقدس، صدای فرشتگان [...]

پایگاه خبری،تحلیلی نوآک -تو چه دانی که شب قدر چیست؟  شبی که بزرگ و فرخنده است، شبی که از هزار ماه بهتر و لحظاتش گرانبهاتر است، شبی که تا سپیده دم همه لحظات درود است و سلام و رحمت و تهنیت.
شبی که سبک بالان دل داده به نوای محزون این شب مقدس، صدای فرشتگان را که از بی کرانه آسمان به زمین آمده اند، می شنوند و به رستگاری می رسند، شبی که فرشتگان الهی به زمین فرود می آیند و در میان حلقه های در هم تنیده راز و نیاز کنندگان، به نظاره می ایستند تا پاداش شب زنده داری مومنان را بدهند، شبی که عاشقان به امید وصل و دیدار بیدار نشینند تا از جام طهور «سلام» تا «مطلع فجر» سرمست شوند، شبی که حافظان قرآن آن را «شب وصل» می نامند و نامه هجران را در آن شب طی شده و پایان یافته می خوانند، شبی که مومنان ثابت قدم در طلب رضای خدا بکوشند و بیدار ماندند و دیدار جویند و احیا گیرند و به نیایش بپردازند و کار خیر کنند و صالحات به جا آورند و دانایی بطلبند و مذاکره علم کنند تا پروردگار خود را از خویش خشنود گردانند، شبی که در آن کاری بی اجرا نماند، بلکه هزاران برابر پاداش مزد عطا گردد، شبی که مومنان عاشقانه از خدای خویش دیدار روی محبوب عزیز و آن یار آواره از دیار و پنهان رخسار، حضرت صاحب الزمان (عج) را می طلبند.

قدر به چه معناست؟
قدر به چند معناست‎؛
۱- قدر به معنای شرف و منزلت است و این معنا به خاطر آن است که انسان ها با شب زنده داری در شب قدر‏، به قدر و منزلت می رسند.
۲- قدر به معنای تنگی و ضیق است؛ این معنا به خاطر آن است که در این شب به واسطه کثرت فرود فرشتگان، زمین تنگ می شود؛ فرشتگان در روی زمین فرود می آیند تا با زمینیان تا سپیده دم به احیای شب قدر بپردازند. (تنزل الملائکه و الروح فیها باذن ربهم من کل امر)
۳- قدر به معنای تقدیر و اندازه گیری نیز است؛ این معنا به خاطر آن است که در شب قدر‏، همه چیز اندازه گیری می شود؛ در این شب سرنوشت انسان ها بر اساس حکمت و مصلحت الهی رقم می خورد. برای درک بهتر این معنا به چند روایت از ائمه اطهار (ع) بسنده می کنیم؛ از حضرت امام رضا (ع) روایت شده است که: «…یقدر فیها ما یکون فى السنه من خیر او شر اومضره او منفعه او رزق او اجل و لذلک سمیت لیلة القدر؛ این شب را لیلة القدر نامیده اند، چون آنچه مربوط به سال است، از قبیل خوبى، بدى، زیان، سود، روزى (معیشت) و مرگ و ولادت در آن شب اندازه گیرى مى شود.»
در روایت دیگری آمده است که امام صادق(ع)، خطاب به (ابوبصیر) فرمودند:
«یا ابا محمد، یکتب وفد الحاجه فى لیلة القدر و المنایا والبلایا و الارزاق و ما یکون الى مثلها فى قابل فاطلبها فى احدى وثلاث؛ اى ابو محمد، در شب قدر حاجیان مشخص شده و پیشامدها و مرگ ها و روزی‌ها و آنچه مربوط به آن سال است تا سال آینده (شب قدر دیگر) رقم مى خورد؛ پس آن را در شب بیست و یکم و بیست سوم ماه جستجو کن.»

چرا شب قدر؟
براستی چرا به شبی که قرآن در آن نازل شده است‏، شبی که فرشتگان به اذن خدا بر زمینیان نازل می‌شوند‏ و تمام شب تا صبحگاه رحمت و سلامت و تهنیت است، شب قدر گفته اند؟
مرحوم طبرسی به این پرسش این گونه پاسخ داده است؛ از آن رو به این شب، قدر گفته اند که داراى شرف و پایه اى بلند و شانى عظیم است.
ابوبکر وراق نیز می گوید: « لان من لم یکن ذا قدر اذا احیاها صار ذاقدر؛ آن شب را قدر نامیدند، از این رو که انسان ها با زنده داشتن آن به قدر و منزلت مى رسند.»
در این میان گروهی نیز در پاسخ به این پرسش می گویند: شب قدر است، زیرا کارهاى خدایى را در آن شب پاداشى بزرگ و گران سنگ است.
برخی دیگر نیز در پاسخ گفته اند: شب قدر است‎، چون کتابى گرانبها بر پیامبرى بلند مرتبه و گرامى، براى امتى بلند پایه با دستان فرشته اى گرانقدر نازل شده است.

فضیلت شب قدر
در فضیلت شب قدر آیات و روایات بسیاری نقل شده است؛ درروایات اهل بیت آمده است :«‌ فرشتگان در شب قدر فرود آمده و در زمین پخش می شوند، بر مجالس مومنین گذشته، بر آنان سلام می کنند و برای دعاهای آنها «‌آمین» می گویند، تا آنگاه که سپیده دم طلوع کند.»
خداوند تبارک و تعالی نیز  با نزول سوره قدر، شب قدر و فضیلت این شب رحمت و سلامت و تهنیت را به مومنان شناسانده است. برای آنکه بیشتر با فضیلت این شب آشنا شویم، در ادامه روایات و احادیثی را بیان می کنیم:
فردى به امام باقر (ع) عرض کرد: مراد و مقصود از اینکه شب قدر بهتر از هزار ماه است چیست؟ حضرت فرمودند: «والعمل الصالح فیها من الصلاه والزکاه و انواع الخیر خیر من الف شهرلیس فیها لیله القدر؛ کار شایسته از قبیل نماز و زکات، صدقات و انفاقات و انواع خوبى ها در آن شب برتر از هر کار شایسته اى است که در مدت هزار ماه که شب قدر در آن نیست، انجام شود.»
امام صادق(ع) به ابوبصیر مى فرماید:« وصل فى کل واحده منهما مئه رکعه؛ در هر یک از دو شب بیست و یکم و بیست و سوم صد رکعت نماز بخوان». «واحیهما ان استطعت الى النور؛ تا مى توانى آن دو شب را تا سپیده صبح شب زنده دارى کن». «واغتسل فیهما؛ در آن دو شب غسل کن.» ابو بصیر عرض کرد اگر نتوانستم ایستاده نماز بخوانم؟ فرمودند: نشسته بخوان. اگر باز هم نتوانستم؟ خوابیده بخوان.
حضرت در پایان به ابوبصیر می فرماید:« و تقبل اعمال المومنین؛ اعمال مومنان در شب قدر پذیرفته مى‌شود.»
امام موسى بن جعفر(ع) نیز در اهمیت و فضیلت شب قدر می فرمایند:« من اغتسل لیله القدر و احیاها الى طلوع الفجر خرج من ذنوبه ؛ کسى که در شب قدر غسل کرده و تا سپیده صبح شب زنده دارى کند، گناهانش آمرزیده مى شود.»
انس بن مالک از پیامبر(ص) نقل کرده که فرمودند:«ان هذا الشهر قد حضرکم» ؛ ماه مبارک به شما رو آورده است. «و فیه لیله خیر من الف شهر»؛ در این ماه شبى است که برتر از هزار ماه است. «من حرمها فقد حرم الخیر کله»؛ هر کس از فیض شب قدر محروم گردد، از تمام خیرات بى نصیب مانده است. «ولا یحرم خیرها الا محروم» ؛ و محروم نمى ماند از برکات شب قدر، مگر کسى که خویشتن را محروم کرده است.
حضرت رسول (ص) در جای دیگر نیز می فرمایند:« من احیا لیله القدر حول عنه العذاب الى السنه القابله ؛ کسى که شب قدر را شب زنده دارى کند، تا شب قدر آینده، عذاب دوزخ از او دور گردد.»
همچنین در حدیثی از رسول اکرم (ص)، بهره نبردن از شب قدر مورد نکوهش قرار گرفته است‎؛  پیامبر گرامى اسلام (ص) فرمودند:« من ادرک لیله القدر، فلم یغفر له فابعده الله؛ از خداوند به دور باد و نفرین بر کسى که به شب قدر برسد و زنده باشد، اما آمرزیده نشود.»
با اندک تاملی در این حدیث نقش انسان در تعیین سرنوشت خود واضح تر می گردد و معلوم می شود که  بدبختی و شقاوت مقدر در شب قدر، نتیجه کار خود بندگان است. در روایات نیز داریم که بعضی از گناهان مانع بهره بردن گناهکار از شب قدر است؛ از جمله این گناهان، «دایم الخمر» بودن و نیز آزار پدر و مادر است؛ « دراین شب دعای کسی رد نمی شود مگر دعای عاق والدین، قطع کننده رحم نزدیک، کسی که شراب بنوشد و کسی که دشمنی مومنی در دلش باشد.»
در حدیث است که « قال موسى (علیه السلام): الهى ارید قربک، قال: قربى لمن استیقظ لیلة القدر، قال: الهى ارید رحمتک، قال: رحمتى لمن رحم المساکین لیلة القدر، قال:الهى ارید الجواز على الصراط، قال: ذلک لمن تصدق بصدقة فى لیلة القدر، قال:الهى ارید من اشجار الجنة و ثمارها، قال: ذلک لمن سبح تسبیحه فى لیلة القدر، قال:الهى ارید النجاة من النار، قال: ذلک لمن استغفر فى لیلة القدر، قال:الهى ارید رضاک، قال: رضاى لمن صلى رکعتین فى لیة القدر؛  خداوندا! مى‏خواهم به تو نزدیک شوم، فرمود: قرب من از آن کسى است که شب قدر بیدار شود، گفت: خداوندا! رحمتت را مى‏خواهم، فرمود: رحمتم از آن کسى است که در شب قدر به مسکینان رحمت کند: گفت: خداوندا! جواز گذشتن از صراط را از تو مى‏خواهم فرمود: آن، از آن کسى است که در شب قدر صدقه‏اى بدهد. گفت‏خداوندا! از درختان بهشت و از میوه‏هایش مى‏خواهم، فرمود: آنها از آن کسى است که در شب قدر تسبیحش را انجام دهد گفت: خداوندا! رهایى از جهنم را مى‏خواهم، فرمود: آن، از آن کسى است که در شب قدر استغفار کند: گفت‏خداوندا خشنودى تو را مى‏خواهم، فرمود: خشنودى من از آن کسى است که در شب قدر دو رکعت نماز بگذارد.»
از پیامبر اعظم (ص) نیز روایت شده است که فرمودند: « درهای آسمانها در شب قدر باز می شود. بنابراین بنده ای در‌آن نماز نمی خواند، مگر این که خداوند متعال در مقابل هر سجده ای درختی در بهشت برای او می نویسد که اگر سواره، صد سال در سایه آن حرکت کند به انتهای سایه اش نمی رسد، و در مقابل هر رکعت خانه ای از در و یاقوت و زبر جد و مروارید، و در مقابل هر آیه ای تاجی از تاجهای بهشت، و در مقابل هر «سبحان الله گفتن» پرنده ای از پرندگان بهشت، و در مقابل هر نشستن درجه‌ای از درجات بهشت، و در مقابل هر تشهدی بالا خانه ای از بالا خانه های بهشت، و در مقابل هر سلام دادن، لباسی از لباسهای بهشت برای او می نویسد. و آنگاه که سپیده صبح بدمد، خداوند از دختران پستان برآمده مانوس،‌ و کنیزان خوش اخلاق و خدمتکارانی جاویدان، و بهترین پرندگان و بوهای خوش، و نعمتهای خوب و تحفه ها و هدایا و خلعتها و کرامتها، و آنچه نفس میل دارد و دیدگان از آن لذت می برد به او عنایت می‌فرماید، و شما در آن جاوید هستید.»
در حدیثی هم می خوانیم:  قال على(ع):« و کانت فاطمة(س) لا تدع احدا من اهلها ینام تلک اللیلة – لیلة القدر – و تداویهم بقلة الطعام‏و تتاهب لها من النهار و تقول: محروم من حرم خیرها؛ حضرت على(ع) فرمود: فاطمه(س) نمى‏گذاشت کسى از اهل خانه در شبهاى قدر به خواب رود به آنان غذاى کم مى‏داد و از روز قبل براى احیاى شب قدر آماده مى‏شد و مى‏فرمود: محروم کسى است که از برکات این شب محروم باشد.»

فلسفه شب قدر
درحدیث شریف و تعلیمی بزرگ از حضرت امام جواد (ع) می خوانیم: « خداوند متعال، شب قدر را، در ابتدای آفرینش دنیا آفرید. همچنین در آن شب، نخستین پیامبر و نخستین وصی را آفرید. در قضای الهی چنان گذشت که در هر سال شبی باشد، که در آن شب، تفصیل امور و مقدرات یک ساله فرود آید …
بی شک پیامبران با شب قدر در ارتباط بوده اند. پس از پیامبران نیز، باید حجت خدا وجود داشته باشد. زیرا زمین از نخستین روز خلقت خود تا آخر فنای دنیا، بی حجت نخواهد بود. خداوند در شب قدر، مقدرات را به نزد آن کس که اراده فرموده است (وصی و حجت) فرو می فرستد. به خدا سوگند، روح و ملائکه در شب قدر، بر آدم نازل شدند و مقدرات امور را نزد او آوردند و حضرت آدم در نگذشت مگر اینکه برای خود وصی و جانشین تعیین کرد. همه پیامبرانی که پس از آدم آمدند نیز، بر هر کدام، در شب قدر، امر خداوند نازل می گشت و هر پیامبری، این مرتبت را، به وصی خویش می سپرد… »
با اندک تاملی در این حدیث می توان گفت که شب قدر از نخستین هنگام آفرینش این جهان بوده  و در امتهای پیش از ما نیز مورد توجه قرار داشته است. در اینجا ذکر نکاتی چند ضروری به نظر می آید:
۱- شب قدر با آفرینش جهان در ارتباط بوده و می توان گفت که شب قدر ظرف زمانی تقدیر و تنظیم امور در جهان است.
۲- شب قدر با پیامبران خدا و وصی و حجت خدا بر روی زمین در ارتباط است و خداوند در شب قدر مقدرات خود را بر پیامبران و اوصیا خود نازل می کند.
۳- شب قدر، ضرورت وجود حجت در تمام عصرها را اثبات می کند تا به واسطه حجت مقدرات الهی به اذن خدا اجرا شود.
۴- شب قدر تا هنگام رستاخیز و قیام قیامت ادامه خواهد داشت.
در روایت آمده است که امام باقر (ع) در پاسخ به این پرسش که چرا شب قدر به وجود آمده و به عبارت دیگر فلسفه شب قدر چیست؟ می فرمایند:« و لولا ما یضاعف الله للمومنین, لما بلغوا ولکن الله عز و جل یضاعف لهم الحسنات؛ اگر خداوند کارهاى مومنان را چند برابر نکند به سر حد کمال نمى رسند, اما از راه لطف کارهاى نیکوى آن ها را چند برابر مى فرماید تا کاستى هایشان جبران شود.»
با توجه به این روایت می توان گفت که یکى از دلایل تفضل شب قدر به امت اسلام, کامل و پر کردن پیمانه اعمال صالح مسلمانان و جبران کمبودهاى آنان است، تا با دستى پر این جهان را ترک کنند. هنگامى که یک عمل صالح معمولى با زمانى پر برکت و مقدس همراه گردد, از ارزشى چند برابر برخوردار مى شود و گاه همراه شدن یک عمل صالح با ولایت و اعتقاد و امامت مى تواند انسان را به اوج شرافت برساند; پس, راز سعادتمند شدن انسان ها در شب قدر، عمل اختیارى صالحى است که با عنایت خداوند  برکت یافته و چند برابر مى شود.
با توجه به آیات سوره «قدر» و آیات آغازین سوره «دخان» چنین فهمیده می شود که فرشتگان در شب قدر مقدرات یک ساله را به نزد «ولی مطلق زمان» می آورند، و بر او عرضه می دارند و به او تسلیم می کنند. همچنین با توجه به این آیات شریفه، می توان فهمید که شب قدر، در هر سال هست و شب قدر تا قیام قیامت باقی است. برای درک این موضوع روایتی را ذکر می کنیم:
از ابوذر غفاری روایت است که گفت: به پیامبر خدا گفتم: ای پیامبر! آیا شب قدر و نزول فرشتگان، در آن شب، تنها در زمان پیامبران وجود دارد، و چون پیامبران از جهان رفتند، دیگر شب قدری نیست. پیامبر فرمود: « نه، بلکه شب قدر، تا قیام قیامت هست.»
همچنین در حدیثی از قول امام جعفر صادق (ع) چنین آمده است:« علی (ع) بسیار می فرمود، که هر گاه دو تن از اصحاب نزد پیامبر (ص) بودند، و آن حضرت سوره «انا انزلناه» را با خشوع و گریه تلاوت می کرد، می گفتند: چقدر در برابر این سوره حساسی؟ می فرمود:« این حساسیت برای چیزی است که چشمانم دیده است، و جانم نیوشیده است. و پس از من، جان این مرد (اشاره به علی) خواهد نیوشید.»  می پرسیدند: تو چه دیده ای، و او چه خواهد دید؟ پیامبر (ص) در پاسخ آنها روی خاک می نوشت: « تنزل الملائکه والروح فیها باذن ربهم من کل امر. در شب قدر فرشتگان و روح، به اذن خدا، هر امری (و تقدیری) را فرود می آورند.» آنگاه می فرمود:« پس از اینکه خدای متعال فرموده است: «من کل امر»، (هر امری)، آیا چیز دیگری باقی خواهد ماند؟ می گفتند: نه … »
در سوره «قدر» خداوند می فرماید: که « انا انزلناه فى لیلة القدر ؛ ما این قرآن عظیم الشان را  در شب قدر نازل کردیم». با توجه به این آیه قرآنی می توان گفت که حکمت معرفی شب قدر به عنوان شبی که قرآن در نازل شده و مقدرات در آن سامان داده می شود، این است که بنده خدا، سرنوشت و مقدرات خویش را به قرآن پیوند بزند و آن را سرمشق و سرچشمه فکر و عمل خویش قرار دهد تا به سعادت دنیا و آخرت برسد و رضای خداوندی را کسب نماید.

 نویسنده: علیرضا تاجریان

مدير جزيره بازدید : 26 یکشنبه 06 مرداد 1392 زمان : 8:59 نظرات ()
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
پایگاه خبری- تحلیلی سلام آباده: www.salamabadeh.ir
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  نظرسنجی
  شما از چه طریقی خبرهای مورد نظرتان را دریافت می نمائید؟


  جزیره نیم نگاه

  فعال کردن اتاق گفتگو: 

  به مناسبت عید عی فطر قصد دارم بهکمک شما عزیزان اتاق گفتگو جزیره نیم نگاه را راه اندازی کنم 

  منتظر پیشنهادات شما عزیان هستم

  آمار سایت
 • کل مطالب : 921
 • کل نظرات : 22
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 3
 • آی پی امروز : 15
 • آی پی دیروز : 33
 • بازدید امروز : 104
 • باردید دیروز : 128
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 306
 • بازدید ماه : 1,330
 • بازدید سال : 16,759
 • بازدید کلی : 43,625
 • کدهای اختصاصی
  دانلود نرم افزار کامپیوتر سفارش پاپ آپ بندری جدید