close
تبلیغات در اینترنت
ایران زمین
loading...

جزيره نیم نگاه

ایران زمین

یک تماس و صدها تیتر

یک تماس و صدها تیتر+ عکس

تاریخ انتشار : یکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۰۲
این‌ها همه تیترهایی بود که بسیاری از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های جهان درباره تماس تلفنی روحانی و باراک اوباما پرداختند.

صدها خبرگزاری‌ و روزنامه‌ بین‌المللی تیتر اول اخبار خود را به تماس تلفنی باراک اوباما و دکتر روحانی اختصاص دادند که در این گزارش به برخی از مهم‌ترین رسانه‌های بین‌المللی پرداخته خواهد شد:

سی‌ان‌ان:
شبکه خبری سی‌ان‌ان، در تیتر خود، به جمله معروفی از چرچیل، نخست‌وزیر دوران جنگ جهانی دوم انگلیس اشاره کرده است.

سی‌ان‌ان در تیتر خود نوشت: اوباما و روحانی: گفتگو بهتر از جنگ است

گاردین:
اوباما تماسی تاریخی با روحانی برقرار کرد و به رفع تحریم‌ها اشاره کرد

رویترز:
تماس تاریخی روحانی و اوباما

نیویورک‌تایمز:
اوباما و روحانی، اولین گفتگوی میان ایران و آمریکار پس از ۱۹۷۹

ایندیپندنت:
اوباما تماسی تاریخی با حسن روحانی برقرار کرد

روزنامه صهیونیستی هاآرتص:
برای اولین بار بعد از سال ۱۹۷۹؛ اوباما تلفنی با روحانی گفتگو کرد، توافق با ایران امکان‌پذیر است

مجله تایم:
تفسیرهایی از یک تماس تاریخی

تلگراف انگلیس:
باراک اوباما تماسی تلفنی با روحانی، رییس‌جمهور ایران برقرار کرد

دیلی میل: تماس تلفنی اوباما و روحانی، اولین تماس مستقیم میان یک رییس‌جمهور آمریکایی و همتای ایرانی در بیش از ۳۰ سال

ای‌بی‌سی نیوز:
اوباما از تماس تلفنی تاریخی با رئیس‌جمهور ایران پرده برداشت

فاکس‌نیوز:
اوباما در گفتگو با رییس جمهور ایران گفت امکان رسیدن به توافق هسته‌ای وجود دارد

آسوشیتدپرس:
روسای جمهور ایران برای اولین بار بعد از سال ۱۹۷۹ با هم گفتگو کردند

واشنگتن‌پست:
روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست از تماس تلفنی اوباما و دکتر روحانی شگفت‌زده شده است

اشپیگل:
روز خوبی داشته باشید آقای رییس‌جمهور

رسانه‌های عربی هم از ماجرای تماس تلفنی روسای جمهور ایران و آمریکا غافل نماندند

العربیه:
برای اولین بار در ۳۴ سال گذشته:
رییس‌جمهور آمریکا با همتای ایرانی خود تماس گرفت

اسکای‌نیوز:
تماس تلفنی میان اوباما و روحانی

گفتنی است، بسیاری دیگر از رسانه‌های جهان نیز گفتگوی تلفنی باراک اوباما و رییس‌جمهور ایران را در تیتر اول خبرهای خود قرار دادند.
مدير جزيره بازدید : 23 یکشنبه 07 مهر 1392 زمان : 11:40 نظرات ()

سلام آباده

مشاوران فرماندار آباده منصوب می شوند

فرماندار شهرستان آباده جهت بهره برداری از توان نیروی انسانی فرهیخته و با تجربه و دسترسی به تمام ظرفیت های شهرستان، مشاورینی را منصوب می نماید.

 

 

 
بسم الله الرحمن الرحیم

الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِکَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ ( الزمر – ۱۸ )
آن کسانی که به سخن گوش می دهند و از بهترین آن پیروی می کنند ، ایشانند کسانی که خدا هدایتشان کرده و اینان خردمندانند 


حال که به فضل الهی فرایند انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران و چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و مراسم تحلیف
 به پایان رسیده و دولت تدبیر و امید با رویکرد اعتدال به ریاست جناب آقای دکتر روحانی استقرار یافته و فضای کار و تلاش جهت عمران و آبادانی ایران
عزیز با قوت و سرعت بیشتری شروع و ادامه دارد، در همین راستا فرمانداری آباده در نظر دارد جهت بهره برداری و استفاده بهینه از تمام ظرفیتهای
 انسانی و مواهب خدادادی و طبیعی، افراد تحصیلکرده ، فرهیختگان ، فرزانگان و جوانان را در قالب مشاورین بکار بگیرد لذا از همه آحاد دلسوز
 و عاشق خدمت دعوت به همکاری می نماید.لطفا جهت دریافت توضیحات بیشتر به سایت فرمانداری آباده قسمت مشاورین و یا
به لینک زیر مراجعه فرمایید:
مدير جزيره بازدید : 13 یکشنبه 07 مهر 1392 زمان : 8:15 نظرات ()

ماجراهای شهردار شهر من

ماجرای انتخاب شهردار آباده / یک طنز تلخ

ماجرای انتخاب شهردار توسط شورای شهر آباده دارد به یک حکایت طنز تبدیل می شود . آن هم از نوع تلخش . سرپرست شهرداری، امروز انتخاب می شود و ۱۰ روز بعد عزل می شود . شهردار با ۵ رای انتخاب می شود ، اما مصوبه اش که به امضای همه اعضا رسیده ، هنوز از اتاق شورا بیرون نیامده است .

این شورا در اقدامی بی بدیل و البته بی مبنا برای انتخاب شهردار دست به امتیاز بندی نامزدهای این پست اجرایی شهر زد .

در جریان دخالت های غیر معمول در رای شوراها (که البته در کشور بی سابقه و کم سابقه هم نیست ) برخی با این انتخاب مخالفت کردند .

مخالفت با رای شورا طبق قانون فقط از طریق ارجاع به هیأت های حل اختلاف فیصله خواهد یافت . اما آیا در شهر ما همین اتفاق افتاد ؟

توضیح اینکه فرماندار وظیفه دارد مصوبات شورا را در مطابقت با قانون برسی کرده و در صورت مغایر بودن طبق قانون عمل کند . نه کمتر و نه بیشتر .

زمانی که استانداران یا وزیر کشور شهردار منتخب شورای شهر را حاپز صلاحیت و شرایط (طبق آیین نامه قانون مربوطه) ندانند ، قانون تکلیف را روشن کرده است :

تبصره ۳ بند یک ماده ۷۸ قانون شوراها- نصب شهرداران در شهرها با جمعیت بیشتر از دویست‌هزارنفر و مراکز استان بنا به پیشنهاد شورای شهر و حکم وزیر کشور و در سایر‌شهرها به پیشنهاد شورای شهر و حکم استاندار صورت می‌گیرد.
شورای شهر براساس ضوابط و شرایط احراز صلاحیت شهرداران مندرج در‌آئین‌نامه مصوب این قانون، شهردار موردنظر خود را انتخاب می‌کند. وزیر کشور و‌استانداران موظفند حکم شهردار معرفی‌شده را ظرف مدت ده روز صادر نمایند.
در صورتی که وزیر کشور یا استاندار، شهردار معرفی شده را واجد شرایط تعیین‌شده نداند، مراتب را با ذکر دلیل و مستندات به شورای شهر منعکس می‌نماید، در صورت‌اصرار شورای شهر بر نظر قبلی خود و عدم صدور حکم شهردار، موضوع توسط شورای‌شهر به هیأت حل اختلاف ذی‌ربط ارجاع خواهد شد.
هیأت مذکور ظرف پانزده روز مکلف به تصمیم‌گیری بوده و تصمیم آن هیأت برای‌طرفین (‌وزارت کشور و شورای اسلامی شهر) لازم‌الاجراء می‌باشد. چنانچه در مدت مقرر،‌هیأت حل اختلاف نظر خود را اعلام ننماید، نظر شورای شهر متبع خواهد بود و شهردار‌می‌تواند اختیارات قانونی خود را اعمال و اجراء نماید.

 ‌ماده ۸۰- (اصلاح شده در جلسه علنی روز سه‌شنبه (۲۷فروردین ۱۳۹۲) مجلس شورای اسلامی) مصوبات کلیه شوراهای موضوع این قانون در صورتی که پس از دو هفته از تاریخ ابلاغ مورد اعتراض قرار نگیرد، لازم‌الاجرا است و چنانچه مسئولان ذی‌ربط آن را مغایر با موازین اسلام و یا قوانین و مقررات کشور یا خارج از حدود وظایف و اختیارات شوراها تشخیص دهند، حداکثر ظرف دو هفته از تاریخ ابلاغ مصوبه می‌توانند با ذکر مورد و به طور مستدل اعتراض خود را به شورای اسلامی اعلام و درخواست تجدیدنظر کنند. شورا موظف است ظرف ۱۰ روز از تاریخ وصول اعتراض، تشکیل جلسه دهد و به موضوع رسیدگی و اعلام نظر کند. در صورتی که شورا در بررسی مجدد از مصوبه مورد اختلاف عدول نکند، با درخواست رسمی مقام صلاحیت‌دار معترض که حداکثر باید ظرف دو هفته پس از اعلام کتبی شورا صادر شود، موضوع توسط آن مقام صلاحیت‌دار به هیات حل اختلاف ذی‌ربط ارجاع می‌شود. هیات مزبور مکلف است ظرف ۲۰ روز به موضوع رسیدگی و اعلام نظر نماید. در صورت عدم اعلام نظر هیات در مدت مذکور، مصوبه شورا لازم‌الاجرا می‌شود.

اما در شهر ما چه اتفاقی افتاد ؟

چند پرسش شاید بتواند اعضای محترم شورا را کمی به مسائل پیش رو آگاه تر سازد :

۱ -  شورایی که با ۵ رای چیزی را تصویب می کند آیا می تواند آنقدر متزلزل و بی اراده باشد که حتی جرأت نکند مصوبه را از صحن شورا بیرون بیاورد ( در حالی که به گفته خود اعضا آن مصوبه هنوز پابرجاست ) ؟ اگر مصوبه حتی به دلایلی خلاف مقررات و قوانین باشد ، پس هیأت حل اختلاف در این میان چه کاره خواهد بود ؟

۲ – شورایی که می خواهد برای ۴ سال درباره شهر تصمیم بگیرد ، نام این نحوه تصمیم گیری را چه می گذارد ؟ اگر تصمیم می گیرید ، چرا قبل از تصمیم همه جوانب را نمی سنجید . اگر همه جوانب را سنجیده اید و تصمیم گرفته اید و مصوب کرده اید ، پس این تعلل و اتلاف وقت برای چیست ؟اگر تصمیمی که گرفته اید غیر قانونی است ، چرا پافشاری می کنید ؟ اگر غیر قانونی نیست چرا جرأت ابلاغ و اجرا ندارید ؟ آیا درباره موضوعات و مسائل دیگر شهر هم این گونه تصمیم می گیرید و عمل خواهید نمود ؟ وای به حال شهر !!!

۳ – بالاخره تکلیف شهر و مردم چیست با این نمونه تصمیم گیری ؟منبع:سلام آباده

مدير جزيره بازدید : 20 شنبه 06 مهر 1392 زمان : 8:25 نظرات ()

دروازه ملل

دروازه ملل ایران اول شد + عکس

دروازه ملل ایران
ایران با پوستر «ایران؛ دروازه ملل» برگزیده مسابقه پوسترهای گردشگری کشورهای عضو سازمان جهانی جهانگردی شرکت شد. تصویر این پوستر دروازه ملل تخت جمشید است. عکس دروازه ملل تخت جمشید هخامنشیان یکی از...

منوچهر جهانیان، معاون گردشگری کشوراظهار داشت: سازمان جهانی جهانگردی مسابقه پوستر گردشگری برگزار کرده است که بخشی از داوری این مسابقه بر عهده مردم کشورهای جهان است.

وی افزود:‌ این مسابقه مربوط به پوسترهای گردشگری کشورهای عضو سازمان جهانی جهانگردی است که ایران نیز با پوستر « ایران؛ دروازه ملل» در این مسابقه شرکت کرده است. تصویر این پوستر دروازه ملل تخت جمشید است.معاون گردشگری کشور گفت: در این مسابقه، مردم جهان بیشترین رأی را به پوستر ایران داده‌اند که بر اساس نتایج اعلام شده، ایران، رتبه اول و بعد از آن، کشورهای ارمنستان و بوتان قرار گرفته‌اند.

جهانیان ادامه داد: در حین برپایی مجمع جهانگردی (یکم تا هفتم شهریور در زیمباوه) نیز هیئتی درباره این پوسترهای برگزیده اعمال نظر می‌کنند و نتیجه نهایی اعلام می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه برگزیده شدن ایران در این مسابقه چه مزایایی دارد؟ گفت: از جمله مزایای برتری در این مسابقه این است که به مدت یک سال بر دیوارهای سازمان جهانی جهانگردی این پوستر نصب می‌شود و در بروشورها، وب سایت و تبلیغات سازمان جهانی جهانگردی، پوستر کشور برگزیده استفاده می‌شود و در معرض دید جهانیان قرار می‌گیرد.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/new
منبع: farsnews.com


مدير جزيره بازدید : 12 سه شنبه 05 شهريور 1392 زمان : 8:20 نظرات ()

شهر من آباده

 

معرفی و بررسی پایگاه‌های اینترنتی اداره‌های دولتی شهرستان آباده

در سال‌های اخیر توجه خاصی به اطلاع‌رسانی از طریق پایگاه‌های اینترنتی در ایران شده است. گستردگی اطلاعات، سادگی در استفاده، در دسترس بودن و سرعت ارائه مطالب از ویژگی‌هایی هستند که مدیران را برای استفاده از اینترنت برای کار، حرفه و خدمات خود ترغیب می‌کند.

شاید بتوان گفت که برای داشتن یک شهر الکترونیکی و ارائه خدمات بر خط، ساده‌ترین راه استفاده از پایگاه‌های اینترنتی باشد. برای این کار وجود زیرساخت‌های قوی و سرعت اینترنت بالا از موارد ضروری به شمار می‌روند که متاسفانه در ایران مشکلاتی در این زمینه وجود دارد؛ بخصوص در ارائه اینترنت و سرعت آن. با این حال خدمات نسبتاً مناسبی نیز در این زمینه ارائه می‌شود که از جمله آن می‌توان به  سایت‌های خرید اینترنتی، خدمات بانک‌ها، ثبت‌نام دانشگاه‌ها و … را نام برد.

هم اکنون بعضی از اداره‌های دولتی شهرستان آباده نیز پایگاه‌های اینترنتی دارند که بیشتر برای اطلاع‌رسانی استفاده می‌شوند. در این مطلب سعی می‌کنیم هر یک از این پایگاه‌ها را معرفی و به طور خلاصه هر یک را بررسی کنیم.

ما در این مقاله قصد داریم بیشتر با تارگاه‌های اداره‌های دولتی آشنا شویم؛ با این حال از تارگاه‌های موسسات غیردولتی و غیرتجاری (مانند موسسات آموزشی) نیز نام خواهیم برد. هدف ما بررسی فنی این تارگاه‌ها نیست ما فقط محتوا را بررسی خواهیم کرد.

» تارگاه شبکه بهداشت و درمان شهرستان آباده:

تارگاه شبکه بهداشت و درمان شهرستان آباده یکی از قدیمی‌ترین پایگاه‌های اداره‌های دولتی است که عملکرد خوبی نیز داشته است. درج اخبار و اطلاعیه‌های جدید، جدول برنامه کشیک داروخانه‌ها، معرفی و تاریخچه شبکه، خیرین در بخش سلامت، توصیه‌های بهداشتی و… از بخش های این تارگاه است.

شبکه بهداشت و درمان آباده

ورود به تارگاه شبکه بهداشت و درمان شهرستان آباده

چند مثال از لینک‌های مفید از تارگاه شبکه بهداشت و درمان شهرستان آباده:

» تارگاه شهرداری آباده:

تارگاه شهرداری شهرستان آباده نیز فعالیت نسبتاً خوبی داشته است. در این تارگاه شما می‌توانید از پروژه‌های عمرانی جدید، گزارش عملکردها، اخبار و… باخبر شوید.

متاسفانه هنوز امکان انجام کارهای مربوط به شهرداری مانند دریافت مجوز، پرداخت عوارض و… به صورت برخط (آنلاین) در این پایگاه فراهم نشده است و این پایگاه تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

شهرداری آباده

ورود به تارگاه شهرداری شهرستان آباده

چند مثال از لینک‌های مفید از تارگاه شهرداری شهرستان آباده:

»  تارگاه آموزش و پرورش شهرستان آباده:

تارگاه آموزش و پروش شهرستان آباده با توجه به اعلام نتایج به نظر کاربردی تر از سایر پایگاه‌ها می‌آید. اعلام نتایج، بخشنامه‌ها، اخبار و اطلاعات آموزش و پرورش آباده از مواردی است که در این تارگاه وجود دارد. با وجود این، این تارگاه نیز بیشتر جنبه اطلاع رسانی دارد.

متاسفانه طراحی سایت چندان کاربر پسند نیست و هم‌اکنون که من این مطلب را می‌نویسم تارگاه مشکل دارد و من نتوانستم قسمت‌های نام‌برده را بررسی کنم.

ورود به تارگاه آموزش و پرورش شهرستان آباده

»  تارگاه هیئت فوتبال شهرستان آباده:

تارگاه هیئت فوتبال شهرستان آباده چندی است که آغاز به کار کرده و این نسخه آزمایشی از این تارگاه است. آخرین اخبار، کمیته داوران و آموزش، کمیته بانوان و مسابقات و … از مواردی است که در این تارگاه خواهید یافت.

صفحه اول تارگاه هیئت فوتبال شهرستان آباده شامل دو لینک «ورود» برای بخش فارسی و «Enter» انگلیسی می‌باشد. متاسفانه لینک انگلیسی به اشتباه Inter نوشته شده است. صفحه داخلی انگلیسی آن تا زمان درج این مطلب تفاوتی با قسمت فارسی آن ندارد.

ورود به تارگاه هیئت فوتبال شهرستان آباده

چند مثال از لینک‌های مفید از تارگاه هیئت فوتبال شهرستان آباده:

»  تارگاه امور کتابخانه‌های عمومی شهرستان آباده:

تارگاه امور کتابخانه‌های عمومی شهرستان آباده از قدیمی‌ترین و فعال‌ترین تارگاه‌های اطلاع‌رسانی است. به تازگی پوسته این تارگاه نیز عوض شده و بهتر شده است. معرفی کتابخانه‌ها، اخبار، از مواردی است که در این تارگاه خواهید یافت. متاسفانه قسمت‌هایی مانند پیشنهاد کتاب و آلبوم تصاویر مدت‌هاست که غیر فعال هستند.

امور کتابخانه‌های عمومی شهرستان آباده

ورود به تارگاه امور کتابخانه‌های عمومی شهرستان آباده

چند مثال از لینک‌های مفید از تارگاه امور کتابخانه‌های عمومی شهرستان آباده:

» وبلاگ پاسداران بی ادعای محیط زیست آباده:

وبلاگ پاسداران محیط زیست آباده از اردی‌بهشت ۸۸ فعالیت می‌کند.  مطالب این وبلاگ تحت دسته‌های محیط زیست طبیعی، منطقه شکار ممنوع بید بیده آباده، قوانین و مقررات زیست محیطی، کارآفرینی سبز و… منتشر می‌شوند.

ورود به وبلاگ پاسداران بی‌ادعای محیط زیست آباده

» وبلاگ هیئت ژیمناستیک آباده:

وبلاگ هیئت ژیمناستیک آباده به تازگی آغاز به کار کرده است. این وبلاگ بوسیله کمیته روابط عمومی،فرهنگی وتبلیغات بروز رسانی می‌شود.

ورود به وبلاگ هیئت ژیمناستیک آباده

» وبلاگ سلامت آباده:

وبلاگ روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان آباده که از اردی‌بهشت ۸۹ آغاز به کار کرده است. این وبلاگ بوسیله آقای رسولی‌فر بروزرسانی می‌شود. مطالب این وبلاگ تحت دسته‌های اخبار، ساختار شبکه بهداشت و درمان، آشنایی با مدیر مجموعه و… منتشر می‌شوند.

ورود به وبلاگ سلامت آباده

» وبلاگ مدیریت امور آبفاروستایی شهرستان آباده:

وبلاگ اطلاع رسانی مدیریت آبفاروستایی شهرستان آباده  که از اسفند ۸۸ آغاز به کار کرده است. مطالب این وبلاگ تحت دسته‌های خدمات مشترکین و درآمد، خبر هایی از آبفاروستایی آباده و… منتشر می‌شوند.

ورود به وبلاگ مدیریت امور آبفاروستایی شهرستان آباده

» تارگاه دانشگاه جامع علمی-کاربردی شهرستان آباده:

دانشگاه جامع علمی کاربردی

ورود به تارگاه دانشگاه جامع علمی-کاربردی شهرستان آباده

» تارگاه دانشگاه آزاد اسلامی آباده:

دانشگاه آزاد اسلامی آباده

ورود به تارگاه دانشگاه آزاد اسلامی آباده

» تارگاه موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی‌ آباده:

تنها چند هفته است که طراحی پوسته این موسسه به پایان رسیده و بر روی آن نصب شده است. من تمام تلاش خود را کرده‌ام که طراحی این تارگاه ساده، کاربرپسند و زیبا و استاندارد باشد. از این روی خوشحال می‌شوم که نظر شما را درباره طراحی تارگاه موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی آباده بدانم.

موسسه آموزش غیر انتفاعی و غیر دولتی آباده

ورود به تارگاه موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی آباده

اگر نکته‌ای را درباره تارگاهی خاص فراموش کرده‌ام و یا اگر تارگاهی را می‌شناسید که در بالا ذکر نشده است، لطفا نام و آدرس آن را در قسمت نظرات برایم بنویسید.

پ.ن: پوسته جدید وبلاگ خبری آباده تقریبا به پایداری نسبی رسیده است، در آینده درباره پوسته جدید خواهم نوشت.

منبع:وبلاگ خبری آباده-قلمabadehnews.ir

مدير جزيره بازدید : 16 سه شنبه 29 مرداد 1392 زمان : 20:11 نظرات ()

شهر ما

چرا آباده همانند فسا و جهرم دارای فرمانداری ویژه نمی شود ؟/فرماندار آباده پاسخ دادارسال شده :            
west

پایگاه خبری ، تحلیلی نوآک - براساس مصوبه هیات دولت دهم، فرمانداری شهرستانهای فسا و جهرم به فرمانداری ویژه ارتقا یافت. براساس مصوبه هیات دولت، فرمانداری شهرستانهای فسا و جهرم به فرمانداری ویژه ارتقا یافت. به گزارش نوآک، پس از پیگیری‌های مکرر و رایزنی‌های مداوم با هیئت وزیران و وزارت کشور در روزهای پایانی دولت دهم [...]

پایگاه خبری ، تحلیلی نوآک - براساس مصوبه هیات دولت دهم، فرمانداری شهرستانهای فسا و جهرم به فرمانداری ویژه ارتقا یافت.

براساس مصوبه هیات دولت، فرمانداری شهرستانهای فسا و جهرم به فرمانداری ویژه ارتقا یافت.

به گزارش نوآک، پس از پیگیری‌های مکرر و رایزنی‌های مداوم با هیئت وزیران و وزارت کشور در روزهای پایانی دولت دهم مجوز ارتقای فرمانداری شهرستانهای جهرم و فسا به فرمانداری ویژه اخذ و ۱۳ مرداد ماه رسما به استانداری فارس ابلاغ شد.

نوآک از قول مردم شریف شهرستان آباده به مردم شهرستان فسا و جهرم تبریک می گوید.

اما فرمانداری ویژه به چه فرمانداری می‌گویند ؟
به منظور ارائه خدمات مناسب و نظارت بر انجام فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی در شهرستان‌های بزرگ، وزارت کشور مکلف شده در تعدادی از شهرستان‌های کشور که واجد شاخص‌های زیر باشند، نسبت به دایر کردن فرمانداری ویژه اقدام کند:
الف – جمعیت شهرستان              (۲۵۰) هزار نفر
ب- جمعیت مرکز شهرستان          (۱۲۵) هزار نفر
ج- فاصله شهرستان از مرکز استان (۱۲۵) کیلومتر
تبصره: دایر کردن فرمانداری ویژه در شهرستان‌هایی که دو شاخص از سه شاخص یاد شده را دارا باشند منوط به تصویب هیئت وزیران خواهد بود.
ویژگی‌های فرمانداری ویژه :
۱-سمت فرماندار در فرمانداری ویژه، معاون استاندار و فرماندار است که در تمام جلسات معاونان استان حضور دارد.
۲-سطح مدیران واحدهای اداری وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، جهادکشاورزی، آموزش و پرورش، راه و ترابری، امور اقتصادی و دارایی، کار، تعاون و رفاه اجتماعی، اطلاعات و بازرگانی، به معاون مدیرکل ارتقا می‌یابد.
هدف از ارتقای شهرستان‌ها به فرمانداری ویژه :
به منظور ارائه خدمات مناسب و نیز عدم تمرکز اداری و کاهش مراجعات مردم به مراکز استان‌ها و همچنین در راستای بسترسازی عملی برای توسعه در آمایش شهرستانی و نیز محرومیت‌زدایی و توزیع عادلانه منابع و بودجه شهرستان‌های دارای شرایط یاد شده به فرمانداری ویژه ارتقا یافته‌اند.
آیین‌نامه شرح وظایف کامل و حدود اختیارات فرمانداری ویژه با حضور فرمانداران ویژه منجمله فرماندار محترم مراغه در اسفند ماه ۸۸ با حضور معاونان و وزیر محترم کشور تهیه و تدوین و برای تصویب به هیئت دولت در سال ۱۳۸۹ ارائه شده است.

یکی از وعده ها و پیگیری های فرماندار سابق آباده ، دریافت فرمانداری ویژه برای شهرستان آباده بود که متاسفانه در این مورد موافقت نشد زیرا جمعیت آن به ۱۲۵ هزار نمی رسید.

شهرستان آباده با جمعیتی بالغ بر۹۸۱۸۸نفر در شمالی ترین نقطه استان فارس قرار دارد . این شهر به دروازه شمال استان فارس مشهور است زیرا معبر ورود کسانی است که از سمت شمال ،وارد استان می شوند . همچنین شهرستان بدلیل وجود برخی از منابع غنی خاک نسوز و همچنین قرار گیری در فاصله ۲۷۰کیلومتری شهر شیراز، از اهمیت ویژه ای نسبت به دیگر شهرستان ها برخوردار است.

فرماندار آباده در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر اینکه چرا به شهرستان آباده ، فرمانداری ویژه تعلق نمی گیرد گفت : بر اساس مصوبه دولت در تاریخ ۱۳۸۶/۰۵/۰۹فرمانداری ویژه به شهرستانی تعلق می گیرد که حداقل دو شرط از شروط ذکر شده در فوق را داشته باشد .

پرویز فتاحی در گفتگو با خبرنگار ما افزود : رسیدن به این شرایط لاجرم توسعه متوازن شهرستان در همه عرصه ها و ایجاد مطلوبیت زندگی در کل شهرستان بویژه در شهر آباده است.

نماینده عالی دولت در شهرستان ،ایجاد تاسیساتی مثل فرودگاه ، بیمارستان ها و مراکز درمانی مجهز ، وجود پزشکان حاذق و متخصص، ایجاد راههای مواصلاتی ، آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی توانمند ، ایجاد امنیت نسبی شهروندان ، رعایت حقوق شهروندی  را از جمله موارد ایجاد مطلوبیت زندگی در شهر دانست و گفت : تیم مدیریتی شهرستان در این مسیر تلاش می کند  و رسانه ها در این بین می توانند در تسریع تحقق این اهداف نقش بی بدیلی ایفا کنند.
سرپرست فرمانداری آباده خاطرنشان کرد : این موضوع با هماهنگی و مساعدت نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر زارع و مدیر کل محترم دفتر سیاسی استانداری تحت پیگیری است.

خبرگزاری نوآک

مدير جزيره بازدید : 21 سه شنبه 15 مرداد 1392 زمان : 9:22 نظرات ()

آرایش وزیباییچگونه کم آرایش کنیم ولی زیبا به نظر برسیم؟

زیبا به نظر رسیدن با آرایش کمتر,بدون آرایش

 

آشنایی با راهکارهایی برای زیبا به نظر رسیدن با آرایش کمتر:آرایش می‌تواند یک زن را زیبا‌تر کرده و یا زشت‌ کند. اگر همیشه بیش از اندازه آرایش کنید معمولا بدون آرایش زشت بنظر می رسید.

 

رنگهای خاص ( مانند رنگهای روشن و رنگهای تیره ) می تواند ظاهر شما را بیش از اندازه آرایش شده و یا خیلی مصنوعی نشان دهد. زمانی ایده آل به نظر خواهید رسید که آرایشی طبیعی و ساده داشته باشید، قطعا شما نمیخواهید یک دلقک بنظر برسید. کمتر آرایش کنید و همچنان خوب بنظر بیایید.

 

شما نیاز به آرایشی دارید که لک ها و معایبتان را پنهان کند، و در عین حال قسمت‌های زیبای چهره تان را برجسته نماید. با کم کردن بار آرایشتان همچنین در هزینه ای که صرف آرایش خود می نمایید نیز صرفه جویی خواهید کرد.

 

دستور کار

1 - برای آرایش از یک آینه کوچک بزرگ نما استفاده کنید

با صورت و گردنتان که تمیزشان کرده‌اید شروع نمایید. یک مرطوب کننده ی روشن با میزان spf حداقل ۱۵ برای محافظت از پوستتان در مقابل نور خورشید به پوست خود بمالید. این کار کمک خواهد کرد تا از بوجود آمدن چین وچروک جلوگیری بعمل آید.

 

2 - زیر سازی کنید

از یک فونداسیون مایع همرنگ پوستتان یا حتی کمی روشن تر استفاده کنید. از فونداسیون برای یک رنگ کردن رنگ پوستتان استفاده کرده، لکه ها را بپوشانید و صورتتان را صاف تر کنید.

 

3 - رژ گونه بزنید

یک رژ گونه ی صورتی کم رنگ، برنز یا هلویی، طبیعی تر از دیگر رنگ‌ها بنظر می‌رسند. فقط چندبار رفت و برگشت قلم موی بزرگی از رژ گونه کافیست تا چهره تان را بشاش، جوان و فوق‌العاده کند. این کار فقط کمی به صورت شما رنگ و لعاب میدهد اما گام بزرگی در آرایش خواهد بود.

 

4 - مژه های خود را فر کنید

از یک فرمژه استفاده نمایید تا مژه های زیبایتان، بدون اینکه بهم چسبیده باشد یا ریمل از آن چکه کند به چشم بیاید. برای آرایش سبک تر باید دور ریمل را نیز خط بکشید.

 

5 - سایه چشم هم اضافه کنید

یک سایه چشم صورتی کم‌رنگ، هلویی یا برنز بزنید. کمی هم پودر سایه را به پلکتان بزنید.

 

6 - و برای لب هایتان، از یک رژ لب براق برای اضافه کردن کمی رنگ و درخشش به لب‌هایتان استفاده نمایید.

منبع : بیتوته

مدير جزيره بازدید : 10 دوشنبه 14 مرداد 1392 زمان : 8:41 نظرات ()

طنزگاه

فرهنگ استفاده از موبایل به سبک خودمانی (طنز)

مطالب طنز خنده دار, فرهنگ استفاده از تلفن همراه

فرهنگ استفاده از ابزارها و سرویس های تکنولوزیک ، مورد بسیار مهمی است که همواره بسیاری از مردم خواسته و یا ناخواسته درگیر و دست به گریبان عدم رعایت آن هستند .

 

این روزها که استفاده از این ابزارها که مهمترین آنها موبایل ، تبلت و لپتاپ بسیار شایع شده جدا از آگاهی چگونگی استفاده فنی از این ابزار ها ، فرنگ رفتاری آن بسیار مهم و قابل توجه است ، که زیر پا گذاشتن آن در بسیاری از جوامع ، بی ادبی و بی احترامی به حساب می آید .

امروز به شرح چند مورد از رفتارهای شایع و نادرست میپردازیم (البته به زبان طنز)

بیائیم چند مورد رو با لحن خودمانی دور هم مرور کنیم !

 

مورد دوم : (دوم رو اول میگم ، چون مهمتره)
یکی از مواردی که همه از ما از اون متنفر هستیم تماس کاری زیاد و اس ام اس بازی بیش از حد کسی ، میان جمعی ۲-۳ نفره و یا بیشتر هست ، به طوری که جو جمع رو تحت تاثیر قرار میده .

 

تصور کنید با دو نفر از دوستانتان در حال گپ و گفتگوهستید ، برای شما چپ و راست اس ام اس میاد !
حتی امکان داره دوست دوران مهد کودکتون هم این وسط یاد شما بیوفته و بهتون زنگ بزنه ! مسلما دوستان شما بهتون نمیگن اووووه استاد ! چقدر تو باحالی ، چقدر سرت شلوغه ، ما اصلا به تو نمیخوریم !

 

تحقیقات ما نشون داده که ۷۳٫۸ درصد از دوستان اینجور مواقع شما رو مورد لطف و عنایت خودشون قرار میدن و حداقل چیزی که بهتون میگن اینه که جمش کن بابا ایکبیری !
اون ۲۶٫۲ درصد دیگه هم اگه بهتون چیزی نگن حتما یه چیزیای خیلی بدی تو دلشون بهتون میگن ، حق دارن دیگه خب .

مورد اول :
عنایت داشته باشید ، یکی دیگه از مواردی که خیلی بده اینه که شما به چه حقی بدون اجازه طرف پشت خط ، صداش رو توی جمع میذارید رو بلندگو !؟ ها ؟ شرم نمیکنی ؟
باز هم تحقیقات ما نشون میده که توی این جور مواقع ، طرفی که صداش داره از بلندگو پخش میشه یدفه بهتون یه جمله ای میگه که تصورات دوستانتون در مورد شما له میشه آقو ! ها ها ها .. حالت جا اومد !؟

 

مورد سوم :
تصور کنید که شما با نامزدتون ! در حال اس ام اس بازی هستید یدفه مهر شما گل میکنه و اس ام اسی ۴ پارتی شامل گزیده ای از کتاب لیلی و مجنون و با هزار آب و تاب براش میفرستین بعد از ۸ دقیقه و ۳۳ ثانیه اس ام اس میاد ، شما هم حمله ور میشین سمت گوشی ، با کلی عشق دکمه رو فشار میدین و میبینین که “دهکده پارک آبی ! بوده”
(ببخشید اس ام اسه دیگه ، یهو میاد)

 

یکم دیگه صبر میکنین تا جواب میده ، بازش میکنین میبینین که نوشته “مرسی”
ینی با این کار یه کپسول آتش نشانی روی شعله های عشق شما خالی میکنه   ، به خدا حرص داره نکنید این کارو !
(البته این مورد سوم برای شما نبود ، باید به نامزدتون بگید بیاد بخونه !)

مورد چهارم :
همیشه شرایط طرف مقابلتون رو برای جواب دادن به اس ام اس یا تماس خودتون درک کنید .حالا این که گفتی یعنی چه !؟

 

براتون مثال میزنم :
وقتی میدونید طرفتون پشت فرمونه که خیلی خطرناکه
پشت فرمون که میگم شامل فرمون موتور هوندا ۱۲۵ هم میشه ها !
وقتی میدونید طرفتون توی جلسه خیلی مهمیه (مثلا: جلسه بحرانی جهت پیدایش مادر هاچ زنبور عسل!)
وقتی طرفتون در شرایط فیزیکی برای پاسخ دادن نیست !

 

مثلا : مورد بوده که طرف توی عسلویه تا کمر تو چاه نفت بوده ، از هر انگشتش یه چیکه نفت میچکیده نامزدش گیر داده که چرا تو دیشب موقع خدافظی بوس نفرستادی برام !؟
(محققان ما توی این لحظه به مدت ۱۷ روز کاری هنگ کردن)

وقتی طرفتون در شرایط فکری جهت پاسخ گویی به اس ام اس شما نیست

 

مثلا : اصلا خودم ، همین لحظه که دارم این مطلبو برا شما مینویسم نیاز به تمرکز دارم ، مگه نه ؟
خب حالا طرفم هی اس میده که :
یکی از خصوصیات اخلاقی من که تو خیلی دوست داری چی هست ؟
یکی از خصوصیات اخلاقی من که تورو خیلی آزار میده چی هست ؟

با ذکر مثال توضیح بده
(یکم صب کنین جواب بدم لطفا ، دعوامون میشه اگه جواب ندم ، ببخشید
خب ببخشید معطلتون کردم ، جونم براتون بگه که خلاصه از این موارد زیاد هست
خودتون رعایت کنید دیگه ، عه ، حتما باید بهتون توهین بشه !؟!؟

 

مورد پنجم :
این مورد هم خیلی مهمه پس توجه کن که امکان داره یه روزی خودت توی این مصیبت قرار بگیری دوست من !
وقتی یه بنده خدایی توی مکان های عمومی مثل اتوبوس ، تاکسی و یا مترو به اجبار در کنار شما قرار گرفته چه گناهی کرده که براش اس ام اس اومده و یا مجبوره که جواب بده که تو چهار چشمی زل زدی تو صفجه گوشیش ؟

 

شاید سر بریده تو اس ام اس باشه ! فوضولی آیا ؟
دوست فوضول من ، سعی کن در این مواقع سرت رو برگردونی یه طرف دیگه و بذاری طرف با آرامش جواب بده
اگر ارتروز گردن گرفتی با من
مورد بوده که طرف تو مترو توی اس ام اس نوشته : یارو زیپش بازه ، یدفه ۷ نفر نیگا کردن به زیپ شلوارشون !
اصلا ضرب المثل داریم که در حریم خصوصی بازه ، حیای تو چی میخواد این وسط !؟

 

مورد ششم :
وسط مجلس ترحیم همه نشستن که ناگهان صدای زنگ موبایل فراگیر میشه :

 

دلُم پی دلته جومه نارِنجی… کجا منزلته جومه نارِنجی

 

روایت داریم که در این لحظه ۹۹ بار ضربه با دمپاییای نیکتا به دهن شخص مورد نظر حلال است
دوست من ، موبایل یه آپشنی داره به اسم سایلنت
کتابخونه ، مجالس رسمی ، مکان های عمومی که سکوت مهمترین بخش اون هست ، جلف بازی و بیشعوری نمیپذیره !
خب دوستان تا اونجا که میدونستم نوشتم ، با رعایت نکاتی که بهتون توصیه شد سعی کنید رستگار شوید .

منبع:بیتوته

مدير جزيره بازدید : 3 یکشنبه 13 مرداد 1392 زمان : 11:54 نظرات ()

حال وروز این روزهای قلعه ایزدخواست

قلعه ایزدخواست در حال نابودی است :            
miras 830529 015

نوآک - برای بازدید از بقایای قلعه تاریخی ایزدخواست که از آن به عنوان یکی از عجایب معماری ایران قدیم یاد می‌شود باید خطر سقوط از ارتفاع را به جان خرید و یا باید ساعتها منتظر ماند تا یکی از اهالی محل نقشه دسترسی به داخل قلعه را برایتان تشریح کند. ایزدخواست شهری در بخش [...]

  

نوآک - برای بازدید از بقایای قلعه تاریخی ایزدخواست که از آن به عنوان یکی از عجایب معماری ایران قدیم یاد می‌شود باید خطر سقوط از ارتفاع را به جان خرید و یا باید ساعتها منتظر ماند تا یکی از اهالی محل نقشه دسترسی به داخل قلعه را برایتان تشریح کند.

ایزدخواست شهری در بخش مرکزی شهرستان آباده در شمال استان فارس بوده که دارای آثار تاریخی از دوران و اعصار مختلف تمدنی ایران است.

قلعه و پل ایزدخواست، کاروانسرا و خانه‌های قدیمی روستایی از جمله آثار تاریخی شهر ایزدخواست به شمار می‌روند که هرکدام به نوبه خود می‌تواند گردشگران را تا چند روز در این شهر نگه‌دارد. قلعه ایزدخواست متعلق به دوران ساسانیان را می‌توان یکی از شاخص‌ترین آثار این منطقه توصیف کرد که به گفته کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی با سبک معماری خود یکی از عجایب و نمونه‌های چشمگیر شهرسازی و مهندسی زمان قدیم ایران است.

قلعه ایزدخواست دژ مستحکم درایران قدیم

قلعه ایزدخواست با کمترین هزینه، امنیت خود و ساکنان داخل آن را تامین می‌کرده، چراکه از سه طرف با پرتگاهی به حالت عمود نسبت به کف زمین با ارتفاعات مختلف از شش تا ۱۵ متر، حتی با استفاده از ادوات جنگی برای سربازان دشمن غیر قابل نفوذ بوده است و این نفوذ فقط از یک طرف میسر می‌شده که آن هم با حفر زمین حدود ۳۰ مترطول و چهار مترعرض بوده است.
فضایی که قلعه و خانه‌های روستایی داخل آن در آن زمان ایجاد کرده بسیاری از گردشگران را در زیبایی و معماری منحصر به فرد خود فرو برده و به‌طور مثال در شب، ساکنین خانه‌های اطراف قلعه با حضور در بالکن‌های خود با روشن کردن چراغ، منظره بسیار زیبایی از دور شبیه به کشتی در دل دریا به وجود می‌آورده‌اند یا کوچه‌های مسقف و تاریک که گرما را در دل تابستان از مردم می‌گرفتند و در زمستان هم با هدایت باران و برف از طریق حصار قلعه به بیرون، موجب نگهداری قلعه می‌شده است شرایطی را برای این منطقه ایجاد کرده که در دیگر مناطق نمونه آن را کمتر می‌توان یافت.
خانه‌سازی در قلعه نیز در حد بی‌نظیری است که ضمن استفاده از مصالح چوب و گل به شکل خشت، کمترین سنگینی را بر کف قلعه ایجاد کرده و همچنین توانسته‌اند ساختمانهایی را در پنج طبقه بسازند که با امکانات آن زمان در یک فضای محدود بسیار قابل تامل است، چون هم جواب ازدیاد جمعیت را می‌داده و هم با استفاده از ارتفاع طبقات، چشم‌اندازی بسیار زیبا به وجود می‌آورده که مردم هم می‌توانستند زمینهای کشاورزی خود را از داخل خانه تماشا کنند و هم در دل طبیعت باشند.

قلعه رو به ویرانی است

با این تفاسیر می‌توان قلعه ایزدخواست را یکی از جاذبه‌های گردشگری بزرگ منطقه و استان فارس توصیف کرد که با کمی تدبیر و اندیشه می‌تواند نقش مهمی را در گردشگری تاریخی استان فارس ایفا کند.

اما آنچه امروز از این قلعه و خانه‌های روستایی تاریخی اطراف آن باقیمانده ویرانه‌هایی از دیوارهایی است که بر فراز تپه‌ای واقع شده و کوچکترین اثری از نگهداری نیز در آن دیده نمی‌شود.
دیواره‌هایی که تخریب شده و فروریخته، شکاف‌هایی که هر روز بزرگتر می‌شود و رسیدگی نکردن به محیط قلعه و مرمت آن بیش از آن‌که شکوه قلعه تاریخی را نمایان کند آثار زوال و مهجوریت را به نمایش می‌گذارد.

فروریختن بخشی از دیوار قلعه

قلعه‌ای که روزی دشمنان هیچ راه نفوذی را به داخل آن نمی‌توانستند پیدا کنند، امروز زوال و فرسایش به خوبی راه تسخیر آن را پیدا کرده و مرتب نیز در آن فرو می‌رود و گویی برای متولیان امر رسیدگی به این قلعه هیچ جذابیتی ندارد.

قلعه بالای تپه‌ای قرار دارد که در آن زمان این موقعیت جغرافیایی نفوذ به آن را غیر ممکن ساخته بود و امروز نیز پس از گذشت دو هزار سال گویی هنوز نمی‌توان راهی مناسب پیدا کرد که گردشگران به داخل بنا راه پیدا کنند.

تنها مسیر فعلی به درون قلعه با پلی بدون ایمنی لازم

در اصلی ورود به قلعه در گوشه‌ای از بنا ساخته شده است اما دری که با پلی چوبی به طرف دیگر متصل شده و زیر آن خندقی قرار دارد، چندان ایمن نیست.

داخل قلعه نیز در جای خود باید مورد بررسی قرار گیرد، شرایطی که داخل بنا دارد به هیچ عنوان شایسته یک اثر میراثی و تاریخی نیست. دیواره‌های بنا آلوده شده و در بخش‌هایی از بنا نیز در حال تخریب و ریزش است و بر این اساس می‌توان گفت شرایط این اثر تاریخی اصلاً مطلوب و خوشایند نیست.
سردرگمی که بازید‌کنندگان این بنا دچار آن می‌شوند همگی ناشی از فقدان تابلویی برای تعیین مسیر ورودی است که در هیچ‌کدام از بخش‌های قلعه نمی‌توان یافت. نبود مرکز اطلاع‌رسانی گردشگری و همچنین تابلویی که در مورد بنا توضیح دهد همگی نشان از بی‌توجهی و رسیدگی نکردن به آن دارد.

نمای بیرونی قلعه هم تحت تاثیر فرسایش و بدون نگهداری رها شده است،با این تفاسیر باید گفت بازدید از قلعه کم نظیر ایزدخواست با تحمل مرارت و اعمال شاقه‌ای همراه است که از عهده همه گردشگران به ویژه گردشگران خارجی بر‌نمی‌آید. شرایط پیرامون قلعه به علل مختلف چون بهداشت و مسیر مناسب هم بر علاقه گردشگران از این مجموعه تاریخی، اثر منفی گذاشته است.

و در این شرایط نیز نمی‌توان انتظار داشت گردشگران مختلف خطرات احتمالی ورود و بازدید از بنا را به جان بخرند، چراکه برای ورود به آن یا باید از دیوارهای چند ۱۰ متری بنا بالا رفت که به نظر نمی‌رسد کاری مطابق با قانون و اصول گردشگری باشد و یا به پل چوبی در اصلی که زیر آن خندقی قرار گرفته است اطمینان پیدا کرد.

کاروانسرای شاه عباس و محرومیت‌های مشابه

کاروانسرای شاه عباس ایزدخواست نیز که در محدوده این آثار تاریخی قرار دارد مانند قلعه ایزدخواست دچار محرومیت‌های مشابهی شده که چندان در خور شأن میراث استان فارس نیست.
کاروانسرا در شمال شرقی رودخانه ایزدخواست بنا شده و می‌گویند یکی از ۹۹۹ کاروانسرایی است که شاه عباس صفوی در دوران تبعیدش بنا کرده است. این کاروانسرا از نظر زیبایی، استحکام و وسعت یکی از کاروانسراهای نمونه در نوع و زمان خود است.

خبرگزاری نواک

مدير جزيره بازدید : 14 پنجشنبه 10 مرداد 1392 زمان : 9:35 نظرات ()

زیباترین خیابان تهران

کد خبر: ۳۳۴۴۴۰
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۲
در سال ۱۳۰۹ مجلس شورای ملی قانونی را برای ساخت و گسترش خیابان‌های تهران تصویب کرد و پس از آن گام‌های ساخت خیابان ولیعصر که آن زمان «جادهٔ مخصوص پهلوی» نامیده می شد آغاز و برای نخستین بار این خیابان قیرریزی شد.

به گزارش خبرآنلاین در سال ۱۳۱۰ خورشیدی پیش از آمدن ملک فیصل٬ پادشاه عربستان به تهران، خیابان الماسیه (باب همایون) و میدان توپخانه و آغاز خیابان لاله‌زار برای نخستین بار آسفالت شد و یک سال پس از آن در سال ۱۳۱۱ خورشیدی، خیابان پهلوی نیز آسفالت شد.

چون در آن دوره منطقهٔ شمیرانات بیش‌تر چهره‌ای ییلاقی داشت این گذرگاه نیز به گونه‌ٔ جاده‌ای بود که از میان تپه‌ها می‌گذشت و چندان همسانی با خیابان‌هایی چون سپه (امام خمینی) و شاهرضا (انقلاب) که در پیرامون آن‌ها ساختمان‌های نوین ساخته شده بود، نداشت. این جاده با ردیف‌های چنار منظم در دو سوی آن شناخته می‌شد.

خسرو معتضد در این باره می نویسد:"جاده مخصوص یا جاده پهلوی که به قول دکتر مصدق دو قصر رضاشاه یکی کاخ مرمر در شهر و دیگری کاخ سعدآباد واقع در دربند را به هم متصل می کرد تا سال 1320 اختصاصی بود مردم از جاده قدیم شمیران به تجریش می رفتند. خاصان، درباریان، وزیران، سفرا و نظامیان که دستور شرفیابی به آنان ابلاغ می شد از جاده مخصوص که سالها فقط شوسه بود و از سال 1316 به بعد آسفالت شد در اطراف این جاده وسیع تا چشم کار می کرد بیابان و باغ و مزرعه و جالیز و خانه های ویلایی دور از هم قرار داشت. در وسط راه، در سمت چپ جاده مخصوص، یک رستوران خارج شهری ساخته شده بود که چون آبشاری خوش منظره داشت آن را رستوران آبشار می خواندند و محل تردد و تفرج گروههای خاصی از جامعه بود که جاهلها و داش مشدیها خوانده می شدند و البته این اتفاق پس از سالهای بعد از شهریور 1320 بود.

جاده پهلوی از حدود پنجاه سال پیش به صورت تفرجگاه مردم تهران جلوه ها نمود در سالهای 1326 - 1325 دولت قوام بنا را بر آن گذارده بود که در ضلع راست این خیابان بین سه راه عباس آباد تا میدان ونک را به جنگل مصنوعی بزرگی که هوای شهر را تلطیف نماید تبدیل کند. مرحوم مهندس کریم ساعی که از استادان کشاورزی و متخصص جنگلکاری بود اجرای این پروژه مهم را عهده دار شد اما در گیر و دار چرخ و دنده بروکراسی ] دیوان سالاری [ فرساینده از یک سو و نبود بودجه از سوی دیگر این طرح آنقدر به درازا کشید که موضوع منتفی شد و به دلیل افزایش بهای اراضی این منطقه که به جنگل ساعی شهرت یافته بود، به جای حیوانات و وحوشی که قرار بود از جنگلهای مازندران و از دشت ارژن فارس و کویر لوت به این جنگل منتقل شود، زمین خواران به جان این اراضی افتادند و زمینهای آن را به بهای بسیار بالا خرید و فروش کردند و جنگلی نصیب مردم تهران نشد مگر پارک خوبی به نام ساعی که امروز باقی و برقرار است.

جاده پهلوی کم کم به خیابان امیریه رسید. بدین ترتیب بین میدان تجریش و میدان راه آهن خیابانی طولانی شکل گرفت که آبادانی آن از سالهای 1332 به بعد آغاز شد.
تابناک
مدير جزيره بازدید : 9 یکشنبه 06 مرداد 1392 زمان : 8:56 نظرات ()
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
پایگاه خبری- تحلیلی سلام آباده: www.salamabadeh.ir
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  نظرسنجی
  شما از چه طریقی خبرهای مورد نظرتان را دریافت می نمائید؟


  جزیره نیم نگاه

  فعال کردن اتاق گفتگو: 

  به مناسبت عید عی فطر قصد دارم بهکمک شما عزیزان اتاق گفتگو جزیره نیم نگاه را راه اندازی کنم 

  منتظر پیشنهادات شما عزیان هستم

  آمار سایت
 • کل مطالب : 921
 • کل نظرات : 22
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 3
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 11
 • بازدید امروز : 20
 • باردید دیروز : 23
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 88
 • بازدید ماه : 418
 • بازدید سال : 5,617
 • بازدید کلی : 25,827
 • کدهای اختصاصی
  دانلود نرم افزار کامپیوتر سفارش پاپ آپ بندری جدید