close
تبلیغات در اینترنت
سلام آباده
loading...

جزيره نیم نگاه

سلام آباده

سلامت باشید

بدون آزمایش از بارداری خود با خبر شوید

مادر شدن، یکی از مهم‌ترین و شیرین‌ترین دوره‌های زندگی هر خانمی محسوب می‌شود. اما برای شیرین‌تر شدن این دوره زندگی، خانم‌ها باید قبل از هر چیز از باردار بودن خود مطلع شوند تا با رعایت بهداشت و مراقبت‌های اولیه، دوران بارداری سالمی را تجربه کنند.
عرش نیوز ؛
این نشانه‌ها چه هستند و به زبان ساده‌تر، گذشته از آزمایش بارداری، آیا راه‌های دیگری هم برای اینکه یک زن بفهمد باردار شده یا نه وجود دارد؟

● اولین نشانه

برای بسیاری از خانم‌ها، به تاخیر افتادن قاعدگی، بهترین و اولین دلیل بر بارداری آنهاست. اما از قدیم گفته‌اند هر گردی گردو نیست و به تعویق افتادن دوره‌های ماهانه، حتی تا یک‌ماه و بیشتر از آن، دلا‌یل متعددی ممکن است داشته باشد.تغییرات رژیم غذایی، ورزش شدید، مسافرت و اضطراب هر کدام می‌تواند باعث تاخیر دوره‌های ماهیانه شود. بسیاری از خانم‌ها نیز اصلا دوره‌های منظمی ندارند و به همین علت نمی‌توانند دوره بعدی را پیش‌بینی کنند تا در صورت تاخیر، به بارداری مشکوک شوند.

● اشتباه نکنید!

همان‌طور که عقب‌افتادن دوره‌های قاعدگی نمی‌تواند دلیلی قطعی بر قاعدگی باشد، هر خونریزی هم قاعدگی به حساب نمی‌آید. ممکن است شما باردار باشید، اما فکر کنید که دوره پریود خود را داشته‌اید، در صورتی که این طور نباشد. زمانی‌‌که یک تخمک تازه بارور شده به دیواره رحم می‌‌رسد، ممکن است باعث خونریزی کمی شود. معمولا این حالت چند روز قبل از زمانی اتفاق می‌افتد که اگر باردار نبودید و در آن زمان باید پریود می‌شدید. در صورتی‌که شما در دوره‌های معمولی خود خونریزی شدیدی نداشته باشید، احتمالا این خونریزی را با دوره‌های خود اشتباه می‌گیرید.

بدن در شرایط دیگری هم چنین واکنشی از خود نشان می‌دهد و آن‌هم در هفته‌های اول بارداری است. در دو هفته اول بارداری، به دلیل نوسانات شدید سطح هورمون در بدن، رحم دچار خونریزی کمی‌، شبیه پریود، می‌شود. همچنین عفونت و یا پولیپ‌های رحمی با رشد غیرعادی می‌تواند باعث خونریزی‌های این چنینی شود. اما علامت‌های دیگری هم وجود دارد که در کنار <عقب افتادگی پریود> می‌تواند دلیل خوبی برای تشخیص زود هنگام حاملگی باشد.

● نشانه‌های بعدی

خستگی شدید در هفته‌های اول تا ششم می‌تواند دلیل بارداری باشد. همین‌طور حساس شدن سینه‌ها، حالت تهوع با استفراغ یا بدون آن به خصوص صبح‌ها، که در ۱۰ تا ۲۰ درصد بارداری‌ها وجود دارد، از دیگر نشانه‌های حاملگی است. همچنین بسیاری از خانم‌ها در ابتدای بارداری دچار یبوست، گاز معده و یا نفخ می‌شوند و احساس درد و گرفتگی در ناحیه شکم دارند. در کل، ممکن است که یک خانم باردار تمام این حالات را تجربه کند یا حتی هیچ‌کدام این مشکلات را نداشته باشد.

اما عده‌ای، عوارض دیگری مثل تکرر ادرار (هفته ۶ تا ۸ بارداری)، نوسانات رفتاری و افزایش‌ ترشحات واژن را هم پشت‌سر می‌گذارند. حتی ممکن است خانمی در ماه‌های اولیه بارداری میل زیادی به خوردن غذا داشته باشد و یا برعکس، از غذا متنفر شود! تمام این حالات در افراد مختلف متفاوت است و چه بسا، یک خانم طی دو بارداری حالات متفاوتی را تجربه کند.

● باز هم اشتباه!

حالاتی مثل حالت تهوع و سرگیجه، هم می‌تواند به خاطر حاملگی ایجاد شود و هم از عوارض مسمومیت غذایی یا یک عفونت روده‌ای باشد و همین‌طور احساس خستگی و کوفتگی در بدن، ممکن است از افسردگی، سرماخوردگی یا آنفلوآنزا ناشی شود.

● سریع‌تر و دقیق‌تر

برای اینکه شما بتوانید واقعا از بارداری مطمئن شوید راه دیگری هم وجود دارد: آزمایش خون و ادرار. اگر شما احتمال می‌دهید میزبان یک مهمان کوچولو هستید، بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. آزمایش خون می‌تواند حاملگی را حتی در ۶ یا ۷ روز اول آن، مشخص کند و ۱۰ روز بعد از بارداری، بررسی احتمال حاملگی از طریق آزمایش ادرار نیز امکان‌پذیر است. آزمایش خون و ادرار، هر دو، با اندازه‌گیری هورمون HCG که فقط در بدن زنان باردار ترشح می‌شود، امکان تشخیص بارداری را بسیار راحت‌تر می‌کند.

● هرچه سریع‌تر، بهتر!

آگاهی سریع‌تر از وجود جنین در رحم این مزیت را دارد که مادر می‌تواند هر چه سریع‌تر، شرایط مناسب برای گذراندن دوران بارداری سالم را به وجود آورد. این شرایط مراجعه منظم به پزشک در تمام طول بارداری و آزمایش برای اطمینان از رشد مناسب جنین را شامل می‌شود. در صورتی‌که مادر احساس کند تحرکات فرزندش کم و یا متوقف شده، مراجعه سریع به پزشک از خطرات بعدی جلوگیری می‌کند. آزمایش‌های پزشک هم می‌تواند با مشاهده تغییرات فشارخون و میزان مواد شیمیایی خون و ادرار مادر و تغییرات وزن وی، وضعیت جنین را کنترل کند.

● بایدها و نبایدها

یک خانم باردار باید نسبت به واکنش‌های بدن خود، عکس‌العمل‌های مناسبی نشان دهد. و هر نوع درد و خونریزی را عادی تصور نکند. درد شدید در ناحیه شکم و ورم دست و پاها، همین‌طور درد مداوم سر می‌تواند زنگ خطری برای مادر باشد. در صورت مشاهده ترشحات بیش از حد واژن و پیشرفت درد شکم نیز بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه شود. رعایت این نکات می‌تواند سلامت مادر و فرزندش را تضمین کند.

تغذیه در دوران بارداری نقش مهمی را ایفا می‌کند. چرا که جنین از طریق جفت تغذیه می‌شود و دقیقا مواد غذایی مصرفی مادر را برای رشد استفاده می‌کند. پس باید از خوردن و مصرف موادی مثل الکل، سیگار، کافئین زیاد و دیگر مخدرها پرهیز کرد. چرا که الکل، به تنهایی می‌تواند صدماتی مادام‌العمر روی جنین بگذارد و باعث سخت‌شدن زایمان و دیگر مشکلات شود. مصرف سیگار نیز اثراتی مثل کاهش وزن نوزاد هنگام تولد، زایمان زودرس، سقط و … دارد.

و نیکوتین موجود در سیگار باعث تنگ شدن رگ‌های خونی و در نتیجه کاهش اکسیژن و غذای دریافتی جنین می‌شود. مواد مخدر که در حالت عادی نیز برای سلامتی مضرند در دوران بارداری می‌توانند اثراتی مثل، اعتیاد در نوزاد را بر جای بگذارند. مصرف دارو نیز می‌تواند در دوران بارداری خطرات زیادی به همراه داشته باشد. بنابراین بهتر است برای استفاده از ساده‌ترین داروها نیز از پزشک خود مشورت بخواهید. تا دوران بارداری را به سلامت بگذرانید. حتی بهتر است در مورد مصرف قهوه و چای ودیگر نوشیدنی‌هایی که کافئین دارند، با پزشک مشورت کنید.

در این دوران، از تماس با حیوانات به خصوص گربه، پرهیز کنید. چون گربه‌ها دارای نوعی انگل هستند که باعث عفونت غدد لنفاوی و دستگاه عصبی انسان می‌شود و این عفونت در دوران بارداری حتی می‌تواند باعث سقط جنین و یا مرده‌زایی شود. در صورتی‌که با رعایت نکات بهداشتی و به لطف پیشرفت علم، امروزه احتمال سقط جنین فقط در ۱۵ تا ۳۰ درصد حاملگی‌ها وجود دارد که در صورت رشد مناسب جنین این احتمال به ۳ درصد کاهش پیدا می‌کند. درنهایت اینکه، ریسک مرگ جنین در مراحل پایانی بارداری و یا مرگ نوزاد در ساعات اولیه تولد کمتر از یک درصد است.

● یک فرمول ساده

و اما نکته آخر برای تمام مادرانی که در انتظار شنیدن اولین گریه نوزادشان لحظه شماری می‌کنند: برای محاسبه زمان زایمان می‌توان ۳ ماه از آخرین روز آخرین پریود، کم و ۷ روز به آن اضافه کنید. روز تخمینی به دنیا آمدن فرزندتان به دست می‌آید.

سلام آباده

مدير جزيره بازدید : 34 پنجشنبه 09 آبان 1392 زمان : 8:25 نظرات ()

تجدید پیمان با ولایت عشق

همزمان با صبح سعید غدیر عاشقان ودوستداران ولایت با امام عصر(عج) پیمان می بندند

همزمان با صبح سعید غدیر عاشقان ودوستداران ولایت با امام […]

به گزارش دبیر خانه شورای فر هنگ عمومی مراسم حرکت کاروان غدیر از ساعت ۹:۳۰صبح روز عید از مقابل دفتر امام جمعه محترم به طرف مسجد امام حسن مجتبی(ع)آغاز خواهد شد.در ادامه، حرکت کاروان ایستگاه صلواتی در محل میدان ولی عصر (عج)خواهد بود وسپس با حضور اقشار مختلف مردم جشن با شکوه غدیر در محل مسجد امام حسن مجتبی(ع)به همراه اقامه نماز ظهروعصربه امامت نماینده ولی فقیه وامام جمعه شهرستان آباده برگزار خواهد شد.از تمامی شهروندان جهت حضور در این برنامه دعوت به عمل آمده است.

مدير جزيره بازدید : 31 چهارشنبه 01 آبان 1392 زمان : 17:7 نظرات ()

نخستین و بزرگ ترین اجتماع عزارداران حسینی

عصر هشتم محرم امسال،فریاد “لبیک با حسین” از آباده به کربلا می رسد / نخستین و بزرگ ترین اجتماع عزارداران حسینی

شهر آباده در عصر هشتم محرم  امسال با ندای هیهات […]

شهر آباده در عصر هشتم محرم  امسال با ندای هیهات من الذله ، بی سابقه ترین صحنه خروش عاشورایی عزاداران حسینی را تجربه خواهد کرد .

طبق برنامه ریزی انجام شده ، این برنامه عصر روز هشتم محرم ساعت ۱۴ ، با حضور عموم عزاداران حسینی در میدان ولی عصر (عج) و خیابان های اطراف برگزار می گردد .

به همین مناسبت ، ۶ سفر کربلای معلا برای شرکت کنندگان در این مراسم در نظر گرفته شده . عزاداران با ارسال « لبیک یا حسین» به سامانه پیام کوتاه (که در خبر های بعدی اعلام خواهد شد ) در این قرعه کشی شرکت خواهند نمود .

گفتنی عزاداران حسینی برای اولین بار در آباده در یک برنامه مشترک و عظیم به عزاداری سالار شهیدان خواهند پرداخت .

مدير جزيره بازدید : 32 دوشنبه 29 مهر 1392 زمان : 16:2 نظرات ()

اول خودمان را راضی کنید

اول خودمان را راضی کنید / اگر خود شریعتمداری به مذاکره برود، دلمان می خواهد ببینیم با چند تحریم دیگر باز می گردد؟!

بخش تعاملی الف – سهراب زند
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان سایت الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان سلام آباده می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تیم مذاکره کنندۀ خارجی در خط مقدم مبارزه با گرگ های حرفه ای خارجی و در میان ابرقدرتهای بی رحم و زیرک که نقاب حقوق بشر و خیرخواهی زده اند بدجوری احساس تنهایی و غربت می کند.
از سویی مطالبات حداکثری و از سویی حمایت های حداقلی! کیهان را کجای دلشان بگذارند؟! هرکشوری که به مذاکره می رود در بازگشت از سوی رسانه ها و حاکمیت، پیروز میدان تبلیغ می شود ولو که دست خالی برگشته باشد! اما متاسفانه تیم هسته ای ما اول باید داخلی ها را راضی کند که متوجه باشند،

شنیدن صدای واحد دشمن را هراسان می کند و شنیدن صدای متفرق دشمن را امیدوار. سخن اساسی این است: می دانید چرا دشمن تحریم ها را تشدید کرد؟ چرا به آن اصرار ورزید و پتکش را هر روز سنگین تر کرد؟
هزار دلیل دارد اما این دلیل حکایتی شنیدنی است که دشمن بعد از حوادث ۸۸ به شکستن این ملت امیدوار شد! دید همه به هم ریخته اند دسته های مختلف ایجاد شده است و در اردوگاه خودی، صدا های مختلف بدجوری همدیگر را تکفیر و لعن می کنند! حالا وقت فشار آوردن بود ودشمن امیدوار، هر روز به بهانه ای بر این ملت می تاخت و قطعنامه صادر می کرد، تا زمانی که آفتاب حماسۀ مردم در انتخابات ۹۲ درخشیدن گرفت. دشمن همانقدر که از ۸۸ امیدوار شده بود از انتخابات ۹۲ ناامید شد.

این همانی است که روحانی با زیرکی از پیام واضح مردم ایران به دنیا می گوید. اما امروز شرایط اگر بد نباشد خوب پیش نمی رود.

این که نخبگان در کم و کیف رابطه و مذاکره و اصل آن به جان هم بیفتند، نقلی نیست اما اینکه صدا و سیما و کیهان باید دقت بیشتری داشته باشند، برای بر باد ندادن زحمات تیم دیپلماسی امری ضروری به نظر می رسد. کیهان مرتب بر رفتار بی جای دیپلمات ها تاکید می کند (همان تحریف شدۀ نابجا) و دست بردار نیست! خوب این خارجی های کهنه کار نمی گویند این بی جا کردن های تیم مذاکره کننده نشان می دهد که این ها هیچ کاره اند! و نمی دانیم با این کار سطح چانه زنی و قدرت دیپلماتیک شان به شدت تضعیف می شود؟!

وقتی رهبری از حمایت می گویند چرا شریعتمداری دست بردار ماجرا نیست و مرتب هجمه می کند؟! بالاخره این تیم، بد راه سختی در پیش دارد، اگر خود شریعتمداری به مذاکره برود، دلمان می خواهد ببینیم با چند تحریم دیگر باز می گردد؟!

مدير جزيره بازدید : 45 دوشنبه 29 مهر 1392 زمان : 7:56 نظرات ()

سلام آباده

انهدام باند سارقان مسلح در آباده / ۴ سارق مسلح با ۹ فقره سرقت مسلحانه در دام پلیس

انهدام باند سارقان مسلح در آباده فرمانده انتظامی شهرستان آباده […]

انهدام باند سارقان مسلح در آباده

فرمانده انتظامی شهرستان آباده استان فارس از شناسایی و انهدام باند سارقان مسلح مسافربرنما و سرقت احشام در آن شهرستان خبر داد.

به گزارش سلام آباده به نقل از  پایگاه خبری پلیس، سرهنگ “غلامرضا هاشمی” در تشریح این خبر گفت: در تاریخ یکم و دهم شهریورماه سال جاری دو نفر از شهروندان به ماموران انتظامی شهرستان آباده مراجعه و اظهار کردند چند نفر سارق با یک دستگاه خودرو پراید آنها را به عنوان مسافر بین راهی سوار و در طول مسیر پس از انحراف به فرعی با اسلحه کلت کمری و افشانه اسپری فلفلی اقدام به سرقت وجوه نقد و وسایل همراه آنان کرده و متواری شده اند.

وی اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع،‌شناسایی و دستگیری سارقان در دستور کار ماموران پلیس آگاهی شهرستان آباده قرار گرفت.

سرهنگ هاشمی گفت: با انجام اقدامات اطلاعاتی چهار نفر از سارقان مسلح شناسایی و  دستگیر شدند.

وی بیان کرد: در تحقیقات بعمل آمده از سارقان مسلح دستگیر شده، ۹ فقره سرقت مسلحانه تحت پوشش مسافربر در شهرستان های آباده،‌سمیرم اصفهان،‌ مرودشت، شیراز، خرم بید و اقلید به همین شگرد کشف شد.

فرمانده انتظامی شهرستان آباده اضافه کرد: از این سارقان یک فقره سرقت احشام نیز کشف که در آن سرقت،‌ سارقان با استفاده از اسپری اقدام به مصدوم کردن چوپان و سرقت ۱۰ راس گوسفند کرده بودند.

هاشمی خاطر نشان کرد: از این باند یک قبضه سلاح کلت کمری پلاستیکی،‌ سه عدد اسپری فلفلی، یک تیغه چاقو، سه عدد ماسک، دوجفت دستکش و اموال مسروقه کشف و دو دستگاه پراید که سارقان در سرقت از آنها استفاده می کردند نیز کشف شد.

مدير جزيره بازدید : 33 دوشنبه 29 مهر 1392 زمان : 7:55 نظرات ()

سلام آقای دکتر خوش آمدید

مراسم معارفه استاندار جدید فارس / وزیر کشور :احمدی باید مدیران را براساس اصل اعتدال و صداقت انتخاب کند

سلام آباده :  وزیر کشور در شیراز با بیان اینکه […]
سلام آباده :  وزیر کشور در شیراز با بیان اینکه مدیران باید مردم‌گرایی را در اولویت کار خود قرار دهند، گفت: توجه به اصل مردم‌گرایی برای ما بسیار با اهمیت است چرا که ما هر چه داریم از مردم بوده و ما مدیون آنها هستیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، عبدالرضا رحمانی فضلی دقایقی پیش در جلسه تودیع و معارفه استاندار فارس، با بیان اینکه باید با استفاده از سیاست‌های تشویقی و ارائه سود بانکی مناسب و حتی ورود یارانه‌ها به بخش تولید این استان را شکوفا کرد، اظهار کرد: استان فارس ماهیانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌کند که مدیران و نمایندگان مجلس می‌توانند با تشویق مردم یارانه‌ها را به عنوان یک سرمایه در بانک قرار دهند و سود ۳۰ درصدی دریافت کنند.

وی افزود: استاندار فارس باید با اجرای چنین سیاستی بتواند منابع مالی استان را تامین و از هیئت دولت تنها حمایت طلب کند.

شخصا از حضور سرمایه‌گذاران خارجی در هر استانی حمایت می‌کنم

وزیر کشور استفاده از سیاست‌های تشویقی به منظور افزایش درآمدهای مالیاتی و استفاده از توان و سرمایه فارسی‌های مقیم کشورهای حاشیه خلیج فارس را فرصت مناسبی برای حل مشکلات فارس دانست.

وی با بیان اینکه شخصا از حضور سرمایه‌گذاران خارجی در هر استانی حمایت می‌کنم، خاطرنشان کرد: با حضور سرمایه‌گذاران خارجی و توان فارسی‌های مقیم کشورهای حاشیه خلیج فارس این استان متحول می‌شود.

رحمانی فضلی با بیان اینکه استاندار باید محور توسعه باشد، گفت: متاسفانه در حوزه‌های عمرانی عمر پروژه‌های عمرانی طولانی و کیفیت آنها کم شده است که در این راستا باید با حذف هزینه‌های اضافه و با حفاظت از بیت‌المال پروژه‌های عمرانی را سریع‌تر به نتیجه برسانیم.

ضرورت حمایت نماینده ولی فقیه و نمایندگان مجلس از استاندار جدید

وی با اشاره به انتخاب احمدی به عنوان استاندار جدید فارس خاطرنشان کرد: با ایجاد اجماع نسبی قرعه فارس به نام احمدی افتاد که البته این طبیعی است هر دولتی که بر روی کار می‌آید استاندار جدیدی را معرفی کند.

وزیر کشور با اشاره به صادق عابدین استاندار سابق فارس خاطرنشان کرد: استاندار سابق توانست شرایط استان را آرام کند و از این رو به نظر می‌رسد بزرگترین خدمت را به این استان داشته است.

وی تصریح کرد: امروز هم نیاز است که نماینده ولی فقیه در استان فارس و نمایندگان مجلس از احمدی حمایت کنند تا وی بتواند فارس را به جایگاه اصلی خود برساند.

ضرورت انتخاب مدیران استانی براساس اصل اعتدال و صداقت

رحمانی فضلی افزود: بزرگترین ویژگی که استاندار فارس دارد، این بوده که وی با جغرافیا و ظرفیت‌های فارس آشنا بوده و می‌تواند این استان را در عرصه‌های مختلف به پیشرفت و جایگاه اصلی برساند.

وی ابراز کرد: وقتی استاندار بومی باشد با توجه به شناختی که از جغرافیا و فرهنگ استان دارد، می‌تواند امور را سریعتر پیش ببرد.

وزیر کشور از استاندار فارس خواست با همکاری و نگاه اعتدالی مدیران توانمند فارس را انتخاب و با مشورت و تصمیم‌گیری صحیح بتواند از ظرفیت‌های این استان استفاده و مشکلات را مرتفع کند.

سیاست دولت، مدیریت صحیح و حل مشکلات مردم است

وی اضافه کرد: احمدی باید مدیران را براساس اصل اعتدال و صداقت انتخاب کند تا بدین ترتیب بتواند مشکلات مردم فارس را کاهش دهد.

رحمانی فضلی گفت: سیاست دولت تدبیر و امید مدیریت صحیح و حل مشکلات مردم است، همه باید با کمک و حمایت به استاندار فارس تلاش کنند تا پروژه‌های نیمه‌تمام و مشکلاتی که در استان‌ وجود دارد، مرتفع شود.

تجربه مفید، پاکدستی و تخصص سه اصل مدنظر برای انتخاب مدیران ارشد استان‌ها

وی با بیان اینکه محور کار ما در استان‌ها اعتدال و اعتدال‌گرایی است، تصریح کرد: اعتدال یک طریقت است و در این راستا از مدیران استانی انتظار می‌رود همانند مدیران کشوری بر اعتدال و عقلانیت تاکید داشته باشند.

وزیر کشور افزود: تجربه مفید، پاکدستی و تخصص از ویژگی هایی است که در انتخاب مدیران ارشد در استان‌ها مورد توجه قرار گرفته و می‌گیرد.

توصیه رحمانی فضلی به مدیران ارشد نسبت به اصل مردم‌گرایی

وی با توصیه به مدیران ارشد استان‌ها نسبت به اصل مردم‌گرایی متذکر شد: توجه به اصل مردم‌گرایی برای ما بسیار با اهمیت است چرا که ما هر چه داریم از مردم بوده و ما مدیون آنها هستیم.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه مردم‌گرایی شعار نیست بلکه به معنای واقعی مشورت با مردم و تصمیم‌گیری با تکیه بر توان و قدرت آنها است، ابراز کرد: مدیران باید مردم‌گرایی را در اولویت کار خود قرار دهند.

پاشنه آشیل ما اقتصاد است/ اگر در حوزه اقتصاد موفق نباشیم دشمن به تهدیدات ادامه می‌دهد

وی گفت: ما مدعی حکومت دینی هستیم و باید به گونه‌ای عمل کنیم که با غیرت و افتخار حافظ حکومت دینی در جهان باشیم.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: زمانی که ما مدعی حکومت دینی شدیم جهان اسیر نظام‌های سرمایه‌داری و سوسیالیستی بود، ما باید با موقعیت حکومت دینی به نیازهای مردم پاسخ دهیم.

وی با اشاره به اینکه دشمن ۳۴ سال بوده که با زبان تهدید با ما برخورد کرده است، تاکید کرد: پاشنه آشیل ما اقتصاد است، اگر نتوانیم در حوزه اقتصاد موفق باشیم دشمن به تهدیدات خود ادامه می‌دهد اما اگر الگویی موفق باشیم، دشمن چاره‌ای جز تسلیم ندارد.

مدير جزيره بازدید : 28 یکشنبه 28 مهر 1392 زمان : 8:17 نظرات ()

قبولی بی سابقه دانش آموزان آباده ای در کنکور سراسری

قبولی بی سابقه دانش آموزان آباده ای در کنکور سراسری / ۱۰۰ درصد قبولی در کلاس ریاضی فیزیک دبیرستان سعدی

به گزارش سلام آباده به نقل از روابط عمومی مدیریت […]
به گزارش سلام آباده به نقل از روابط عمومی مدیریت آموزش وپرورش شهرستان آباده ، امسال نتایج چشم گیری درنتایج کنکور سراسری بدست آمده که درطول تاریخ آموزش وپرورش آباده کم سابقه بوده است.
قابل ذکراست ۱۰۰%کلاس ۲۵نفره ریاضی فیزیک دبیرستان پسرانه تیزهوشان سعدی دررشته های مهندسی دانشگاههای دولتی روزانه قبول شده اند.همچنین ۳۳% کلاس ۱۸نفره تجربی این آموزشگاه دررشته های پزشکی دولتی روزانه قبول شده اندکه درنوع خودکم نظیراست.دردبیرستان دخترانه تیزهوشان فرزانگان نیزنتایج مشابهی حاصل شده و۹۳%کلاس ۱۴نفره ریاضی فیزیک دررشته های مهندسی دانشگاههای دولتی روزانه و۲۰%کلاس ۳۱نفره تجربی این آموزشگاه نیزدررشته های پزشکی دولتی روزانه قبول شده اند.
همچنین آمارقبولی دانش آموزان شهرستان آباده دررشته های دولتی روزانه، شامل ۱۸نفردررشته های پزشکی و دندانپزشکی– ۱۰۵ نفردررشته های تجربی غیرپزشکی -  ۱۲۲ نفردررشته های مهندسی وسایررشته های ریاضی فیزیک  –۷۷ نفردررشته های انسانی- ۲۰ نفردردانشگاه فرهنگیان  می باشد.
به همین مناسبت مهرابی مدیرآموزش وپرورش شهرستان آباده طی پیامی ، موفقیتهای حاصله رامرهون تلاش همکاران،مدیران ومعاونین مدارس،دبیران سخت کوش ودانش آموزان واولیاء آنان دانست ودانش آموزان رابه تلاشی مضاعف جهت نتیجه گیری بهتردر کنکورسال آینده فراخواند وگفت:امیدمی رودبابرنامه ریزی مناسب،شاهدنتایج درخشان تری درسال آینده باشیم وبتوانیم قدرت علمی دانش آموزان شهرستان آباده رابه رخ دیگران بکشیم.مهرابی همچنین باترغیب دانش آموزان به حضوردرپژوهشسراها ، آینده بهتری راازنظرعلمی برای آنان آرزوکرد.
یادآورمی شود مدیریت آموزش وپرورش شهرستان آباده درنتایج امتحان نهایی دوره متوسطه نظری وفنی درمیان ۵۹ ناحیه،اداره ومنطقه آموزش وپرورش استان،مقام دوم راحائز گردیده است.
مدير جزيره بازدید : 39 شنبه 20 مهر 1392 زمان : 8:18 نظرات ()

کشف ۳۸۶۰کیلوگرم گوشت فاسد در آباده

کشف ۳۸۶۰کیلوگرم گوشت فاسد در آباده/قرار بود این گوشت فاسد به سوسیس و کالباس تبدیل شود

به گزارش سلام آباده به نقل از خبرنگار واحد مرکزی […]

به گزارش سلام آباده به نقل از خبرنگار واحد مرکزی خبر ، نزدیک به ۴ تن گوشت مرغ فاسد شده در حین انتقال از تهران  به شیراز در آباده معدوم شد .

 به گفته فرخی سرپرست دامپزشکی آباده ۳۸۶۰ کیلوگرم خمیر مرغ بسته بندی شده که از تهران به سمت شیراز در حال انتقال بود با کمک پلیس راه آباده ضبط و معدوم شد.

وی گفت: این میزان گوشت بدون برچسب وتاریخ مصرف بودکه پس از آزمایش  بدلیل بالا بودن بار میکروبی وفاسد بودن با دستور دادستان آباده معدوم گردید.

فرخی همچنین گفت: چنانچه این محموله در قالب سوسیس وکالباس وارد چرخه غذایی بازار می شد مسمومیت های شدید غذایی برای مصرف کننده بهمراه می داشت .

مدير جزيره بازدید : 28 شنبه 20 مهر 1392 زمان : 8:17 نظرات ()

چهل و هفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی آباده برگزار خواهد شد

چهل و هفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی آباده برگزار خواهد شد/ آیا گلایه های امام جمعه و تذکر فرماندار جدی گرفته می شود ؟

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی آباده جلسه […]

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی آباده جلسه شورای فرهنگ عمومی روز یکشنبه ۲۱ /۷/ ۹۲به ریاست نماینده ولی فقیه در شهرستان وبا حضور فرماندار وسایر اعضاءشورا در محل دفتر امام جمعه تشکیل خواهد شد.قابل ذکر است موضوع جلسه هماهنگی برنامه های اجرای دهه ولایت(اعیاد سعید قربان وغدیر)در نظر گرفته شده است.

گفتنی است در جلسه قبل شورای فرهنگ عمومی ، امام جمعه شهرستان از روند برگزاری جلسات و عدم اجرایی شدن برخی مصوبات گلایه کرد . فرماندار نیز شرکت اعضای شورای فرهنگ عمومی در جلسات را طبق قانون الزامی دانست و تذکر داد اعضا باید خود شخصا در جلسه حضور یابند و فرستادن نماینده در جلسه خلاف قانون و آیین نامه شورای فرهنگ عمومی است .

مدير جزيره بازدید : 52 شنبه 20 مهر 1392 زمان : 8:16 نظرات ()

گزارشی از پنجمین همایش شورای خیرین تأمین سلامت آباده

گزارشی از پنجمین همایش شورای خیرین تأمین سلامت آباده /قلب هایی که برای مرکز قلب و عروق آباده تپید/ تابول لیلة القدر ۵۰ میلیون ریال خریداری و به مرکز قلب و عروق آباده هدیه شد.

مراسم گلریزان در پنجمین همایش شورای خیرین تأمین سلامت آباده […]

مراسم گلریزان در پنجمین همایش شورای خیرین تأمین سلامت آباده ،با تپش قلب خیرین  ماندگار شد .

به گزارش «سلام آباده» پنجشنبه گذشته  شهر آباده شاهد قلب های نگران و دست های مهربانی بود که برای به سرانجام رسیدن بیمارستان قلب و عروق در پنجمین همایش شورای خیرین شهرستان آباده  گرد هم آمده بودند .

این همایش با خیر مقدم و گزارش حاج ایرج فرخی ، رئیس شورای خیرین سلامت شهرستان و یکی از بانیان اصلی بیمارستان قلب و عروق آباده آغاز شد . او از پیشرفت بیش از ۵۰ درصدی پروژه قلب و عروق گفت و گزارشی اجمالی از روند پیشرفت پروژه داد .

دکتر مهدوی ، رئیس شبکه بهداشت و درمان آباده سخنانش را با یک پاورپوینت آغاز کرد و به حاضران از میزان نزدیک به ۵۰ درصدی مرگ و میر ناشی از بیماری های قلب و عروقی در جهان و کشور خودمان خبر داد . او گفت : حتی یک ساعت معطل ماندن کار پروژه قلب و عروق آباده به معنای از دست دادن جان عزیزان مان در این دیار خواهد بود .

دکتر مهدوی گفت : متوسط زمانی که یک بیمار قلبی از آباده به یک مرکز مجهز قلب و عروق در استان ها یا مراکز استانه های مجاور می رسد ۱۲ ساعت است و این یک فاجعه است . و این یعنی اینکه بیمارستان قلب و عروق یک نیاز ضروری برای آباده و شهر های همجوار است .

در این مراسم از هنرمندانی که در رمضان گذشته با خلق تابلوی لیلة القدر و اهدای درآمد حاصل از فروش آن به بیمارستان قلب و عروق ، در این پروژه سهیم شده بودند ، تجلیل شد . در همین مراسم نیز تابلو توسط حاج آقا باقری (یکی از خیران عضو شورای خیرین ) به مبلغ ۵۰ میلیون ریال خریداری و همین مبلغ به بیمارستان قلب و عروق اهدا شد .

مراسم با تقدیر از شورای شهر بخاطر توجه به بیمارستان قلب و عروق و اختصاص مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال از محل درآمد معدن خاک نسوز قدر دانی شد .

یکی از میهمانان این مراسم دکتر گرگین پور بود و متن ادبی بسیار زیبایی از وی در خلال مراسم گلریزان قرائت شد . دکتر گرگین پور که علاوه بر تخصص در ادبیات فارسی دستی در موسیقی قشقایی دارد اعلام کرد کنسرت موسیقی قشقایی به روی صحنه می برد و درامد حاصل از فروش بلیط این کنسرت را به بیمارستان قلب و عروق اهدا می کند .

مراسم گلریزان در این همایش با یک کلیپ داستانی کوتاه آغاز شد . کلیپی که با صحنه مواجه شدن یک دختر کوچولو با سکته فلبی ناگهانی پدرش در خانه شروع می شد و با تصویر غمانک و حسرت بار دخترک پشت فنس های ساختمان نیمه کاره قلب و عروق آباده به پایان می رسید .

تقریبا همه کسانی که در همایش حاضر بودند ، فرم های گلریزان قلب و عروق را تکمیل کردند و هر کدام با اهدای مبلغی در این پروژه سهیم شدند . البته مراسم گلریزان کمک غیر نقدی هم داشت . یک قالی دست باف مرغوب آباده ای که گرمای انگشتان هنرمند بانوی آباده ای آن را آفریده بود .

همایش به پایان رسید و در اواخر برنامه ، مجری از یک شبهه و سوال که  ممکن بود در ذهن برخی از همشهریان و حاضران  ایجاد شده باشد ، پرده برداشت . او به مصوبه شورای خیرین تأمین سلامت آباده در سال ۸۸ اشاره کرد که بر اساس آن می بایست همه کمک های نقدی و غیر نقدی که به بیمارستان قلب و عروق اهدا می گردد الزاماً در همین پروژه مصرف گردد . توضیح اینکه ریالی از منابع بیمارستان قلب و عروق صرف هزینه های برگزاری همایش ها ، تبلیغات آن و هزینه های جانبی آن مثل پذیرایی ، هدایای تبلیغاتی و … نشده است و همه هزینه ها  توسط یکی از خیرین که خواسته نامش فاش نشود تأمین می گردد .

در پایان حاضران با این آرزو که در آینده ای نزدیک همه شاهد افتتاح بیمارستان قلب و عروق آباده باشند سالن آمفی تأتر شبکه بهداشت و درمان آباده را ترک کردند .

مدير جزيره بازدید : 24 شنبه 20 مهر 1392 زمان : 8:15 نظرات ()

شبکه کلاهبرداران پیامکی صیغه موقت در آباده متلاشی شد

با دخالت نیروی مقاومت بسیج آباده : شبکه کلاهبرداران پیامکی صیغه موقت در آباده متلاشی شد

 مدتی پیش پیامکی با موضوع “صیغه موقت با ۹۰ هزار […]

سلام آباده: مدتی پیش پیامکی با موضوع “صیغه موقت با ۹۰ هزار تومان “روی گوشی های همراه مردم شهر منتشر شد که تعجب همه را برانگیخت که با پیگیری مراجع اطلاعاتی و امنیتی  شبکه گسترده کلاه برداری پیامکی که این پیامک را به گوشی ها ارسال کرده بود شناسایی و متلاشی شد.

به گزارش سلام آباده به نقل از آباده آنلاین چند روز قبل مردی با مراجعه به دادسرای آباده شکایتی را مطرح کرد . او در تشریح این ماجرا می گوید : چند روز قبل پیامکی با مضمون زیر دریافت کردم .

IMG_2531

هرچند با آن شماره تماس گرفتم اما برایم بی فایده بود تا اینکه چند روز بعد زنی تماس گرفت و مدعی شد که اگر می خواهم او را صیغه کنم باید پنجاه هزار تومان به شماره کارتی که برایم فرستاد واریز نمایم و بقیه را زمانی که او را دیدم بپردازم .من هم قبول کردم و مبلغ را واریز نمودم اما دیگر نه تلفن را جواب داد و نه پیامکی دیگر به دست من رسید و آن روز متوجه شدم که کلاه بزرگی بر سر من رفته است .

در این همین ارتباط اشخاص دیگری نیز به دادسرای آباده مراجعه و شکایت خود را با این موضوع را مطرح نمودند .در چنین شرایطی ، تحقیقات برای به دام انداختن این گروه کلاه بردار، آغاز شد.

به گزارش خبرنگار آباده آنلاین در گفتگو با فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان آباده ، در تاریخ ۱۴ /۰۷/ ۱۳۹۲ این شبکه گسترده کلاه برداری پیامکی ، در یک عملیات مشترک توسط نیروهای امنیتی سپاه شهرستان آباده و شهرستان اراک ، متلاشی شد.

سرهنگ الیاس یاری در توضیح این خبر می گوید : در چند روز گذشته پیامکی با موضوع « حاضرم صیغه شما شوم» از سوی عده ای کلاه بردار بصورت انبوه ارسال شد و متاسفانه افراد ساده لوح را فریب داد و آن ها را سرکیسه کرد.

وی در مورد نحوه فعالیت این افراد گفت : این شبکه کلاه برداری در سطح  کشور پیامک هایی به استان هایی مانند آذربایجان غربی ، اردبیل ، فارس ، همدان ، کرمان ، یزد ، قم ، تهران و … ارسال نموده و متاسفانه به کلاه برداری کلان مبادرت کرده است .

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج آباده افزود : نیروهای امنیتی سپاه آباده و اراک توانستند پس از شناسایی این گروه ، متهم را با نام « ح –ش » دستگیر  و جهت پیگیری های بیشتر به دادگاه عمومی و انقلاب اسلامی ایران تحویل نمایند .

سرهنگ الیاس یاری با اعلام این خبر که تحقیقات در این زمینه ادامه دارد ، اظهار داشت : متاسفانه این پیامک در شهرستان آباده به تعداد انبوهی منتشر شده  و عده ای را طعمه خود قرار داده است .

وی با بیان اینکه هیچ نامی از فریب خوردگان منتشر نمی شود ، گفت : عده ای از شهروندان که متاسفانه فریب این پیامک دروغین را خورده اند می توانند به دادسرای عمومی شهرستان آباده مراجعه و شکایت خود را مطرح نمایند .

مدير جزيره بازدید : 15 شنبه 20 مهر 1392 زمان : 8:8 نظرات ()

سلام آقای رئیس جمهور

روحانی؛ نفر دوم لیست گاردین برای دریافت صلح نوبل

مدير جزيره بازدید : 6 چهارشنبه 17 مهر 1392 زمان : 8:19 نظرات ()

سلام آباده.2

پایان برداشت انگور از ۳۰۰۰ هکتار باغات انگور آباده

به گزارش سلام آباده به نقل از باشگاه خبرنگاران شیراز، […]

به گزارش سلام آباده به نقل از باشگاه خبرنگاران شیراز، کشاورزان شهرستان آباده امسال از ۳۰۰۰ هکتار باغ انگور خود انواع انگور از نوع رطبی، شاهانی، ریش بابا، عسکری، یاقوتی، بوناتی برداشت کردند.
به گفته محمدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان باغداران از هر هکتار ۱۵ تن انگور برداشت کردند.
شهرستان آباده دومین تولیدکننده انگور در شمال فارس است .
انگور شهرستان آباده علاوه بر توزیع در شهرستان وشهرستان های همجوار به استانهای اصفهان و یزدنیز صادر شد.

مدير جزيره بازدید : 16 چهارشنبه 17 مهر 1392 زمان : 8:17 نظرات ()

سلام آباده

رودر رو با مردم /حضور فرمانده انتظامی شهرستان به همراه مسئولان نظامی در مساجد و پاسخ به پرسش های مردمی

فرمانده انتظامی شهرستان آباده در روزهای هفته نیروی انتظامی طی […]

فرمانده انتظامی شهرستان آباده در روزهای هفته نیروی انتظامی طی برنامه ای در میان مردم  در مساجد حضور پیدا کرده و ضمن گزارشی از عملکرد پلیس ، به سوالات شهروندان پاسخ می گوید .

سرهنگ هاشمی که به همراه همکاران خود شب گذشته هنگام نماز مغرب و عشا در مسجد امام زمان (عج) حضور داشت با بیان نکاتی پیرامون نحوه حفاظت اموال و وسایل نقلیه از خطر سارقان ،طی گزارشی از موفقیت های پلیس در دستگیری سارقان مسلح و سارقان داخل ماشین در شهرستان خبر داد .

وی طرح ویژه برخورد با خرده فروشان مواد مخدر و شناسایی مناطق آسیب زا را نیز از جمله دستور کار نیروی انتظامی  شهرستان ذکر کرد و گفت : نیروی انتظامی آباده در موضوع پوشش های نا مناسب در سطح شهر نیز اقداماتی انجام داده و خواهد داد .

فرمانده انتظامی آباده در خصوص سرقت احشام در منطقه نیز از برنامه های ویژه این نیرو خبر داد .

مدير جزيره بازدید : 9 چهارشنبه 17 مهر 1392 زمان : 8:16 نظرات ()

بازدید فرماندار آباده از دو پروژه عمرانی/آقای فرماندار! به مردم گزارش بدهید

بازدید فرماندار آباده از دو پروژه عمرانی/آقای فرماندار! به مردم گزارش بدهید

صبح امروز در سایت فرمانداری آباده خبری از بازدید سرپرست […]

صبح امروز در سایت فرمانداری آباده خبری از بازدید سرپرست فرمانداری از دو پروژه عمرانی درج شد .

فرماندار آباده به همراه تنی چند از مسئولین استانی وشهرستانی از پروژه ساخت مرکز آموزش عالی دولتی و ساختمان پایانه مسافربری بازدید نمود

در این خبر گفته نشده کدام یک از مسئولین استانی و شهرستانی در این بازدید حضور داشته اند اما به هر تقدیر بازدید از دو پروژه ای صورت گرفته که در سالهای اخیر دستخوش فراز و فرود هایی شده اند .

از مهندس فتاحی ، سرپرست محترم فرمانداری آباده درخواست داریم گزارش جامعی از روند پیشرفت این پروژه ها به مردم ارائه دهند. گفتنی است پروژه پایانه مسافربری بیش از ۳ سال است که راکد مانده . آیا فرماندار محترم از دلایل رکود این پروژه مطلع هستند؟ چه کسانی باید پاسخگوی تعطیلی این پروژه باشند ؟ آیا اصولا نیازی به پاسخگویی افراد مسئول در خصوص این پروژه احساس می شود؟

مدير جزيره بازدید : 14 سه شنبه 16 مهر 1392 زمان : 8:20 نظرات ()

سیاست تام و جری

بخش تعاملی الف – علی روندی
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان «سلام آباده»می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
 تام وجری مجموعه ای کارتونیست که بیش از نیم قرن از ساخت اولین قسمت های آن می گذرد و هنوز از تمام کانالهای تلویزیونی جهان برای کودکان پخش می گردد در سال های ۱۹۴۰ تا ۱۹۵۰ میلادی که ساخت آن با کمک هالیوود شروع شد رژیم صهیونیستی اخراج مردم بیگناه فلسطین را در دستور کار خود داشت و جنگ های اعراب و اسرائیل شکلی عملی به خود گرفت.
 

آنچه در این مجموعه می بینیم بر خلاف رویه طبیعی که موش از گربه فرار می کند موش زیرک که نماد اسرائیل است در مقابل گربه که نماد دشمنان است قرار می گیرد ، مرتب گربه به خاطر بی فکری و روحیه خشن موش کوچک را مورد حمله قرار می دهد ولی همواره شکست می خورد و ناکام می ماند.

در قسمت هایی هم که موش و گربه برای مبارزه وسایلی را به میدان می آورند همواره موش کوچک قدرت بیشتری دارد و پیروز جنگ می گردد زیرا علاوه بر نیروی ابزاری از نیروی فکری هم برخوردار است .

در برخی قسمت ها می بینیم که سگی قدرتمند همواره پشتیبان موش است و سگ هم خود را مدیون موش دیده و سوتی به او می دهد تا هنگام خطر سگ را آگاه کند تا به کمک او بشتابد ، هرگاه موش سوت می زند سگ بدون هیچ قصوری به کمک او رفته و گربه را به شدت سرکوب می کند ، سگ هم نماد آمریکا و هم نماد سرمایه یهود می باشد.

سگ جدای از آمریکا و انگلیس می تواند اشاره ای به ثروت عظیمی باشد که در اختیار یهودیان است و با کمک آن بخش اعظم تولید ، تجارت و تکنولوژی جهان در کنترل دارند و از همین ابزار به عنوان یک سلاح قوی استفاده می کنند .

در قسمت هایی هم که گربه دست از شیطنت بر می دارد موش در حق او نهایت لطف را دارد و تا زمانی که دست دوستی ندهند جدال بین آنها تمامی ندارد و در نهایت بیشتر کارتون ها با دست دادن موش و گربه که بیانگر آرزوی دیرین اسرائیل است خاتمه می یابد.

 

حال سیاست امروز همان چیزی است که دهها سال یهودیان در این کارتون فریاد زده اند می بینیم که با سرمایه خود رای سنا و کنگره آمریکا را تغییر داده و آمریکا خود را در قبال امنیت اسرائیل متعهد می داند ، دیدار نخست وزیر اسرائیل با باراک اوباما تغییرات اساسی در نظرات اولیه آنها که ظاهری ملایم داشت ایجاد نمود به نحوی که جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه فیسبوک خود با انتقاد از موضع گیری آمریکا که تاکیدی مجدد بر استفاده از قرار داشتن ابزار نظامی در دکترین منطقه ای این کشور داشت اعلام کرد که نباید سیاست آمریکا تحت فرمان اسرائیل باشد.

موش سوت می زند و سگ با تمام توان به یاری او می شتابد ، اسرائیل اشاره می کند و آمریکا می دود پس نباید انتظار تغییری در نگرش آنها داشته باشیم.

مدير جزيره بازدید : 9 دوشنبه 15 مهر 1392 زمان : 8:15 نظرات ()

چگونگی ازدواج علی علیه السلام و فاطمه سلام الله علیها

اول ربیع الاول سالروز ازدواج امیر مومنان و سیده انسا العالمین مبارک باد + چگونگی ازدواج علی علیه السلام و فاطمه سلام الله علیها

 چگونگی ازدواج علی علیه السّلام و فاطمه (سلام ‌الله‌ علیها) پیش از […]

 چگونگی ازدواج علی علیه السّلام و فاطمه (سلام ‌الله‌ علیها)

پیش از عروسی

بزرگان به خواستگاری زهرا (سلام ‌الله‌ علیها) می ‌روند . شهر مدینه از آرامش نسبی برخوردار بود و مهاجران و انصار می ‌توانستند در پرتو این آرامش، به زندگی روزانه خود بپردازند. هر چند، گاهی پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم آنان را به جنگ با دشمنان دین اسلام فرا می ‌خواند، ولی آن نیز برای شان شیرین بود.

در این میان، علی (علیه ‌السّلام) با کار در نخلستان ‌های مدینه، به تنهایی روزگار می  گذراند. با این همه، در اداره حکومت اسلامی، هیچ گاه از همکاری با پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم دریغ نمی ‌ورزید.

در خانواده پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم نیز فاطمه زهرا (سلام ‌الله ‌علیها) دختر گرامی نبی اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم به سن بلوغ رسیده و افزون بر رشد جسمانی، به رشد عقلی و روحی دست یافته بود. برتری ‌های دختر محبوب و نور چشم پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم سبب شده بود اصحاب بزرگ پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم در صدد خواستگاری از او برآیند. با این حال، هرگاه بزرگی نزد پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم می ‌آمد، ایشان می ‌فرمود: امرها الی ربها ان شاء ان یزوجها زوجها؛ امر ازدواج فاطمه به دست خداست، اگر خدا بخواهد که او را شوهر دهد، خود چنین می ‌کند.

گاهی نیز می ‌فرمود: انی انتظر بها القضا؛ همانا من در امر ازدواج فاطمه، منتظر قضا و فرمان الهی هستم.[۱]

روزی ابوبکر نزد پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم رسید، رو به‌روی آن حضرت نشست و گفت: ای رسول خدا! شما از ویژگی ‌ها و پیشینه من در اسلام آگاهی و…. وی همین گونه ویژگی های خود را بر می ‌شمرد تا این که پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: چه می ‌خواهی؟ ابوبکر گفت: فاطمه را به نکاح من در آور! پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم ساکت شد و از وی رو برگردانید.

ابوبکر با ناامیدی و ناراحتی از خانه پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم بیرون رفت. در راه به عمر برخورد و داستان خود را برای او بازگو کرد. عمر گفت: من نزد پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم می  روم و همانی را که تو می ‌خواستی، می  طلبم. با این حال، پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم همانند پیش رفتار کرد و عمر نیز ناامید بازگشت.[۲]

هم چنین عبدالرحمن بن عوف که یکی از سرمایه‌داران زمان خود بود، به خواستگاری فاطمه(سلام‌الله‌علیها) رفت. وی، صد شتر با باری از پارچه ‌های گران‌ بهای مصری به همراه ۱۰ هزار دینار طلا را به عنوان مهریه فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها) پیشنهاد کرد.[ ۳] پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم از این سخن خشمگین شد و حتی سنگریزه به سویش پرتاب کرد. پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: تو پنداشتی من بنده‌ی پول وثروتم!

هنگامی که همه خواستگاران فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) پاسخ رد شنیدند، با خود گفتند که به یقین پیامبر(صلّی الله علیه و آله)، علی(علیه ‌السّلام) را برای دختر دردانه‌اش برگزیده است. از این رو، بر آن شدند تا علی(علیه ‌السّلام) را به این کار، تشویق کنند.

علی (علیه ‌السّلام) و خواستگاری

امام علی  علیه السّلام در نخلستان‌ های مدینه سرگرم آبیاری بود و با شترش، آب می کشید. ناگاه دید ابوبکر بن ابی قحافه، عمر بن خطاب و سعد بن معاذ به سوی او می آیند. آنان چون به علی علیه السّلام رسیدند، گفتند: برای چه از فاطمه خواستگاری نمی ‌کنی؟ علی (علیه ‌السّلام) که از مدت ‌ها پیش به خواستگاری از حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) می ‌اندیشید، فرمود:

میلی را که در من، ساکن و بی‌ حرکت بود، به حرکت در آوردید و امری را که در من خفته بود، بیدار کردید. به خدا سوگند! فاطمه در اندیشه من، جایگاه بزرگی دارد. همانند من، چگونه در برابر [مسأله‌ی ازدواج با] فاطمه، بردبار و ساکت بنشیند، جز این که کمی مال، مرا از رسیدن به آرزوهایم باز داشته است[۴].
آنان گفتند: اگر پیامبر(صلّی الله علیه و آله)، فاطمه را به تو ندهد، پس می ‌خواهد به ازدواج چه کسی درآورد؟ در حالی که تو نزدیک ‌ترین فرد به او هستی. این مسأله نشان می  دهد که علی علیه السّلام از مدت‌ها پیش، به چنین پیوندی، مایل بوده، ولی به دلیل کمبود های اقتصادی و شرم داشتن از رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم آن را بازگو نکرده است.

علی علیه السّلام با توکل به خدا ره سپار خانه نبی اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم گشت. پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم در خانه ام سلمه بود که علی علیه السّلام در خانه را به صدا درآورد. در همین زمان، پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم به ام سلمه فرمود: برخیز و در را باز کن. این کسی است که خدا و رسولش، او را دوست دارند. ام سلمه پرسید: این مرد کیست که پیش از دیدار، او را می ‌ستایی؟ حضرت پاسخ داد: ام سلمه! او مردی است که در برابر دشواری ‌ها، سست و ناتوان نیست. او دوست، برادر و پسر عمو و محبوب ‌ترین مردم نزد من است.[ ۵] ام سلمه تا این سخن را شنید، با شتاب در را باز کرد. علی وارد شد و روبه‌روی پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم نشست. با این حال، به دلیل جلال و هیبت رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم نمی ‌توانست مطلبش را بگوید. از این رو، به زمین چشم دوخته بود.

پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: آیا برای حاجتی آمده‌ای؟ حاجتت را بگو. علی علیه السّلام لب به سخن گشود و گفت: پدر و مادرم به فدایت! می ‌دانی در کودکی، مرا از ابی ‌طالب و فاطمه بنت اسد گرفتی. آن گاه مرا به غذای خود تغذیه کردی و با ادب خود، پروراندی. در محبت و شفقت از پدر و مادرم بهتر بودی و خداوند، مرا به دست تو، هدایت کرد. به خدا سوگند! شما ذخیره من در دنیا و آخرت هستید. ای رسول خدا! برای خواستگاری فاطمه آمده‌ام، آیا شما می  پذیرید؟[۶] در این هنگام، پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم که گویا از پیش منتظر چنین درخواستی بود، شادمان شد و با تبسم فرمود: مرحبا و اهلا یا علی! پیش از تو نیز مردان دیگری آمدند و هر بار من به فاطمه می  گفتم، ولی نشانه‌ی کراهت در صورتش می  دیدم.[ ۷] پس پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم برخاست و نزد فاطمه رفت تا دختر خود را از خواستگاری علی علیه السّلام خبردار سازد. البته دیگر نیازی به آن نبود که پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم از ویژگی‌ های علی علیه السّلام برای او سخن بگوید؛ زیرا علی علیه السّلام بالاتر از آن بود که برای فاطمه ناشناخته باشد. پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم به همین سخن بسنده کرد که: یا فاطمه! علی کسی است که خویشاوندی او و جایگاهش را در اسلام می ‌دانی. من از خدا خواستم که تو را به ازدواج بهترین آفریده ‌اش درآورد. پس نظر و تصمیم تو چیست؟ [۸]
فاطمه ساکت شد، ولی رویش را برنگرداند. حیا نیز او را از تصریح به موافقت باز می ‌داشت، پس سکوت کرد. پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم چون نارضایتی و خودداری را در چهره‌ی مبارک زهرا نیافت، با خوشحالی برخاست و فرمود: الله اکبر! سکوتها اقرارها؛ خداوند بزرگ است. سکوت او نشانه‌ی رضایت اوست. [۹]

علی علیه السّلام همچنان در اتاق پذیرایی، منتظر پاسخ دختر پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم بود. ناگهان پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم وارد شد و به علی علیه السّلام مژده داد که فاطمه پذیرفته است. علی که با شنیدن پاسخ مثبت فاطمه، در شادی غرق شده و به آرزوی خود رسیده بود، فرمود: مرا به دست یابی به آرزو بشارت دادی، شما همیشه نیکو خوی و ستوده نفس و مبارک بخت بوده‌اید. سلام خدا بر شما باد.[۱۰]

پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم گفت: آیا چیزی داری که با آن، شما را به ازدواج هم درآورم؟ علی گفت: پدر و مادرم به فدایت! چیزی از من بر تو پوشیده نیست، تنها یک شمشیر، یک سپر و یک شتر دارم که با آن آب کشی می  کنم.[۱۱] پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: یا علی از شمشیرت بی ‌نیاز نیستی؛ چون با آن در راه خدا جهاد می کنی و دشمنان خدا را می کشی. با شتر نیز نخلستان‌ ها را آب می دهی و با آن، مسافرت‌ می ‌کنی و روزی اهل خانه‌ات را فراهم می ‌سازی. سپر را می پذیرم؛ آن را بفروش و به نزد من آی.[۱۲] سپس افزود: ای علی! شاد باش. همانا خداوند، فاطمه را در آسمان به نکاح تو درآورد پیش از آن که من، او را در زمین، به همسری تو درآورم. پیش از این که تو بیایی، فرشته‌ای از اسمان نزد من آمد که بیش‌تر از حد معمول، صورت و بال داشت و هرگز مثل او را ندیده بودم. پس بر من سلام کرد و گفت: ای محمد! شاد باش برای سامان یافتن کارهای پریشان و به هم ریخته و پاکی نسل.[۱۳]

خطبه عقد در مسجد

به دستور پیامبر(صلّی الله علیه و آله)، علی علیه السّلام به سوی مسجد رفت تا پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم نیز در پی او بیاید. در بین راه، ابوبکر و عمر را دید و داستان خود را برای آنان بازگو کرد. آن گاه به مسجد رفت. هم چنین پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم به بلال دستور داد که مهاجر و انصار را در مسجد گردآورد. پس از مدتی کوتاه، همگی در مسجد بودند، پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم بر منبر بالا رفت و پس از ستایش خداوند فرمود: ای مردم! بزرگان قریش، فاطمه را از من خواستگاری کردند و من در پاسخ گفتم که به خدا سوگند! من شما را رد نکردم، بلکه خداوند شما را رد کرده است.[۱۴]
در همین حال، جبرئیل بر پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم نازل شد و گفت: خداوند فرموده است که اگر علی را برای فاطمه نیافریده بودم از آدم ابوالبشر تا روز قیامت، شوهر و همسری هم تراز فاطمه پیدا نمی ‌شد.[۱۵]

پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم نیز پیام جبرئیل را ابلاغ کرد و فرمود:  ای مردم! جبرئیل بر من نازل شد و مرا آگاهی داد که خداوند جلیل، علی و فاطمه را در آسمان ‌ها به نکاح هم درآورده است و از فرشتگان گواه گرفت و فرمان داد تا من نیز در روی زمین، فاطمه را به نکاح علی درآورم و شما را گواه بگیرم. پس فاطمه را به ازدواج علی در آوردم. ای علی! راضی شدی؟[۱۶]

علی ایستاد و با چهره ‌ای شاداب فرمود:[۱۷] خدا را بر نعمت ‌های او سپاس ‌گزارم و گواهی می  دهم که جز او، خدایی نیست. درود بر محمد(صلّی الله علیه و آله)؛ درودی که مقام و درجه ‌اش را بالا برد. ای مردم! خداوند، ازدواج را برای ما پسندیده دانسته و بدان دستور داده است. خدا، ازدواج من و فاطمه را مقدر ساخته و بدان حکم کرده است. ای مردم! رسول خدا، فاطمه را به عقد من درآورده و زره ‌ام را بابت مهر پذیرفت. از آن حضرت بپرسید و گواه باشید.
پس از این که پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم به پرسش حاضران، پاسخ مثبت داد، فرمود:  بارک الله لهما و علیهما و جمع شملهما؛ خداوند برای شما مبارک گرداند و اجتماع‌تان را پاینده بدارد.[۱۸]

مهریه

درباره‌ی مهریه حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها)، روایت‌های گوناگونی رسیده است. برای نمونه ۴۰۰ درهم،۴۸۰ درهم[۱۹] و ۸۰۰ درهم[۲۰] گفته‌ اند که در ظاهر، ۵۰۰ درهم درست است؛ زیرا در روایت‌ هایی، اهل بیت(علیهم‌السّلام) مهریه حضرت زهرا(سلام‌الله‌ علیها) را ۵۰۰ درهم عنوان کرد ه‌اند. علامه مجلسی در بحارالانوار درباره ازدواج امام جواد علیه السّلام و ام فضل آورده است که مهر ام فضل را مهریه حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) قرار دادند که ۵۰۰ درهم است.[۲۱]
باید دانست این ۵۰۰ درهم، جنبه مالی و ظاهری مهریه آن حضرت است؛ زیرا در عالم ملکوت و ماوراء این طبیعت مادی، مهر گران بهاتری برای ایشان در نظر گرفته‌اند. برای نمونه، در روایت ‌های فراوانی تصریح شده است که شفاعت گناه کاران امت محمد صلّی الله علیه و آله و سلّم مهریه‌ ی حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) است.[۲۲]
هنگامی که حضرت زهرا شنید پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم برای او، مهری قرار داده است، به رسول خدا گفت: پس تفاوت من و دختران مردم چیست؟ از شما می ‌خواهم که از خدا بخواهی مهریه‌ی مرا، شفاعت از گناه کاران امت شما قرار دهد. در این هنگام، جبرئیل نازل شد. نوشته‌ای از حریر در دستش بود که بر آن چنین نقش بسته بود:  جعل الله مهر فاطمه الزهرا شفاعه المذنبین من امه ابیها؛ خداوند، مهریه فاطمه زهرا را شفاعت از گناه کاران امت پدرش قرار داد.[۲۳]

جهیزیه ‌ی با برکت

علی علیه السّلام به دستور پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم سپر خود را که حطیمیه[۲۴] نامیده می  شد و هدیه پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم از غنیمت ‌های غزوه بدر بود، به ۴۰۰ یا ۴۸۰ یا ۵۰۰ درهم فروخت. بنابر قولی، عثمان زره را خرید، ولی بعد به علی علیه السّلام پس داد.[۲۵] علی علیه السّلام پول را نزد پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم آورد. ایشان نیز پول را سه بخش کرد؛ بخشی برای خریدن جهیزیه، بخشی برای خریدن عطر و بوی خوش شب عروسی و بخش دیگر برای غذای ولیمه عروسی، آن گاه پول غذا را نزد ام سلمه به امانت نهادند.
پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم پول جهیزیه را به ابوبکر داد تا همراه سلمان و بلال، آن چه را شایسته است برای دخترش بخرند. آنان به بازار رفتند و جهیزیه ‌ای بسیار مختصر، ولی با برکت برای این تازه عروس و داماد خریدند. این وسایل عبارت بود از: روسری بزرگ به ۴ درهم. یک قواره پیراهن به ۷ درهم، یک تخت که با چوب و برگ خرما ساخته شده بود، ۴ عدد بالش از پوست گوسفند که از گیاه خوش بوی اذخر پر شده بود، یک پرده‌ی پشمی، یک قطعه حصیر، یک مشک چرمی، یک عدد آسیاب کوچک دستی، یک تشت مسی، یک ظرف برای دوشیدن شیر و یک سبوی گلی سبز رنگ.[۲۶]
البته در برخی منابع،[۲۷] مقنعه، ۲ بازوبند، آرد، ۲ کوزه و در برخی دیگر،[۲۸] عبای خیبری، ریسمانی که از پوست خرما بافته شده، سفره پوستی و فرشی بافت مصر را که لا به لای آن از پشم بود، به شمار جهیزیه حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) افزوده ‌اند. هنگامی که جهیزیه حضرت فاطمه را نزد پیامبر بردند، حضرت بر آن وسایل دست کشید و فرمود: بارک الله لاهل البیت؛ خداوند بر شما اهل بیت(علیهم‌السّلام) مبارک گرداند.[۲۹] بنابر گفته آیت الله مکارم شیرازی، پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم گریست. آن گاه سر به آسمان برداشت و فرمود: خداوندا! بر خانواده ‌ای که مهم ‌ترین ظروف آن ظرفی سفالین است، مبارک گردان.[۳۰]

فاصله افتادن میان عقد و عروسی

پس از مراسم عقد در مسجد، میان عقد و عروسی، فاصله‌ای افتاد که برخی آن را یک ماه[۳۱] و برخی دیگر تا چند ماه دانسته‌اند.[۳۲]

دلیل این فاصله افتادن، آن بود که علی علیه السّلام شرم داشت از رسول خدا بخواهد فاطمه را برای آغاز زندگی مشترک به خانه او بفرستد. پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم نیز کرامت و شأن دخترش را حفظ می  کرد و منتظر گفتن علی علیه السّلام بود. از این رو، هر بار که علی علیه السّلام را می  دید، از فاطمه و از جمال و کمالش سخن می ‌گفت.

روزی عقیل نزد برادرش ـ علی علیه السّلام آمد و او را برای برپایی عروسی تشویق کرد. علی علیه السّلام شرم و حیای خود از پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم را با عقیل در میان گذاشت. عقیل تدبیری اندیشید و به همراه علی علیه السّلام به سوی خانه پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم به راه افتادند. در راه، ام ایمن را دیدند. ماجرا را به او گفتند و او را عهده ‌دار این کار کردند.

ام ایمن پیش ام سلمه و دیگر زنان پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم رفت و آنان را از شرم و حیای علی علیه السّلام درباره‌ی عروسی آگاه ساخت. آن گاه همگی با هم نزد پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم رفتند و گفتند: ای رسول خدا! پدر و مادرمان فدایت باد! برای امری گرد آمدیم که اگر خدیجه زنده بود، چشمانش به آن روشن می ‌گشت.[۳۳] پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم چون اسم خدیجه را شنید، گریست. سپس فرمود: چه کسی همتای خدیجه است و می ‌تواند جای خالی او را برای من پر کند؟ هنگامی که مردم مرا تکذیب می ‌کردند و در راه دین خدا، آزار می ‌دادند، مرا تصدیق کرد، و با مال خویش، مرا یاری داد.[۳۴] ام سلمه گفت: خداوند بین ما و او را در درجه های بهشت و رضوان و رحمتش جمع کند. ای رسول خدا! علی علیه السّلام برادر تو در دنیاست و در نسب، پسر عموی توست و دوست دارد که زنش را به خانه ببرد.[۳۵]

به روایتی، ام ایمن که سخن گوی آنان بود گفت: ای رسول خدا! اگر خدیجه زنده بود، دیدگانش به زفاف علی علیه السّلام و فاطمه روشن می ‌شد. همانا علی (علیه‌السّلام)، همسرش را می ‌خواهد و چشمان فاطمه (سلام‌الله‌علیها) نیز به دیدن شوهرش روشن می  گردد و نیز چشمان ما.[۳۶] پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: پس چرا علی علیه السّلام نمی ‌خواهد؟ گفتند: ای رسول خدا! حیا او را باز می دارد. پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم به ام ایمن فرمود: به سوی علی علیه السّلام برو و او را نزد من بیاور.

ام ایمن بیرون رفت و ماجرا را به علی علیه السّلام بازگو کرد. آن گاه هر دو نزد پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم آمدند. پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم به علی علیه السّلام فرمود: آیا دوست داری همسرت را به تو بدهم و تو او را به خانه ببری؟ علی علیه السّلام فرمود: آری. آن گاه پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: امشب یا فردا شب، فاطمه را به تو می ‌دهم تا زندگی خود را آغاز کنید، ان شاء الله خانه ‌ات را آماده کن.[۳۷]

آراستن خانه

علی علیه السّلام به پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود که من جز خانه حارث بن نعمان جای دیگری سراغ ندارم. پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم پذیرفت. حارث نیز خانه ‌اش را به علی علیه السّلام و فاطمه داد.[۳۸] نخستین کار، آماده ساختن و پاکیزگی حجله ‌ی عروس بود. برای این کار، علی علیه السّلام وسایلی را خرید که عبارت بود از: یک چوب برای آویزان کردن لباس یا مشک آب، یک متکا، یک مشک آب و یک غربال آرد. بدین ترتیب، خانه علی(علیه ‌السّلام) برای گام نهادن فاطمه زهرا(سلام ‌الله ‌علیها) آماده گشت.

ولیمه

ولیمه از سنت های نیکو و پسندیده اسلام است که نبی اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم نیز به آن دستور داده است؛ زیرا خداوند؛ غذا دادن را دوست دارد و سبب محبت انسان‌ ها به یکدیگر می  شود. ام سلمه، پول فروش زره را به علی علیه السّلام داد تا با آن، ولیمه و مهمانی عروسی را برپا کند. پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم به علی علیه السّلام فرمود: ما نان و گوشت داریم. تو نیز خرما و روغن و کشک را فراهم کن.[۳۹] سعد برای کمک به ولیمه عروسی، یک گوسفند آورد. برخی دیگر از اصحاب نیز به اندازه توانایی خود، کمک کردند.[۴۰] غذای ولیمه آماده شد؛ نان، خرما، روغن، گوشت پخته و کشک.

پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم به علی علیه السّلام دستور داد که مردم را برای ولیمه دعوت کند. علی علیه السّلام به مسجد رفت، ولی مسجد از مسلمانان مهاجر و انصار پر بود. او نمی خواست برخی را دعوت کند و برخی دیگر را دعوت نکند. بنابراین، بربلندی ایستاد و صدا زد: اجیبوا الی ولیمه فاطمه بنت محمد؛ به ولیمه‌ی فاطمه دختر محمد صلّی الله علیه و آله و سلّم بیایید.[۴۱] مسلمان گروه گروه راه خانه پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم را در پیش گرفتند. غذا اندک بود و به همه نمی ‌رسید. پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم دست مبارک خود را بر غذا نهاد و دعا کرد. به برکت دعای پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم همگی از آن غذا خوردند و سیر شدند، غذا نیز کم نیامد.[۴۲]

عروس نور در خانه

علی علیه السّلام و پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم برای بهتر شدن عروسی، هرگونه تدبیری را اندیشیده بودند. جابر می ‌گوید: ما در عروسی علی علیه السّلام و فاطمه حاضر بودیم و هیچ مجلس عروسی را بهتر از آن ندیدیم.[۴۳]

پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم به زنان خود دستور داد تا حضرت زهرا را بیارایند. آنان، فاطمه (سلام‌الله‌علیها) را با بوهای خوش عطر آگین ساختند[۴۴]

و در حالی که شعر می ‌خواندند،[۴۵] لباسی را که از بهشت آمده بود، بر تنش پوشاندند.

داستان لباس بهشتی این گونه است[۴۶] که پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم برای عروسی دخترشان لباسی زیبا خرید. پس از مدتی، فقیری به در خانه نبی آمد و گفت: لباسی کهنه می ‌خواهم. با این حال، حضرت زهرا، لباس نو و تازه خود را به او بخشید. آن گاه جبرئیل نازل شد و گفت: ای محمد! خداوند بر تو سلام می ‌رساند و دستور داد بر فاطمه درود بفرستم و برای او، پیراهن بهشتی از سندس سبز فرستاده است. لباس بهشتی را بر تن عروس بهشتی کردند تا این که غروب شد. پیامبر (صلی الله علیه و آله)، فاطمه علیه السّلام را طلبید. فاطمه (سلام‌الله‌علیها) در حالی که عرق شرم و حیا بر جبینش نشسته بود، نزد پیامبر  صلّی الله علیه و آله و سلّم آمد، ولی پاهایش در راه رفتن می ‌لغزید. پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: خداوند در دنیا و آخرت، لغزش را از تو بگرداند.[۴۷]

پس او را در آغوش گرفت و بر استری و به روایتی بر شهبا سوار کرد.[۴۸] رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم پیشاپیش جمعیت گام می ‌سپرد و مردان بنی هاشم نیز پشت مرکب فاطمه راه می  رفتند. در روایت است که جبرئیل در سمت راست، میکائیل در سمت چپ و ۷۰۰۰ ملک در پست سر حضرت فاطمه بودند که تا طلوع فجر، خداوند را تسبیح و تقدیس می  کردند.[۴۹]

دختران عبدالمطلب و بنی هاشم و زنان مهاجر و انصار و در پیشاپیش آنان، زنان پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم عروس نور را در این راه همراهی می  کردند. ام سلمه، عایشه، حفصه و معاذه برای این عروس و داماد شعر می ‌خواندند. دیگران نیز اول بیت هر شعری را تکرار می ‌کردند و تکبیر می ‌گفتند. این شعر زیبا را ام سلمه سروده است:
دوسـتـان و هـمـسـایگان! به یاری خدا، شادی کنید.
هـــمـــاره خـــدا را ســپــاس گــویــیــد
نعمتهای فراوان پروردگار بزرگ را به یاد بیاورید
که دشواری‌ ها و آفت‌ های بسیاری از ما زدود
پس از آن که کافر شده بودیم، خداوند ما را هدایت فرمود
پــروردگـار آسـمــان ها، ما را شادمان ساخت
ای همراهان بهترین زنان جهان! شادی کنید
کـه عـمـه ‌هـا و خاله ‌هایشان به فدایشان گردند
ای دختر پیامبری که خدای بزرگ او را
به وسیله وحی و رسالت‌ های آسمانی خود برتری داده است[۵۰]
بدین ترتیب کاروان عروس در هاله‌ ای از شور و شوق مردم، وارد خانه علی(علیه ‌السّلام) شد. پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم دست علی علیه السّلام و زهرا (سلام‌الله‌علیها) را گرفت و در دست هم گذاشت. آن گاه فرمود: بارک الله فی ابنه رسول الله! ای علی(علیه ‌السّلام)! این فاطمه امانت من است. ای علی (علیه‌السّلام)! فاطمه خوب زنی است و ای فاطمه! علی علیه السّلام خوب شوهری است.[۵۱] پس دعا کرد و فرمود: مرحبا ببحرین یلتقیان و نجمین یقترنان؛ آفرین بر دو دریایی که با هم آمیختند و دو ستاره‌ ای که به هم رسیدند.[۵۲] در این هنگام، به زنان و مردان دستور داد بیرون بروند. همه بیرون رفتند جز اسماء بنت عمیس، پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: مگر نگفتم همه بیرون بروند؟ اسماء گفت: آری، ای رسول خدا! قصد مخالفت نداشتم، بلکه پیمانی است که خدیجه با من کرد تا در شب زفاف نزد فاطمه باشم؛ زیرا دختران در این شب، نیازهایی دارند که زنی آگاه باید آن را برآورده سازد. پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: ای اسماء، خداوند نیازهای دنیا و آخرتت را برآورده سازد.[۵۳]
پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم در حال بیرون رفتن از خانه بود، چوب پهلوی در را گرفت و فرمود: خداوند شما را پاک و پاکیزه آفرید و نسل شما را پاک ساخت. من در صلح و آشتی هستم با هر کسی که با شما در آشتی است و با کسی که با شما در جنگ است، در جنگم.[۵۴]
بدین ترتیب علی و فاطمه، دو خورشید بی‌ همتای زمین و زمان، زندگی مشترک و پربرکت خود را آغاز کردند. در بامداد شب زفاف[۵۵] یا بامداد روز چهارم عروسی،[۵۶] پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم به خانه‌ی تازه عروس و داماد رفت. آن گاه ظرف آبی طلبید که حاضر کردند. رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم با نفس مبارک خویش، ۳ بار در آن آب دمید و برخی آیات قرآن را بر آن خواند. آن گاه به علی علیه السّلام فرمود که جرعه ‌ای از آن بنوشد. باقی آن را نیز بر سینه‌ی علی علیه السّلام ریخت و فرمود: ای ابوالحسن! خداوند، تو را از هر آلایش ناشایسته، پاک و پاکیزه بدارد. دوباره آب خواست و همین کار را درباره‌ی فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) تکرار کرد[۵۷].

سال ازدواج و سن ازدواج

درباره‌ی تاریخ عقد و عروسی امیرالمؤمنین علی علیه السّلام و حضرت زهرا(سلام‌الله‌ علیها) نظر‌های گوناگونی ارایه شده است. چون درباره تاریخ ولادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) نیز تاریخ نگاران و راویان، اختلاف نظر دارند.

شیخ مفید و ابن طاووس، شب زفاف را شب پنج شنبه ۲۱ محرم سال سوم هجری می  دانند و حتی قایل به استحباب روزه‌‌ی این روز هستند.[۵۸] علامه مجلسی در روایتی ازدواج ایشان را ۱۶ روز پس از درگذشت رقیه، خواهر حضرت فاطمه و همسر عثمان؛ یعنی پس از جنگ بدر در سال دوم هجری می ‌داند.[۵۹] آیت الله امینی، عقد را در ماه رمضان و عروسی را در اول یا ششم ذی الحجه سال دوم یا سوم هجری می ‌داند.[۶۰] صاحب کشف الغمه نیز تاریخ ازدواج را اندکی پس از جنگ بدر در سال دوم برمی ‌شمارد.[۶۱] هم چنین مرحوم سپهر، ازدواج ایشان را در اول ماه رجب سال دوم هجری می  داند و ماه صفر سال اول هجری را نیز بیان می ‌دارد. [۶۲]

با وجود همه اختلاف نظرهای دانشمندان و تاریخ نگاران شیعی در این باره، اکثریت آنان اتفاق نظر دارند که این نکاح مبارک پس از جنگ بدر در سال دوم هجری، رخ داده است. تولد امام حسن مجتبی علیه السّلام در سال سوم هجری نیز این سخن را تأیید می ‌کند. درباره سن ازدواج حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) اختلاف نظر بیشتری وجود دارد؛ زیرا اختلاف نظر شدیدی که در تاریخ تولد ایشان به چشم می ‌خورد، به سن ازدواج و شهادت ایشان نیز سرایت می ‌کند. برخی دانشمندان اهل سنت[۶۳] چون تاریخ تولد آن حضرت را پنج سال پیش از بعثت می ‌دانند، ازدواج ایشان را در ۱۸ سالگی و شهادت ایشان را در ۲۸ سالگی فرض می ‌کنند. آنان درباره چنین برداشتی می ‌گویند: اگر سن ازدواج آن حضرت را ۹ سالگی بدانیم، پس امام حسن در ۱۰ سالگی به دنیا آمده است که این امر، پدیده شگفتی است.

در پاسخ باید گفت از نظر علمی، این سن مانع از وضع حمل نخواهد بود. چه بسا دخترانی در سن ‌های پایین ‌تر از آن، بچه ‌دار می ‌شوند.[۶۴] با این حال، بیشتر دانشمندان امامیه مانند: ابن شهر آشوب، محدث قمی، محمد تقی سپهر و… بر این باور هستند که حضرت فاطمه، ۵ سال پس از بعثت به دنیا آمده است.[۶۵] با توجه به این گفته‌ ها، باید سن ازدواج آن حضرت را ۹ سال و سن ازدواج علی علیه السّلام را ۲۵ سال بدانیم.

مدير جزيره بازدید : 8 دوشنبه 15 مهر 1392 زمان : 8:13 نظرات ()

انتقاد به مدیریت « رئیس» و «هیأت رئیسه» شورا و بی نظمی در جلسات شورای چهارم شهر آباده

شنیده های ما حاکی از آن است که در حالی جلسات شورای چهارم شهر آباده در صحن شورا برگزار می شود که در این جلسات همواره انتقاداتی از نحوه برگزاری جلسات و همچنین دستورات جلسه از سوی اعضای شورا به گوش می رسد . 

آیا طبق قانون شوراها وظایف اصلی و اولیه شورا مد نظر قرار می گیرد و اولویت ها و نیاز های ضروری شهر و شهرداری شناخته شده است که با بی تدبیری ، وقت شورا صرف نصب مجسمه ای در یکی از خیابان های شهر می شود که نصب شود یا نشود !!!
این در حالی است که شنیده شده اعضای شورا برای حضور در جلسات معمولا از دستور جلسات بی خبرند و گاهاً از طریق پیامک و دو ساعت قبل از جلسه ، دستور جلسه را از طریق تلفن توسط رئیس شورا دریافت می کنند !!!
آیا حضور افراد در قالب مسئولین و یا شهروندان برای ارائه گزارش های غیر ضروری در این مقطع زمانی در صحن شورا ، بی تدبیری محسوب نمی شود؟!
آیا وقت شورا هیچ اهمیتی دارد و صرف ساعت ها برای شنیدن گزارشات غیر ضروری الزامی است ؟
نظم در شکل برگزاری جلسات، سقف جلسات و وجود دستور جلسات از چندین هفته قبل (مگر جلسات فوق العاده با موضوع فوری و مشخص) یکی از اصول اولیه مدیریت جلسات است . آیا در شورای آباده این اصول حداقلی رعایت می شود ؟
این که در جلسات ، رئیس یا اعضای محترم بدلیل مشغله های عدیده کاری خودشان مرتب به ساعت مچی خود نگاه می کنند چه معنایی می تواند داشته باشد ؟ !
آیا اعضای محترم بخاطر تأخیر در تصمیم گیری ها ، انتخاب شهردار ، بررسی بودجه و . . . که هر ساعت تأخیر در آنها ، خیانت به رای مردم است ، به ساعت های خود نگاه می کنند ؟
قبل از تشکیل رسمی این شورا امید هایی در ذهن مردم شهر زنده شده بود و امیدوار بودند شورای چهارم ، قوی تر ، با برنامه تر ، مستقل تر و مصمم تر از شوراهای گذشته ظاهر شود . اما با گذشت کمتر از دو ماه از آغاز کار شورای چهارم ، زمزمه ها از چیزی جز این حکایت دارد. بطوری که از سوی خود اعضا ناخرسندی هایی نسبت به نحوه اداره جلسات و نوع تصمیم گیری ها شنیده می شود .
امید است شورای چهارم به قول قدیمی ها « چاک کار را از همین ابتدا بگیرد» تا دچار سرنوشت شوراهای گذشته نشود .

سلام آباده

مدير جزيره بازدید : 10 یکشنبه 14 مهر 1392 زمان : 18:41 نظرات ()

سلام آباده

سخنگوی کمیسیون اقتصادی: از محل حذف یارانه پُردرآمدها ، صنعت منتفع می‌شود

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از محل […]

DSC_4483.jpg

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از محل حذف یارانه اقشار پردرآمد جامعه صنعت و تولید منتفع می‌شود و دولت از فشار فعلی برای تامین نقدینگی مورد نیاز برای پرداخت به مردم کمی خارج می‌شود.

رحیم زارع در گفت‌وگو با خبرنگار پارمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) افزود: هدف از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌های ایجاد عدالت و توزیع متوازن خدمات است، اما پرداخت یکسان یارانه به تمام اقشار جامعه مغایر با هدف این طرح یعنی ایجاد عدالت است و مجلس همراه و همیار دولت برای ایجاد عدالت و تخصیص عادلانه منابع بین مردم، صنعت، بهداشت و درمان و توسعه عمرانی دست به کار شده است.

وی با اشاره به اینکه پرداخت یارانه به شکل موجود بار زیادی را بر دولت وارد می‌کند، گفت: فشاری که به دلیل پرداخت سراسری یارانه به همه اقشار جامعه بر دولت و منابع عمومی بودجه وارد شده است باعث بی‌توجهی به برخی از ارکان اقتصادی کشور من‌جمله تولید شده است. اما در دولت قبل برخی از دستگاه‌ها به دلایل مختلف با حذف یارانه‌ پردرآمدها مخالف بودند ضمن آن که نبود یک سازوکار مناسب برای شناسایی دقیق درآمدهای مردم این کار را غیرممکن ساخت.

نماینده مردم آباده تاکید کرد: پیشنهاد مجلس در کنار دولت به این معنی است که مجلس می‌خواهد وضع موجود را اصلاح کند و برای کاهش فشار به دولت و از طرفی امکان توجه به بخش‌های دیگر اقتصادی و اجتماعی کمر همت بسته است. ضمن آن که مردم نیز خود به درستی از شرایط فعلی کشور آگاهی دارند و قطعا فشارها، تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی را درک می‌کنند.

این عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی در پایان تصریح کرد: در چارچوب بررسی اصلاحی لایحه بودجه ۹۲ کل کشور و در مجلس و تدوین لایحه بودجه سال ۹۳ در دولت طبق قانون موضوع کاهش ۳۰ درصدی یارانه‌ اقشار پردرآمد یا حذف کامل آن مورد نظر و توجه بوده است و شاید در شش ماهه دوم سال جاری شاهد تصمیم مشترک مجلس و دولت برای این موضوع باشیم.

مدير جزيره بازدید : 12 یکشنبه 14 مهر 1392 زمان : 18:40 نظرات ()

سلام شهر من

اختصاص ۱۵۰ میلیون یورو برای ایجاد و تکمیل فاضلاب شش شهر فارس/سهم آباده چقدر است ؟

۱۵۰ میلیون یورو برای ایجاد و تکمیل فاضلاب شش شهر […]

۱۵۰ میلیون یورو برای ایجاد و تکمیل فاضلاب شش شهر استان فار س اختصاص یافت .

 مدیرعامل شرکت آبفا ی فارس گفت: این مبلغ پس از انعقاد تفاهم نامه تصویب شده و در حال طی کردن مراحل پایانی است .

قلندری افزود: ۱۵۰ میلیون یورو برای تکمیل و راه اندازی تصفیه خانه و سیستم فاضلاب شش شهر آباده، فیروزآباد، داراب ، نی ریز، فسا و سپیدان است .

وی بیان کرد:سیستم فضلاب این شهرها تا حدودی انجام شده  که این روند درقرار داد بوده است و این طرح ها اعتبارات دولتی نیز دارد که با پرداخت این تسهیلات روند اجرایی آنها سرعت بسیار بالاتری خواهد گرفت.

سوال سلام آباده از فرماندار محترم و مسئولان شهر این است که : سهم آباده از ۱۵۰ میلیون یوروی اختصاص داده شده چقدر است ؟ آیا فاضلاب آباده نیز در این مبلغ سهم قابل توجهی دارد که مردم شهر پس از سالها از سیستم فاضلاب شهری بهره مند گردند ؟

مدير جزيره بازدید : 7 یکشنبه 14 مهر 1392 زمان : 18:39 نظرات ()

سلام آباده

دوشاب پزان یک سنت دیرینه در آباده

“دوشاب” که از آن به عنوان مربای سنتی در اقصی […]

“دوشاب” که از آن به عنوان مربای سنتی در اقصی نقاط کشور یاد شده و از شیره انگور به دست می آید، تاریخچه ای به قدمت تمدن ایران زمین دارد این محصول جایگاه بالایی بویژه در خطه آباده دارد از منظر اقتصادی و عرضه آن به عنوان یکی از شیرینی های سنتی کشور نیز ارزشمند است.
تهیه این محصول سنتی که آداب و رسوم خاص و زحمت زیادی را طلب می کند امروز به محدوده های خاصی از روستاهای محدود شده است، زنان و مردان روستایی آباده با تمام قوا برای صیانت از تولید دوشاب به عنوان بخشی از میراث اقتصادی و فرهنگی خود، تلاش کرده و سالانه چندین تن دوشاب در این مناطق تولید می شود.
گذر تاریخ و بی توجهی مسئولان در حمایت از کشاورزان، عدم بسته بندی مناسب و مسئله بهداشتی این محصول هنوز نتوانسته آن را از سبد غذایی و سفره های صبحانه مردم آباده حذف کند .

خواص دارویی و غذایی دوشاب
دوشاب، شیره انگور در کنار تجدید قوای بدن به دلیل محرک های حراتی ضعف عمومی بدن را معالجه و تقویت می‌کند، شیره انگور هم درست مانند خود انگور مقدار قابل توجهی ویتامین آ، ب و ث دارد و در ضمن ضد نفخ هم هست، همچنین شیره انگور در بدن باعث دفع اوره و مقداری از اسیدهای غیرمفید بدن می‌شود و کارشناسان تغذیه آن را پاک ‌کننده بقایای غذاها در روده و معده می‌دانند.
با وجود اثبات تاثیرات بالای این ماده مغذی و گذر چندین سال از تهیه این محصولات سنتی ولی هنوز سازو کارهای لازم برای تهیه، تولید آن با استفاده از بسته بندی مناسب و بهداشتی جهت عرضه به بازار تدوین نشده است.

دوشاب پزان در آباده
دوشاب پزان در آباده ،همه ساله از اواخر شهریور تا اواسط مهر ماه شاهد مراسم باستانی دوشاب پزان است که این امر می تواند بسته به شرایط آب و هوایی هر منطقه دامنه تغییرات زمانی بیشتری داشته باشد . این مراسم در طول سالیان دراز، سینه به سینه منتقل شده و اکثر مناطق روستایی آباده آن را انجام می دهند.
در فصل دوشاب پزان ، شور و هیجان خاصی در باغات انگور دیده می شود و شاید این امر به خاطر غیرقابل پیش بینی بودن شرایط جوی منطقه باشد که باغداران را وادار به جمع آوری هرچه سریعتر محصولات می کند. معمولاً مراسم چیدن انگور مانند سایر فعالیت های کشاورزی به صورت گروهی و با مشارکت داوطلبانه اقوام و نزدیکان صورت می گیرد.
پس از اتمام چیدن انگور، محصول جمع آوری شده در مکانی که قبلاً برای له کردن و پختن دوشاب ، آماده شده ، قرار داده می شود.
پس از خنک شدن هوا، مردان جوان خانواده اقدام به له کردن انگورها درون چاله ای مخصوص کرده و شیره به دست آمده را پس از عبور دادن از صافی های مخصوص درون دیگ های بزرگ می ریختند . بسته به مقدار انگور چیده شده عملیات له کردن در یک روز یا بیشتر انجام می شد چرا که شیره تهیه شده حتماً باید تا فردای آن روز پخته شود .
تفاله های حاصله را نیز درون دستگاه مخصوص پرس که منگنه گفته می شود می ریختند تا آب آن کاملاً گرفته شود .
سپس شیره درون دیگ پس از خنک شدن آماده افزودن خاک سفید است. این خاک خاصیت تصفیه کنندگی دارد و باغداران آن را با مهارت خاصی از معدن های موجود در کوه های اطراف تهیه کرده و قبل از افزودن به شیره آن را الک کرده و زیر آفتاب پهن می کنند تا کاملاً خشک شود . شیره درون تاغار به محض افزودن مقدار مشخصی از خاک به غلیان آمده و اصطلاحاً شروع به بالا آمدن می کند . طوری که اگر شیره بیشتر از حد درون دیگ ریخته شده باشد هنگام غلیان سرریز می شود . افزودن خاک ، شیره را تصفیه می کند طوری که باعث جمع شدن مواد و ذرات سبک و ریز به صورت کف در بالا و مواد سنگین به همراه خاک در کف تاغار می شود سپس شیره را حدود ۲ تا ۳ ساعت به حال خود رها می کنند تا مواد زاید آن کاملاً جدا شود همچنین افزودن خاک باعث از بین رفتن باکتری های مضر موجود در شیره شده و در اصطلاح شیره را شیرین می کند .
آماده سازی شیره و پختن دوشاب تخصص خاص خود را می طلبد که این امر حضور یک شخص مجرب در حین آماده سازی و پخت را ضروری می کند . پس از سپری شدن مدت زمان لازم جهت زلال شدن شیره ، کف جمع شده در بالای دیگ با احتیاط تمام جمع شده و دور ریخته می شود و شیره زلال به دست آمده درون ظرف مجزایی ریخته می شود تا آماده پخت شود، مقداری از شیره جذب خاک ته دیگ می شود که برای جداسازی آن از گونی های نخی مخصوص استفاده می کنند .
صبح زود شیره را درون ظرف بزرگی می ریزند و روی اجاق مخصوص قرار می دهند. به محض حرارت دیدن شیره نجس می شود و برای پاک شدن باید ثلث آب آن حرارت دیده و بخار شود. در این مدت کف سفیدرنگی روی سطح شیره ظاهر می شود که باید دور ریخته شود . پس از تبخیر شدن یک سوم آب شیره و حلال شدن آن شیره باید هم زده شود یا اصطلاحاً هوا داده شود ، که این عمل کیفیت دوشاب تولیدی را بالاتر می برد. همچنین بسته به ذائقه استفاده کنندگان از هر ۵ تا ۶ لیتر شیره یک لیتر دوشاب به دست می آید . دوشاب آماده شده باید کاملاً خنک شده و سپس به درون ظرف های اصلی نگهداری و یا ظرف های فروش انتقال داده شود .
پس از اتمام مراسم دوشاب پزان، زنان با تجربه خانواده که مهارت زیادی در درست کردن سرکه محلی دارند ، تفاله های انگور بیرون آمده از دستگاه منگنه را که در ظاهر دور ریختنی است ، درون لگن بزرگ مسی می ریزند و کمی آب روی آن پاشیده و هم می زنند ، پس از پوشانیدن کامل لگن ، در جای آفتابگیر قرار می دهند ، بدنه لگن را هر از چند گاهی چک می کنند در صورت گرم شدن تفاله ها دوباره هم زده و در صورت نیاز مجدداً مقداری آب روی آن می پاشند ، این زمان ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد ، سرانجام مواد داخل لگن می ترشد طوری که بوی تند سرکه تمام محوطه را پر می کند، پس از به عمل آمدن سرکه محتوای لگن درون دستگاه منگنه ریخته شده و پرس می شود و سرکه زلال به دست آمده را در ظرف های مخصوص می ریزند و در جای خنک نگهداری می کنند تا در فصل بارگذاری ترشی های محلی استفاده کنند .

شیوه نگهداری دوشاب

اگر بسته بندی دوشاب صحیح و از نفوذ رطوبت به درون آن جلوگیری شود، جزو معدود مواد غذایی خواهد بود که نگهداری آن بسیار ساده بوده و نیاز به ترفندهای خاصی نخواهد داشت. دوشاب در کوزه های رنگی مخصوص نگهداری می شود. دوشاب نیز مانند هر ماده غذایی با ترکیب قندی، در صورتی که مدتی در جای خنک نگهداری شود، سفت می شود که برای رفع این حالت حرارت غیرمستقیم بسیار ملایمی مانند آفتاب لازم است.

جایگاه دوشاب
در سبد غذایی مردم آباده

هرچند دوشاب مانند سایر خوراکی های سنتی و باستانی تا حد بسیار زیادی جایگاه خود را در سفره ها بویژه سفره مردم شهرنشین از دست داده است ولی هنوز هم برای پخت انواع حلوا و انواع مرباها و همچنین همراه بعضی مواد غذایی مانند ماست و شیربرنج استفاده می شود .
ترکیب «برف ، دوشاب» هم در زمستان های برفی در بین مردم آباده ، خاطرات زیادی را زنده می کند .
یکی دیگر از مصارف دوشاب در این منطقه ، همراه با ارده است که به « ارده شیره » معروف است .
شربت دوشاب هم نوشیدنی گوارایی در بین مردم آباده به حساب می آید .

مدير جزيره بازدید : 9 یکشنبه 14 مهر 1392 زمان : 18:37 نظرات ()

نیم نگاه ویژه آباده منتشر شد

شماره جدید نیم نگاه ویژه آباده منتشر شد /

شماره جدید نیم نگاه ویژه آباده به سردبیری محسن خلیفه […]

شماره جدید نیم نگاه ویژه آباده به سردبیری محسن خلیفه منتشر شد .

در این شماره نیم نگاه مطالبی درباره بیمارستان قلب و عروق ، دوشاب پزان در آباده ، اخبار فرهنگ و هنر و . . . می خوانید

یکی از تیتر های صفحه سه این شماره نیم نگاه در رابطه با شورای شهر است . از شورای شهر خواسته شده جلسات علنی برگزار کند .

مهمترین عناوین این شماره به شرح زیر می باشد:

۱.خواست مردم ورسانه ها شورای شهر جلسات خود را علنی برگزار کند:صفحه۲

۲.دوشاب پزان یک سنت دیرینه در آباده:صفحه۴

۳.سارقان درون خودرو در آباده دستگیر شدند:صفحه ۶

۴.اولین هدیه شورای شهر برای سلامت شهروندان آباده:صفحه سوم

۵.سخن نخست:حسرت های بر دل مانده:صفحه اول

۶.سبک زندگی:صفحه ۲

۷.خبر خارجی:صفحه ۲

۸.دعوت پادشاه عربستان از هاشمی:صفحه۲

۹.نظر رئیس پلیس درباره بدحجابی:صفحه۲

۱۰.وزیر اطلاعت گفت.......:صفحه۲

۱۱.محسن رضائی گفت...............:صفحه۲.

۱۲.خاکسار عضو شورای شهر آباده خبرداد:صفحه سوم

۱۳.یادداشت:صفحه سوم

۱۴.خبری درمورد مسکن مهر:صفحه ۴

۱۵.خبر از دفتر امام جمعه آباده:صفحه ۵

۱۶.یک هشدار:صفحه۵

۱۷.دیدگاه:صقحه۵

۱۸.دودداستان جالب:صفحه۵

۱۹.گزارش سلام آباده از روز آتش نشان:صفحه ششم

۲۰.خبر از شورجستان:صفحه۶

۲۱.خبر ورزشی:صفحه ششم

۲۲.خبر ورزشی از تیم فوتسال مسجد امام حسن مجتبی(ع)

۲۳.رئیس سازمان هلال احمر آباده در گفتگو با سلام آباده گفت..........:صفحه۶

۲۴.خبر آموزش وپرورش آباده:صفحه هفتم

۲۵.سخنان امام جمعه محترم آباده در شب شعر نیستان:صفحه هفتم

۲۶.نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی گفت:صفحه۷

۲۷.گزارش:صفحه۷

۲۸.اخبار:صفحه هفتم

۲۹.تبلیغات:صفحه هشتم

۳۰.شناسنامه نشریه:صفحه۸

 

مدير جزيره بازدید : 13 یکشنبه 14 مهر 1392 زمان : 15:57 نظرات ()

از تحرک دیپلماسی دولت حمایت می‌کنیم

رهبر معظم انقلاب: از تحرک دیپلماسی دولت حمایت می‌کنیم

به مسئولین خودمان اعتماد داریم/ از آنچه در سفر اخیر […]
به مسئولین خودمان اعتماد داریم/ از آنچه در سفر اخیر بود حمایت می کنیم/دولت امریکا را غیرقابل اعتماد، خودبرتربین، غیرمنطقی و عهد شکن می‌دانیم/ملت ایران هیچگاه تهدید برای هیچ کشوری نیست.

رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه دولت آمریکا غیر قابل اعتماد و خود برتربین و عهد شکن است، تاکید کردند: از آنچه در سفر اخیر بود حمایت می‌کنیم البته برخی از آنچه در سفر نیویورک پیش آمد به نظر ما بجا نبود لکن ما به هیئت دیپلماسی دولت عزیزمان خوشبین هستیم ولی به آمریکایی‌ها بدبینیم.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب، هفتمین مراسم مشترک دانش آموختگی، تحلیف و اعطای سردوشی دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران، صبح امروز با حضور حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده کل قوا، در دانشگاه هوایی شهید ستاری برگزار شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای ورود به میدان مراسم، با حضور در محل یادمان شهدای ارتش و قرائت فاتحه، علو درجات شهدا را مسئلت کردند.

فرمانده کل قوا سپس از یگانهای حاضر در میدان سان دیدند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در سخنانی در این مراسم، ورود به سِلک نیروهای مسلحِ شجاع و نام آور جمهوری اسلامی ایران را، برای جوانان تازه وارد، افتخار آمیز دانستند و با اشاره به لزوم تقویت آمادگی‌ها و استحکام دفاعی نیروهای مسلح در کنار تقویت ساخت درونی نظام اسلامی و وحدت ملی، تأکید کردند: ما از تحرک دیپلماسی دولت از جمله سفر نیویورک حمایت می‌کنیم زیرا به دولت خدمتگزار اعتماد داریم و به آن خوشبین هستیم اما برخی از آنچه که در سفر نیویورک پیش آمد بجا نبود، چون ما دولت امریکا را غیرقابل اعتماد، خودبرتربین، غیرمنطقی و عهد شکن می‌دانیم.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: ما به مسئولین خودمان اعتماد داریم و از آن‌ها می‌خواهیم با دقت و با ملاحظه همه جوانب، گام‌ها را محکم بردارند و منافع ملی را به فراموشی نسپارند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر استحکام ساخت درونی نظام اسلامی، خاطرنشان کردند: عناصر اصلی که از روز اول پیروزی انقلاب اسلامی، حافظ این انقلاب و ملت ایران و مایه پیشرفت بودند، توجه به آرمان‌های والای نظام اسلامی و توجه به عزت ملی بوده است، بنابراین وظیفه همه مسئولان و آحاد ملت، دفاع از عزت و هویت ملی است.

ایشان با اشاره به بدبینی و بی‌اعتمادی نظام اسلامی به امریکا، دولت امریکا را دولتی در پنجه صهیونیست‌ها خواندند و گفتند: دولت آمریکا در واقع در جهت منافع صهیونیست‌ها حرکت می‌کند و از همه دنیا باج می‌گیرد و به رژیم صهیونیستی باج می‌دهد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه ملت ایران هیچگاه تهدید برای هیچ کشوری نیست اما استحکام نیروهای مسلح را مهم‌ترین عامل برای حفظ امنیت نظام اسلامی می‌داند، افزودند: نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی باید حصار مستحکمی در مقابل توطئه‌های دشمنان باشند.

فرمانده کل قوا با اشاره به تهدیدهای مکرر و مشمئز کننده دشمنان ملت ایران تأکید کردند: همه کسانی که عادت به تهدید زبانی ایران کرده‌اند، بدانند، پاسخ ما به هرگونه شرارتی بر ضد ملت ایران، پاسخی جدی و سخت خواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: ملت ایران، هم، سرسختی خود را در راه دفاع از آرمان‌ها و منافع خود نشان داده و هم، میل و رغبت خود به سلامت و صلح و همزیستی را زیرا این دو، در کنار یکدیگر هستند.

ایشان در پایان از رشادت‌ها و جانفشانی‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران بویژه نیروی هوایی، در هشت سال دفاع مقدس تجلیل و یاد و خاطره شهدای گرانقدر دفاع مقدس از جمله شهیدان بابایی و ستاری را گرامی داشتند.

منبع:سلام آباده

مدير جزيره بازدید : 12 یکشنبه 14 مهر 1392 زمان : 8:6 نظرات ()

احساساتی‌تـــرین مردمان دنیــا کدامند؟

سلامت نیوز:‌چهار سال پیش بود که مطرح‌ترین موسسه نظرسنجی جهان، اولین قدم را برای اندازه‌گیری شادی مردم جهان برداشت. موسسه گالوپ از سال ۲۰۰۹، از مردم ۱۵۰ کشور جهان خواست تجربه احساسی روزانه‌شان را بیان کنند تا احساسات مثبت و منفی‌ای را که آدم‌های کشورهای مختلف جهان، هر روز با آن روبه‌رو می‌شوند، بررسی کند

چهار سال پیش بود که مطرح‌ترین موسسه نظرسنجی جهان، اولین قدم را برای اندازه‌گیری شادی مردم جهان برداشت. موسسه گالوپ از سال ۲۰۰۹، از مردم ۱۵۰ کشور جهان خواست تجربه احساسی روزانه‌شان را بیان کنند تا احساسات مثبت و منفی‌ای را که آدم‌های کشورهای مختلف جهان، هر روز با آن روبه‌رو می‌شوند، بررسی کند؛ برای مثال از مردم کشورهای مختلف پرسیده می‌شد که «آیا دیروز حسابی لبخند زده و یا خندیده‌اید؟» و پاسخ «بله» به چنین سوالی، خبر از عاطفی‌تر بودن آنها می‌داد.

تقریبا تمام کشورهای جهان در این بررسی شرکت کردند و سرانجام نتیجه نهایی این نظرسنجی جهانی منتشر شد. رنگی که هر کشور در نقشه با آن مشخص شده، از میزان عاطفی بودن مردم آن خبر می‌دهد. با نگاهی به رنگ‌های نقشه، می‌بینید که تا دریافت عنوان شاد‌ترین و احساساتی‌ترین مردم جهان چقدر فاصله داریم. اگر می‌خواهید درباره جزییات این بررسی بیشتر بدانید، بعد از نگاه‌کردن تصویر، مطالب این دو صفحه را هم مرور کنید.


ایرانی‌ها کمتر از آنچه فکر می‌کنند شادند

ما ایرانی‌ها همیشه خودمان را یکی از احساساتی‌ترین و شادترین ملت‌های جهان می‌دانیم و خیلی هم روی این مساله اصرار داریم. اما عجیب است که بررسی‌های موسسه گالوپ این نظر را کاملا تایید نمی‌کند و می‌گوید ما ایرانی‌ها آن قدر هم که فکر می‌کنیم احساساتی یا خوشحال نیستیم.

نتیجه‌های نظرسنجی چند ساله این موسسه حاکی از آن است که ما هم مثل بسیاری دیگر از کشورهای شرق، در میانه راه احساساتی بودن و شادی قرار داریم و گاهی یادمان می‌رود تا پایان روز، حتی یک بار لبخند بزنیم. اگرچه یک نظرسنجی نمی‌تواند صددرصد ویژگی‌های یک جامعه را نشان دهد اما می‌تواند هشداری باشد مبنی بر اینکه شاید تمام حقیقت آن چیزی نیست که ما فکر می‌کنیم.


فیلیپینی‌ها عاطفی‌ترین مردم جهانند

فیلیپین و السالوادور چه ربطی به هم دارند؟ هر یک از این دو کشور در یک گوشه از جهان واقع شده‌اند و مذهب، ‌نژاد و سنت‌هایی به شدت متفاوت دارند اما با وجود یک دنیا تفاوت میان این دو کشور، نظر سنجی نشان می‌دهد که فیلیپینی‌ها رکورددار عاطفی بودن هستند و السالوادوری‌ها در رتبه دوم قرار دارند.

سنگاپوری‌ها دل ندارند؟
حتما از مسافران سنگاپور شنیده‌اید که این کشور ماشینی‌ترین نقطه جهان است. این موضوع در پژوهش‌های گالوپ هم اثبات شد و نظرسنجی نشان داد که عاطفی بودن، موضوعی است که کمتر سنگاپوری‌ای برای آن ارزش قائل می‌شود. برای مردمی که مدام به فکر توسعه و رشد اقتصادی هستند، خنثی ماندن بهترین راه فرار از استرس‌های هر روزه است و به همین دلیل از کودکی به آنها آموزش داده می‌شود که کمتر به خودشان به عنوان یک فرد و احساساتشان توجه کنند.


روس‌ها اهل حساب و کتابند

ما روس‌ها را آدم‌های حساب‌گر و اهل معامله‌ای می‌دانیم و اگر کمی سرما و همیشه سفید بودن سرزمین‌های آن منطقه از برف را هم به یاد بیا‌وریم، نمی‌توانیم انتظار گرمایی در وجود این مردم داشته باشیم. پژوهش‌های گالوپ هم بر این تصور قدیمی ما مهر تایید می‌زند و می‌گوید کشورهای شوروی سابق، بعد از سنگاپور در رتبه دوم بی‌احساسی قرار دارند. بد نیست بدانید که آنها از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان سیگار جهان هم هستند.


خاورمیانه‌ای‌ها خیلی هم خوشحال نیستند

مردمی که روزی ادعا می‌کردند شاد‌ترین کشورهای جهانند، به سوال‌های گالوپ پاسخی که حاکی از چنین آرامشی باشد ندادند. نظرسنجی، موج احساسات منفی را در عراق، بحرین، و فلسطین نشان می‌دهد و شاید هم طبیعی باشد که جنگ‌های نابرابر در این مناطق و تلاش برای دفاع از خود و هویت خود، فرصت شاد بودن را از این مردم گرفته است. البته در این بررسی توضیحی درباره شاد‌تر بودن مردم عربستان سعودی نسبت به اهالی لیبی، الجزایر و مراکش داده نشده و منتشرکنندگان این نتایج، تنها به ارائه تصویری آماری اکتفا کرده‌اند.


آفریقایی‌ها نمی‌خندند

با وجود فقر و گرسنگی‌ای که در بسیاری از کشورهای آفریقایی وجود دارد، مگر دیگر مجالی هم برای شادی و احساسات مثبت باقی می‌ماند؟ شاید به همین دلیل است که آفریقایی‌ها کمتر از دیگر مردم جهان شادی و لبخند را تجربه می‌کنند. اگر هم در کشورهای شمال آفریقا نوری از احساسات مثبت دیده می‌شود، احتمالا به دلیل وابستگی فرهنگی آنها با کشورهای شاد اروپایی است.

کانادایی‌ها از ما احساساتی‌ترند
با نگاهی به این نقشه می‌بینید که وضعیت احساسات در کشورهای آمریکای شمالی و جنوبی، آمریکای لاتین و کانادا، از بسیاری از کشورهای جهان بهتر است. برخلاف تصوری که غربی‌ها را ماشینی و بی‌روح می‌داند، این کشور‌ها جزو ۱۵ کشور احساساتی جهان هستند و از طرف دیگر، کشورهای عربی مانند عمان و بحرین هم، رتبه بالایی در این زمینه دارند.

زبان انگلیسی و اسپانیایی شادی‌آور است
بررسی‌ها نشان می‌دهد کشورهایی که به زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی صحبت می‌کنند، بسیار عاطفی و شاد هستند. براساس نتیجه‌هایی که گالوپ به دست آورده، هرجا صحبت از شادی به میان می‌آید، آمریکایی‌های لاتین پیش‌قدم می‌شوند. پاناما، پاراگوئه و ونزوئلا از شاد‌ترین کشورهای جهان هستند. بله! ونزوئلا! همین کشور دوست خودمان.

مدير جزيره بازدید : 6 یکشنبه 14 مهر 1392 زمان : 8:5 نظرات ()

آزمایش نخستین دستگاه جمع آوری پلاستیک

آزمایش نخستین دستگاه جمع آوری پلاستیک مزارع کشاورزی در هزار هکتار زمین های صیفی کاری آباده

با ساخت این دستگاه زمینهای صیفی کاری از ضایعات پلاستیک پاک سازی می شود.

 به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران شیراز،

این دستگاه قادر است هر هکتار زمین را در مدت سه ساعت ازضایعات پلاستیک پاک سازی کند.

رییس مکانیزاسیون جهاد کشاورزی فارس گفت: طراحی و ساخت این دستگاه که مشابه خارجی نداشته برای نخستین بار در استان فارس توسط محمد دهقان دانشجوی رشته مهندسی ماشینهای کشاورزی انجام شده است.

جمشیدی افزود: برای ساخت این دستگاه که در مدت دو سال ساخته شده است حدود ۱۵۰میلیون ریال هزینه شده است.

به گفته وی دستگاه جمع آوری پلاستیک در بیش از هزار هکتار زمینهای صیفی کاری شهرستان آباده آزمایش شده است.

کاهش هزینه های کشاورزان در جمع آوری ضایعات پلاستیک ، حفاظت از محیط زیست و آماده سازی زمینهای صیفی کاری شده برای کشت بعدی از مزایای این دستگاه است

 

منبع:سلام آباده

مدير جزيره بازدید : 13 چهارشنبه 10 مهر 1392 زمان : 22:15 نظرات ()

سرمقاله سیدمحمد خاتمی منتشر شد

سرمقاله خاتمی در روزنامه گاردین همزمان با آغاز سفر روحانی به نیویورک

گاردین دوم مهر ماه با سرمقاله سیدمحمد خاتمی منتشر شد
رییس جمهور اسبق ایران، در این یادداشت با عنوان «غرب به دیپلماسی ایران پشت نکند» تأکید کرده است: انتخاب حسن روحانی، سیاستمدار میانه روی ایرانی به عنوان رئیس جمهور این کشور، فرصتی استثنایی برای ایران و غرب پدید آورده است.
روزنامه انگلیسی گاردین، صبح امروز با سرمقاله ای به قلم سید محمد خاتمی منتشر شد.رییس جمهور اسبق ایران، در این یادداشت با عنوان «غرب به دیپلماسی ایران پشت نکند» تأکید کرده است: انتخاب حسن روحانی، سیاستمدار میانه روی ایرانی به عنوان رئیس جمهور این کشور، فرصتی استثنایی برای ایران و غرب پدید آورده است.

به گزارش روابط عمومی دفتر سیدمحمد خاتمی، متن کامل این یادداشت که همزمان با شروع سفر حسن روحانی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل و افزایش چشمگیر خوشبینی ها به بهبود روابط ایران و غرب منتشر شده، به این شرح است:

«امروز که دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با هدف «تعامل سازنده» با جهان خود را برای ایراد سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل آماده می‌کند، به درس‌های تجربه‌ی خودم به عنوان رئیس جمهور سابق این کشور بزرگ و تلاشم برای ترویج گفت‌وگو میان ملت‌ها و کاهش دشمنی‌ها می‌اندیشم. پیرو پیش‌نهاد من، به عنوان رییس جمهور وقت ایران، سال ۲۰۰۱ از سوی سازمان ملل سال گفت‌وگوی تمدن‌ها خوانده شد. ولی علی‌رغم استقبال گسترده و جهانی از آن، پیام گفتگو به هسته‌ی سخت مناسبات سیاسی در منطقه و جهان نفوذ نکرد.

مسائل منطقه‌ی خاورمیانه و شمال آفریقا امروزه بیش از هر زمان دیگر به معضلاتی جهانی تبدیل شده است. ریشه‌‌های نه‌چندان دور این تغییرِ مقیاس و اهمیت را می‌توان در موج تحولات گسترده‌دامنی جست که در سال ۱۹۷۹ با وقوع «انقلابی غیرمنتظره» در قلب خاورمیانه آغاز شد و پس از فروپاشی نظام دوقطبی، خاورمیانه را درنوردید. خاورمیانه به یکی از کانون‌های اصلی برآمدن نیروهای جدید سیاسی، اجتماعی و ایده‌ئولوژیک و رقابت و هم‌کاری و مقاومت و ستیز میان آن‌ها با یک‌دیگر و نیز با قدرت‌های فرامنطقه‌ای تبدیل شد. امروزه کمتر مسأله‌ای را از مسائل مهم خاورمیانه و شمال آفریقا می‌توان یافت که اهمیت آن از مرزهای ملی و منطقه‌ای فراتر نباشد و به یکی از مسائل جهانی تبدیل نشده باشد. مسأله‌ی هسته‌ای ایران تنها یکی از این مسائل است که خوشبختانه در عین حال که بزرگ‌ترین آن‌ها نیست، حل باقی مسائل خاور میانه هم به چگونگی حل و فصل آن بستگی دارد.

گرچه نظریه و پیشنهاد و نظریه‌ی گفت‌و‌گوی تمدن‌ها به فضایی بسیار بلندتر و عمیق‌تر در صحنه مذاکرات سیاسی می‌نگریست و می‌توانست و می‌تواند پارادایم حاکم بر عالم و آدم را که به جنگ، نفرت و سرکوب منجر شده است به پارادایمی مبدل کند که حاصل آن حرمت انسان، صلح، آزادی و پیشرفت برای همه باشد، ولی همچنان نیاز بود که این نظریه به زبان سیاست و دیپلماسی ترجمه شود. برنامه‌ی سیاسی دکتر روحانی تحت عنوان تدبیر و امید ترجمه‌ای سنجیده و کاربردی از اندیشه‌ی گفتگوی میان ملت‌ها و تمدن‌ها در حوزه سیاست است؛ آن‌هم در زمانی که طیفی از بحران‌های سیاسیِ هم‌پوشان در حال ساختن یک فاجعه‌ی جهانی‌اند. امیدوارم انتخاب دکتر روحانی که مورد حمایت طیف گسترده‌ای از اقشار و گروه‌های اجتماعی قرار گرفت دوباره پنجره‌ی بسته‌شده‌ی امید را به سوی افق گفتگو بگشاید.

فرصت حل‌وفصل دیپلماتیک مسائل ایران و غرب، از جمله مسأله‌ی هسته‌ای ایران سال‌ها پیش در دوران ریاست جمهوری من فراهم آمد و از دست رفت. علت آن شکست اگر آن روز چندان برای عموم آشکار نبود، امروزه با انتشار کتاب خاطرات آقای جک استراو، وزیر خارجه‌ی وقت انگلستان، کتاب خاطرات آقای دکتر محمد البرادعی، دبیرکل وقت سازمان بین‌المللی انرژی هسته‌ای و نیز خاطرات آقای دکتر حسن روحانی، رئیس وقت هیأت ایرانی مذاکره‌کننده‌ی هسته‌ای، بخشی از دانش عمومی است.

شکست دیپلماسی علی‌رغم طلوع افق توافق بیش از یک دهه پیش، دو علت اصلی داشت: یکی، فشار همان سیاست‌هایی که آمریکا را پس از فاجعه‌ی یازدهم سپتامبر به تکرار فاجعه در قالب دو جنگ خسارت‌بار در افغانستان و عراق کشانده بود، به‌ویژه در عراق به بهانه‌ی کاذب مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی که کذب آن‌ بعدا خیلی زود بر همگان آشکار شد. علت دیگر، فشار و نفوذ کشورهایی بود، خصوصا اسرائیل، که استمرار رونق و نفوذ منطقه‌ای و جهانی خود را در گرو تداوم تیرگی روابط میان ایران و غرب، خصوصاً روابط با آمریکا، و تنش در خاور میانه می‌دیدند.

کسانی که اسیر گذشته مانده‌اند از درون حصار خاطرات و تجربه‌های تلخ، سنگ‌های تردید و نگرانی به سوی قطار دیپلماسی پرتاب می‌کنند. ایشان متوجه نکته‌ای ساده درباره‌ی نسبت میان سیاست خارجی و سیاست داخلی نیستند. ایشان نمی‌دانند یا نمی‌خواهند این واقعیت را بپذیرند که تحولات سیاست خارجی از تحولات داخلی کشورها آغاز می‌شود.

دولت آقای دکتر روحانی حاصل رأی و اعتماد و امید آگاهانه‌ی مردم به تدبیر نیروهای تحول‌خواه بود، آن هم درست زمانی که ایران و منطقه بیش از هر زمانی به این تدبیر و امید نیاز داشت. این اعتماد و امید مردم در قالب رأی اکثریت رأی‌دهندگان ابراز شد، رأیی که پایگاه آن به این یا آن گرایش سیاسی محدود نبود و بخشی از اصول‌گرایان همان‌قدر در پیروزی دکتر روحانی سهم داشتند که بسیاری از اصلاح‌طلبان و حتی منتقدان سیاست‌های جمهوری اسلامی و زندانیان سیاسی. حمایت آشکار رهبر جمهوری اسلامی از برنامه‌های داخلی و خارجی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز امتیاز برجسته‌ای است که اختیارات لازم و کافی را برای حل‌و‌فصل دیپلماتیک مسائل سیاست خارجی ایران با غرب (و نه فقط مسأله‌ی هسته‌ای) به آقای دکتر روحانی و هم‌کارانش می‌دهد.

ایران صلح‌جو می‌توانست و هم‌اکنون هم می‌تواند که شریکی مشتاق و همدل برای نه تنها حل اختلافات دیپلماتیک و سیاسی خودش با قدرت‌های جهانی باشد بلکه می‌تواند یاریگر فائق آمدن بر پاره‌ای مشکلات سیاسی مزمن منطقه نیز باشد. این البته مستلزم دلیری و خوش‌بینی است برای شنیدن صدای مردم ایران که دردمندانه آماج تحریم‌های ناعادلانه واقع شده‌اند که تهدیدی جدی برای اساس جامعه‌ی مدنی و زیرساخت‌های مردم‌سالارانه‌اند.

ناکامی در ایجاد فضایی از اعتماد، عزت، احترام و گفت‌وگوی معنادار تنها باعث قوت گرفتن بیشتر نیروهای افراطی و فاقد مدارا در همه‌های طرف‌های درگیر خواهد شد. عواقب این ناکامی نه‌تنها منطقه‌ای بلکه جهانی خواهد بود. برای امید، انسانیت، صلح و آینده‌ای نیکوتر برای نسل‌های بعدی، و نه‌تنها برای مردم ایران که سزاوار شرایطی بهتر از ‌این‌اند، بلکه به خاطر همه‌ی مردم اطراف جهان، صمیمانه آرزو دارم که آقای دکتر روحانی در طی سفرش به سازمان ملل استقبالی گرم و پاسخ‌هایی مثبت و پرمایه دریافت کند.

روند تحولات برآمده از انقلاب اسلامی ایران هم‌چنان ادامه دارد و عوامل متعددی از جمله تحولات داخلی و روابط با جهان خارج جهت مسیر آینده‌ی ایران را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. تجربه‌های شیرین و تلخ شانزده سال گذشته جنبه‌ی تازه‌ای به اصلاحات سیاسی‌ای که دکتر روحانی در سطوح داخلی و بین‌المللی بر عهده گرفته افزوده است. این تجربه‌ها ظرفیت‌های دموکراتیک نظام جمهوری اسلامی را غنی‌تر کرده است و امیدوارم بر غنای تجربه‌ی جامعه‌ی جهانی هم افزوده باشد.

رأی مردم ایران به دکتر روحانی و برنامه‌های تحول‌طلبانه‌اش در هر دو عرصه‌ی سیاست خارجی و داخلی فرصتی استثنایی و شاید تکرارنشدنی، برای ایران، غرب و همه‌ی قدرت‌های محلی و منطقه‌ای فراهم آورده است تا با سیاست خارجی گفت‌و‌گومحور و مبتنی بر رضایت، تکریم و عدالت از قلب خاورمیانه، از جمله با حل‌و‌فصل دیپلماتیک پرونده‌ی هسته‌ای ایران که کاملا قابل حل است اگر حسن نیت و انصاف در کار باشد، شاهد دنیایی بهتر برای شرق و غرب عالم باشیم.»

متن انگلیسی این یادداشت نیز به این شرح است:

President Rouhani’s UN speech can reignite the diplomacy that over a decade ago I saw was the only path to a better world

As Hassan Rouhani, the president of the Islamic republic of Iran, prepares to deliver a speech on Tuesday to the UN general assembly, advocating “constructive engagement” with the world, I reflect on my own experience as president of this great country, and my attempts to promote dialogue among nations, instead of hostility.

At my suggestion, ۲۰۰۱ was named the UN Year of Dialogue Among Civilisations. But despite reaching a global audience, the message of dialogue barely penetrated the most intractable political dilemmas, either at home or abroad.

More than at any other time in history, events in the Middle East and north Africa have taken on global significance, and there is a great shift in the importance of this region. This transformation, which began with Iran’s ۱۹۷۹ Islamic revolution – a surprise to many in the international community – intensified with the end of the cold war.

Today the Middle East has become a centre for new political, social and ideological forces as well as a site of collaboration and conflict with powers beyond the region. Almost all the problems facing the Middle East and north Africa today have international implications. Iran’s nuclear issue is but one of these, and certainly not the biggest; but in addressing the Middle East’s other problems, much depends on the manner in which this one is resolved.

In order to be successful, any dialogue must use the language of politics and diplomacy. President Rouhani’s platform of prudence and hope is a practical translation of the idea of dialogue among nations into the realm of politics. And this is more necessary than ever at a time when a range of overlapping political crises are threatening global catastrophe

With the initiative of Rouhani, who enjoys widespread support from almost all segments of Iranian society, I hope this country will succeed in steering a path towards global dialogue

The opportunity to diplomatically resolve differences between Iran and the west, including the impasse over the nuclear issue, presented itself many years ago during my presidency. That opportunity was missed, for reasons that are now public knowledge

To understand why, one only needs read the memoirs of Jack Straw, then British foreign secretary, or Mohamed ElBaradei, then secretary general of the International Atomic Energy Agency – or indeed the memoirs of Rouhani, who was then the chief negotiator of the Iranian nuclear delegation

More than a decade ago, although agreement appeared possible, diplomacy failed. After ۹/۱۱, the US initiated costly wars in Iraq and Afghanistan, with Iraq invaded on the false pretext that it was developing weapons of mass destruction. It is no surprise that, in this political atmosphere, diplomacy with Iran ended in failure

Israel, too, sabotaged the chance for the west to reach an agreement with Iran, by injecting scepticism and doubt at the time. On the eve of Rouhani’s speech at the UN, Israel has again begun a campaign to discredit him because it fears the end of tension between Iran and the west

Those who are trapped by bitter experience make every effort to disrupt the progress of diplomacy once again. These people fail to realise a simple point about the relationship between domestic and foreign policy

President Rouhani’s government was elected by a society seeking positive change, at a time when Iran and the wider region was desperately in need of prudence and hope. This vote was not limited to a specific political camp; as well as many reformers, many political prisoners and a significant body of conservatives had a share in Rouhani’s victory. For the first time there is an opportunity to create a national consensus above and beyond partisan factionalism – one that may address the political predicaments of the country, with an emphasis on dialogue and mutual understanding globally

Explicit public support from the supreme leader of the Islamic republic provides Rouhani and his colleagues with the necessary authority for a diplomatic resolution of a number of foreign policy issues with the west, not just the nuclear issue

A peace-seeking Iran can contribute as a willing partner not only to solving its own differences with the global powers, but also to overcoming some of the region’s chronic political disputes. But it requires a degree of courage and optimism from the west to listen to the voices of the Iranian people who have been painfully targeted by unjust sanctions, which have threatened the very fabric of civil society and democratic infrastructures

Failure now to create an atmosphere of trust and meaningful dialogue will only boost extremist forces on all sides. The consequences of such a failure will be not only regional, but global. For a better world – for the Iranian people and the next generation across the globe – I earnestly hope that Rouhani will receive a warm and meaningful response at the United Nations

Iran today is different from the Iran of years ago, and the consequences of the Islamic revolution are still playing out. Our positive and negative experiences of the past ۱۶ years have added another dimension to the reforms that Rouhani is conducting at both domestic and international levels; they have enriched the Islamic republic’s democratic capacities and added, I very much hope, to the experience of the international community

The Iranian people’s vote for Rouhani and his agenda for change has provided an unrivalled and possibly unrepeatable opportunity for Iran, the west and all local and regional powers. With a foreign policy based on dialogue and diplomacy at the heart of the Middle East, we can imagine a better world for the east and the west – including the diplomatic resolution of Iran’s nuclear issue, which is utterly feasible if there is goodwill and fairness

مدير جزيره بازدید : 9 چهارشنبه 10 مهر 1392 زمان : 22:2 نظرات ()

عطر عاطفه ها

عطر عاطفه ها در فضای شهر پیچید

امروز (چهار شنبه) زنگ جشن عاطفه ها در دبستان شاهد حکمت آباده نواخته شد .

مراسم جشن عاطفه ها که به همت سازمان دانش آموزی آموزش و پرورش آباده برگزار شد میهمان فرماندار ، رئیس آموزش و پرورش ، تنی چند از اعضای شورای شهر و البته دانش آموزان مدرسه شاهد حکمت آباده بود .

در این مراسم ابتدا مهرابی ، رئیس آموزش و پرورش آباده طی سخنانی از شهدا و جانبازان یادی کرد و دو بیت به یاد آنها خواند :

یادمان باشد که ما خون داده ایم

یک بیابان مرد مجنون داده ایم

یادمان باشد پیام آفتاب

دست نا اهلان نیافتد انقلاب

وی جشن عاطفه ها را بهانه ای دانست برای زدودن چهره ناپسند فقر و درماندگی و کمک به افراد نیازمند و آسیب پذیر جامعه .  جشن عاطفه ها جشنی است که بوی ایثار ، عشق ، عاطفه و مهربانی را در فضای جامعه منتشر می کند .

حجت الاسلام علیزاده ، سخنران بعدی این جشن بود و برای حاضران داستان زندگی کودکی سید حسن مدرس را گفت . کودکی که بدلیل فقر مالی به مدرسه نمی رفت اما با حضور یک نفر خیر و تقبل هزینه تحصیل او ، به مدرسه رفت و مدرس شد . مردی که در تاریخ کشور ما  نامش ماندگار است .

حجت الاسلام علیزاده اشاره ای هم به داستان فرعون کرد و گفت : خدا به حضرت موسی فرمود به سه دلیل به فرعون ، با وجود ستم ها و گناهانش عمر دراز داده ام . اول اینکه مستمندان را اطعام می کند و آنها را یاری می دهد دوم ، بخاطر ایجاد آرامش و امنیت در جامع و سوم چونکه مالیاتی که از مردم می گیرد خرج خود مردم می کند .

در ادامه مراسم جشن عاطفه ها ، فرماندار آباده  زنگ نیکوکاری را نواخت .

در پایان این مراسم دانش آ موزان و حاضران به صورت نمادین کمک های نقدی خود را به صندوق جشن عاطفه ها انداختند

سلام آباده

مدير جزيره بازدید : 14 چهارشنبه 10 مهر 1392 زمان : 20:51 نظرات ()

سلام آباده(2)

در ۲۰ مهر ماه ، سالروز حافظ رونمایی می شود :دیوان خطی اشعار حافظ به خط هنرمند آباده ای در آرامگاه حافظ

مدير جزيره بازدید : 8 چهارشنبه 10 مهر 1392 زمان : 20:49 نظرات ()

چرخ گوشت و ۱۵ نکته برای کدبانوهای خانه

با مطالعه راهنمای خرید و استفاده از چرخ گوشت می توانید سال ها از چرخ گوشت آشپزخانه تان استفاده کنید، بدون آن که نگران طول عمر و خرابی قطعات یا موتور آن باشید.

به گزارش سلام آباده به نقل از روزنامه خراسان ؛ تنها باید نکاتی را مدنظر داشته باشید و هر بار هنگام استفاده از چرخ گوشت و شست و شوی آن به توصیه هایی که در ادامه می آید عمل کنید.

۱- برای افزایش طول عمر چرخ گوشت از برش های کوچک گوشت استفاده کنید. برش های بزرگ علاوه بر این که با فشار وارد محفظه چرخ گوشت می شود، باعث می شود فشار زیادی به موتور دستگاه وارد شود.

۲- هرگز برای خرد کردن سبزیجات از چرخ گوشت استفاده نکنید. آب موجود در سبزی ها ممکن است به موتور دستگاه نفوذ کند و باعث خرابی آن شود.

۳- بعد از هر بار استفاده از چرخ گوشت محفظه و تیغه های داخلی آن را به خوبی پاک کنید و اجازه ندهید کوچک ترین ذره ای از گوشت یا چربی درون محفظه دستگاه باقی بماند.

۴- هنگام خرید چرخ گوشت دقت کنید تیغه ها و صفحات برش درون دستگاه ضدزنگ باشد. ضد زنگ بودن این قطعات مانع از زنگ زدن و فرسودگی بعد از شست وشوهای مکرر می شود.

۵- یکی از مهم ترین ویژگی های چرخ گوشت، قدرت موتور و سیستم چرخش معکوس آن است. هنگام انتخاب چرخ گوشت به میزان قدرت و توان موتور آن توجه کنید.

۶- برای مدت زمان طولانی از دستگاه چرخ گوشت استفاده نکنید. موتور چرخ گوشت های خانگی، قدرت چرخ گوشت های صنعتی را ندارد و در صورتی که برای مدت طولانی بیشتر از ۱۵ دقیقه از آن استفاده کنید عمر دستگاه کم می شود.

۷- هنگام چرخ کردن گوشت، پیاز به آن اضافه نکنید. اضافه کردن پیاز ممکن است موجب خرابی موتور شود چون امکان نفوذ آب پیاز به دستگاه وجود دارد.

۸- هر ۳ ماه یک بار برای تیز کردن تیغه دستگاه اقدام کنید، در ضمن اگر تصمیم دارید مقدار زیادی گوشت را چرخ کنید، باید هر چند دقیقه یک بار به دستگاه استراحت کوتاهی بدهید.

۹- همیشه هنگام چرخ کردن گوشت، گوشت کوب چرخ را درون محفظه استوانه ای قرار دهید تا از وقوع حادثه پیش بینی نشده پیشگیری کنید.

۱۰- اگر قصد خرید چرخ گوشت جدیدی را دارید بعد از آن که از قدرت موتور آن مطمئن شدید به تعداد قطعات آن توجه کنید. چرخ گوشت هایی را انتخاب کنید که تمیز کردن و شست وشوی آن ساده و آسان باشد.

۱۱- تیز بودن تیغه های چرخ گوشت اهمیت زیادی دارد. اگر تیغه از آلیاژ نامناسب باشد و به اندازه کافی تیز نباشد هنگام چرخ کردن باعث له شدن گوشت می شود.

۱۲- در صورتی که قصد دارید چرخ گوشت تان را روی کابینت آشپزخانه بگذارید هنگام خرید به ارتفاع آن توجه کنید.

۱۳- هرگز چرخ گوشت را بدون گوشت روشن نگذارید. این کار موجب می شود تا دور موتور دستگاه بالا برود و موجب افزایش گرما و فرسودگی قطعات موتور شود.

۱۴- در صورتی که بیش از ۶ ماه از چرخ گوشت تان استفاده کرده اید و تیغه آن کند شده است، برای تیز کردن تیغه اقدام کنید.

۱۵- سعی کنید از گوشتی استفاده کنید که بدون رگ و پیه باشد، چون رگ و پیه گوشت به تیغه های دستگاه گیر می کند و مانع چرخش تیغه و درنهایت وارد آمدن فشار به دستگاه می شود


سلام آباده

مدير جزيره بازدید : 8 سه شنبه 09 مهر 1392 زمان : 8:8 نظرات ()

در جستجوی شهردار

جستجوی شورای شهر آباده در گلدشت و کهریزسنگ برای انتخاب شهردار

یک منبع آگاه از سفر چند تن از اعضای شورای شهر به گلدشت (یکی از توابع شهرستان نجف آباد) خبر داد .
بر مبنای این گزارش روز جمعه چند تن از اعضای شورای شهر آباده برای بازدید از عملکرد یکی از گزینه های غیر بومی شهرداری آباده بنام (حججی ) به گلدشت رفتند .
حججی تا چندی پیش شهردار گلدشت (یکی از توابع نجف اباد ) بود که شورای چهارم این شهر به او اجازه ادامه خدمت در این شهرداری را نداد .
باور ندارید به لینک زیر سری بزنید :
آیا  شورای شهر آباده (افرادی که به جد به دنبال باز کردن پای مجید حججی ، به شهر آباده هستند ) از دلیل عدم اقبال حججی برای باقی ماندن در سمت شهرداری این شهر در میان اعضای شورای این شهر کوچک اطلاعی کسب نموده اند ؟  
قابل توجه این دوستان که حججی از این پس شهردار کهریزسنگ خواهد بود . کهریز سنگ شهری است با جمعیت حدود ۸ هزار نفر (شهری در حد و اندازه صغاد یا بهمن خودمان ) و البته شهری است کوچکتر از گلدشت !!!
یک سوال کوچک اما پر معنا از اعضای محترم شورای شهر آباده این است که : آیا تا بحال به طور جدی به مسائل شهر فکر کرده اید ؟
آیا برای برون رفت شهر از این بن بست مدیریتی و توسعه نیافتگی اذهان فعال و پویای شما از گلدشت و کهریزسنگ فراتر خواهد رفت ؟
آیا هنوز فکر می کنید در شهر خودمان و گزینه های بومی همچنان بیماری مسری قحط الرجال وجود دارد و باید برای گزینه شهرداری به شهرهایی مثل گلدشت و کهریزسنگ چنگ انداخت ؟
آیا در میان مدیران غیر بومی ، هیچ گزینه ی توانمندتر ، با سابقه تر و با تجربه مدیریتی در سطح کلان تر یافت نمی شود ؟
دست مریزاد . خسته نباشید
مدير جزيره بازدید : 114 سه شنبه 09 مهر 1392 زمان : 8:1 نظرات ()

آمار پسران در سن ازدواج از سال ۹۳ به بعد بیش از دختران می شود

تهران – مدیرکل جمعیت و آمار سازمان ثبت احوال کشور گفت: به علت ساختار هرم سنی جمعیت از سال ۹۳ به بعد آمار پسران در سنین ازدواج بیش از دختران می شود.
 علی اکبر محزون روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: بر اساس آخرین وضعیت جمعیت، به ازای هر ۲۶ خانوار یک رویداد ازدواج در کشور رخ می دهد . 

وی با بیان اینکه شاخص نرخ ازدواج در سال های اخیر تغییرات جزیی داشته است، اظهار داشت: از مهمترین شاخص های سن زوجین این است که در حال حاضر حدود ۱۲ درصد ازدواج ها در رده های هم سن ، ۱۱ درصد زنان دو تا ۲۰ سال بزرگتر از مردان و ۳.۶۵درصد زنان یکسال بزرگتر از مردان هستند. وی توضیحی در باره بقیه شاخص ها ارایه نکرد.
محزون با اشاره به اینکه بیشترین ازدواج ها در گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال رخ می دهد، ادامه داد: هنوز آمار دقیقی از میزان ازدواج در شش ماهه اول امسال بدست نیامده است .
وی درباره ثبت ازدواج در سال گذشته گفت :در سال گذشته ۸۳۱ هزار و ۶۷۰ ازدواج در کشور به ثبت رسیده که ۶۸۲ هزار و ۴۲۶ مورد در شهرستانها و ۱۴۹ هزار و ۲۴۴ ازدواج در روستاها بوده است.
محزون تصریح کرد استانهای زنجان با ۱۷.۵ درهزار ، اردبیل ۱۴.۵ درهزار و کردستان با ۱۶.۱ درهزار بیشترین نرخ ثبت ازدواج را داشته‌اند
.

 

منبع:سلام آباده

مدير جزيره بازدید : 8 یکشنبه 07 مهر 1392 زمان : 16:35 نظرات ()

شبکه CNN در ایران رفــع فیلتـــر شـــد

سایت CNN که پس از اتفاق‌های سال ۱۳۸۸ در ایران، توسط کمیته‌ی تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌یی فیلتر شده بود، در حال حاضر بدون فیلتر در دسترس مخاطبان است.
به گزارش مهر، این اتفاق در حالی رخ داده که هیچ اطلاعی مبنی بر رفع فیلتر سایت این شبکه توسط کمیته‌ی تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌یی در دست نیست اما بی‌شک، این سایت از روز گذشته تاکنون در دسترس است.

پس از سال ۱۳۸۸، وب‌سایت‌ سایت های بی‌بی‌سی، سی‌ان‌ان و رویترز در ایران فیلتر شدند. از این میان، در حال حاضر فقط وب‌سایت خبرگزاری بی‌بی‌سی هنوز فیلتر است.

 

منبع:سلام آباده

مدير جزيره بازدید : 9 یکشنبه 07 مهر 1392 زمان : 16:31 نظرات ()

یک تماس و صدها تیتر

یک تماس و صدها تیتر+ عکس

تاریخ انتشار : یکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۰۲
این‌ها همه تیترهایی بود که بسیاری از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های جهان درباره تماس تلفنی روحانی و باراک اوباما پرداختند.

صدها خبرگزاری‌ و روزنامه‌ بین‌المللی تیتر اول اخبار خود را به تماس تلفنی باراک اوباما و دکتر روحانی اختصاص دادند که در این گزارش به برخی از مهم‌ترین رسانه‌های بین‌المللی پرداخته خواهد شد:

سی‌ان‌ان:
شبکه خبری سی‌ان‌ان، در تیتر خود، به جمله معروفی از چرچیل، نخست‌وزیر دوران جنگ جهانی دوم انگلیس اشاره کرده است.

سی‌ان‌ان در تیتر خود نوشت: اوباما و روحانی: گفتگو بهتر از جنگ است

گاردین:
اوباما تماسی تاریخی با روحانی برقرار کرد و به رفع تحریم‌ها اشاره کرد

رویترز:
تماس تاریخی روحانی و اوباما

نیویورک‌تایمز:
اوباما و روحانی، اولین گفتگوی میان ایران و آمریکار پس از ۱۹۷۹

ایندیپندنت:
اوباما تماسی تاریخی با حسن روحانی برقرار کرد

روزنامه صهیونیستی هاآرتص:
برای اولین بار بعد از سال ۱۹۷۹؛ اوباما تلفنی با روحانی گفتگو کرد، توافق با ایران امکان‌پذیر است

مجله تایم:
تفسیرهایی از یک تماس تاریخی

تلگراف انگلیس:
باراک اوباما تماسی تلفنی با روحانی، رییس‌جمهور ایران برقرار کرد

دیلی میل: تماس تلفنی اوباما و روحانی، اولین تماس مستقیم میان یک رییس‌جمهور آمریکایی و همتای ایرانی در بیش از ۳۰ سال

ای‌بی‌سی نیوز:
اوباما از تماس تلفنی تاریخی با رئیس‌جمهور ایران پرده برداشت

فاکس‌نیوز:
اوباما در گفتگو با رییس جمهور ایران گفت امکان رسیدن به توافق هسته‌ای وجود دارد

آسوشیتدپرس:
روسای جمهور ایران برای اولین بار بعد از سال ۱۹۷۹ با هم گفتگو کردند

واشنگتن‌پست:
روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست از تماس تلفنی اوباما و دکتر روحانی شگفت‌زده شده است

اشپیگل:
روز خوبی داشته باشید آقای رییس‌جمهور

رسانه‌های عربی هم از ماجرای تماس تلفنی روسای جمهور ایران و آمریکا غافل نماندند

العربیه:
برای اولین بار در ۳۴ سال گذشته:
رییس‌جمهور آمریکا با همتای ایرانی خود تماس گرفت

اسکای‌نیوز:
تماس تلفنی میان اوباما و روحانی

گفتنی است، بسیاری دیگر از رسانه‌های جهان نیز گفتگوی تلفنی باراک اوباما و رییس‌جمهور ایران را در تیتر اول خبرهای خود قرار دادند.
مدير جزيره بازدید : 23 یکشنبه 07 مهر 1392 زمان : 11:40 نظرات ()

حکایت داشگاه ایرانیان

مطهری خواهان لغو امتیاز دانشگاه ایرانیان شد

به گزارش خبرنگار قانون آنلاین، در پایان جلسه علنی امروز مجلس متن تذکرات کتبی نمایندگان به رییس جمهور و وزرا قرائت شد که تذکر علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس هم در میان آن ها بود. این نماینده تهران در تذکری کتبی خطاب به رئیس جمهور که در پایان جلسه علنی امروز قرائت شد، خواستار پیگیری لغو امتیاز دانشگاه ایرانیان به دلیل تخلفات مالی و گرایشات فکری غیر اسلامی شد.

گفتنی است روز گذشته نیز سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس از ارسال پرونده دانشگاه ایرانیان از این کمیسیون به دادستان عمومی انقلاب خبر داده بود.

مدير جزيره بازدید : 4 یکشنبه 07 مهر 1392 زمان : 8:17 نظرات ()

سلام آباده

مشاوران فرماندار آباده منصوب می شوند

فرماندار شهرستان آباده جهت بهره برداری از توان نیروی انسانی فرهیخته و با تجربه و دسترسی به تمام ظرفیت های شهرستان، مشاورینی را منصوب می نماید.

 

 

 
بسم الله الرحمن الرحیم

الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِکَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ ( الزمر – ۱۸ )
آن کسانی که به سخن گوش می دهند و از بهترین آن پیروی می کنند ، ایشانند کسانی که خدا هدایتشان کرده و اینان خردمندانند 


حال که به فضل الهی فرایند انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران و چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و مراسم تحلیف
 به پایان رسیده و دولت تدبیر و امید با رویکرد اعتدال به ریاست جناب آقای دکتر روحانی استقرار یافته و فضای کار و تلاش جهت عمران و آبادانی ایران
عزیز با قوت و سرعت بیشتری شروع و ادامه دارد، در همین راستا فرمانداری آباده در نظر دارد جهت بهره برداری و استفاده بهینه از تمام ظرفیتهای
 انسانی و مواهب خدادادی و طبیعی، افراد تحصیلکرده ، فرهیختگان ، فرزانگان و جوانان را در قالب مشاورین بکار بگیرد لذا از همه آحاد دلسوز
 و عاشق خدمت دعوت به همکاری می نماید.لطفا جهت دریافت توضیحات بیشتر به سایت فرمانداری آباده قسمت مشاورین و یا
به لینک زیر مراجعه فرمایید:
مدير جزيره بازدید : 13 یکشنبه 07 مهر 1392 زمان : 8:15 نظرات ()

رفتار روحانی و ظریف بر اساس دست‌ها و چهره+تصاویر

رفتار روحانی و ظریف بر اساس دست‌ها و چهره+تصاویر
به گزارش جهان به نقل از مشرق، سایت دویچه وله آلمان در گزارشی با عنوان «عکس‌ها سخن می‌گویند: نمایندگان ایران در سازمان ملل» بر اساس حالات چهره، نوع نگاه، حرکات دست و سبک نشستن، رفتار «حسن روحانی» و «محمدجواد ظریف» را در دیدار با همتایان خارجی خود تحلیل کرده است.

ارتباط غیرکلامی

انسان‌ها ممکن است بتوانند نیت واقعی خود را پشت سخنانشان مخفی کنند، اما حرکات و رفتار آنان به ضمیر ناخودآگاه‌شان وابسته است که می‌توان آن را ترجمه کرد. ترجمه تصاویر دیدارهای حسن روحانی و محمدجواد ظریف در سازمان ملل.

لحظه احساسی روحانی

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، این روزها در جنب نشست عمومی سازمان ملل دیدارهای بسیاری داشته‌ است. یکی از مهمترین ‌دیدارهای وی ملاقات با فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه بود. اولاند دست‌اش را به سوی روحانی دراز می‌کند، اما روحانی خویشتن‌دارانه به پائین سمت چپ به زمین نگاه می‌کند.

تمایل اولاند

در این تصویر اولاند است که دست‌اش از بدن‌اش فاصله گرفته و دست حسن روحانی را می‌فشارد. دست دیگر اولاند به نشانه احترام به بدنش‌اش چسبیده است. گرایش سر اولاند به سوی روحانی، هرچند با زاویه اندک، نشان از تمایل او برای نزدیک شدن به روحانی دارد.

خویشتنداری روحانی

هانس فیشر، رئیس جمهور اتریش، نه تنها زاویه بدن‌اش به سوی حسن روحانی است، بلکه دستان خود را هم گشوده است. اما روحانی درحالی که با دقت به همتایش نگاه می‌کند، دست‌ها را روی هم گذاشته و هیچ علامت ارتباط غیر کلامی از او دیده نمی‌شود. نکته مثبت روحانی در این تصویر، دقت او است.

فضای مثبت با لاگارد

روحانی با دستانی باز، لبخند و نگاه مستقیم به چشمان کریستین لاگارد می‌نگرد. این در حالی است که او با اندکی زاویه نسبت به لاگارد نشسته است. زاویه نشستن و حالت دستان خانم لاگارد در مقابل روحانی اما کاملا مثبت است. آیا چنین فضای مثبتی در دیدار با رئیس صندوق بین‌المللی پول اتفاقی تصادفی است؟

دست روحانی، خویشتن‌داری وستروله

این‌بار این روحانی است که دست‌اش را به سوی وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، دراز کرده است. اما وستروله رفتارش حاوی لبخند خویشتن‌دارانه و دستان بسته است. این آخرین حضور وستروله در سازمان ملل است و بیش از این نمی‌تواند با روحانی ارتباط برقرار کند.

روحانی، عقلانی

متخصصان (Neuro-Linguistic Programming (NLP انسان‌ها را به سه دسته تقسیم می‌کنند. به گفته آن‌ها، افرادی که به هنگام ارتباط با طرف مقابل مستقیما به چشمان نگاه می‌کنند، افراد معقولی هستند. دسته دیگر در میانه صحبت با دیگران به بالا نگاه می‌کنند و به دنبال ایده هستند. گروه سوم به هنگام صحبت به پائین سمت چپ نگاه می‌کنند، که انسان‌های احساسی هستند. بر این اساس روحانی را می‌توان متعلق به گروه نخست دانست.

“سیم خاردار ناتو”

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، و کاترین اشتون، مسئول روابط بین‌الملل اتحادیه اروپا، هر دو در حال خنده هستند. متخصصان ارتباطات غیر کلامی به حالت دستان جواد ظریف “سیم خاردار ناتو” می‌گویند. علیرغم اینکه هر دو طرف زاویه نشستن‌شان با هم فاصله دارد، اما پاهایشان نزدیک به هم است. خانم اشتون پاها را روی هم انداخته اما نه به طرف مخالف که این نشان از تمایل محتاطانه دارد.

دستان قفل شده

هرچند محمد جواد ظریف می‌خندد و حالت دستان‌اش به صورت کامل “سیم خاردار ناتو” را نشان نمی‌دهد، اما خانم اِما بنینو، وزیر امور خارجه ایتالیا، دستان‌اش به هم قفل شده‌اند.

حالت تدافعی

محمد جواد ظریف در ملاقات با تمامی دیپلمات‌های غربی که با پرونده هسته‌ای رابطه مستقیم دارند، تاکنون “سیم‌خاردار ناتو” و حالت تدافعی را به نمایش گذاشته است. دست راست وستروله روی میز نشان از صحبت‌های منطقی – غیر احساسی دارد.

“سیم خاردار ناتو” عادت نیست

وزیر امور خارجه ایران به خوبی می‌داند که در مقابل کدام دیپلمات غربی باید حالت تدافعی داشت. این عکس نشان می‌دهد که او بین دیپلمات‌های غربی کشورهای قدرتمند و کشورهای کوچکتر اروپایی تفاوت قائل است. مشکل اما طرف مقابل است! آنچه که ظریف ارائه کرده، با حرکت ایست دست همتایش روبرو شده است.


“سیم خاردار ناتو” عادت نیست

دیدار وزیر امور خارجه ایران با همتای عمانی‌اش اما حال و هوای دیگری دارد.اعتماد سازی

متخصصان NLP می‌گویند یکی از راه‌های ایجاد کانال ارتباطی و شکستن سدهای بینابین انجام حرکات مشابه طرف مقابل با ارائه همزمان علائم مثبت به منظور جلب اعتماد است. در این تصویر دست‌های وزیر امور خارجه ایران حالت دعوت کننده و مثبت دارند. این درحالی است که پاهای او هم‌شکل همتای کرواسی‌اش است. ظریف سعی دارد با اعتماد سازی وزیر امور خارجه کرواسی را از حالت تدافعی خارج کند.

تسخیر عکس

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، این عکس را تسخیر کرده است. چرا؟ در حالی که هیگ به دوربین نگاه می‌کند، وزیر امور خارجه ایران گویا هنوز باورش نمی‌شود که با هیگ ملاقات کرده است و هنوز هم خوشحالی‌اش ادامه دارد. در حالی که دست هیگ در محدوده بدن‌اش قرار دارد، این دست ظریف است که به سوی او دراز شده است.,
منبع:سلام آباده
مدير جزيره بازدید : 16 شنبه 06 مهر 1392 زمان : 17:42 نظرات ()

هاشمی رفسنجانی

این موقعیت که اوباما از رئیس‌جمهور ما تقاضای ملاقات کند و رئیس‌جمهور بگوید هنوز برای ملاقات زود است و بگذارید زمینه آماده‌تر شود و اقداماتی کنیم که به تدریج ملاقات را انجام دهیم،‌‌ همان نصری است که خداوند به ما وعده داده بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر ۸ سال گذشته نبود که خودمان مقصرش هستیم، امروز جزو کشورهای مقتدر درجه اول بودیم چون پول زیاد و آمادگی فراوان و نیروهای بسیار داشتیم و ان‌شاءالله شما مردم با این جهاد آخری که آفریدید، باعث شوید تا هرچه محسوس‌تر شاهد نصری باشیم که خداوند وعده داده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از خانواده شهدا و ایثارگران در حسینیه جماران گفت: بهتر است در روزهای پایانی دفاع مقدس نکاتی ناگفته و تحلیلی را از واقعیت‌های جنگ تحمیلی بگوییم و همچنین سعی می‌کنم تا خواسته خانواده‌های شهدا و ایثارگر را به اطلاع مسئولان برسانم چرا که دفاع مقدس یک قطعه تاریخی در ایران اسلامی است و دفاعی که پدران و برادران شما کرده‌اند توانست در ‌‌نهایت ایران را نجات داده و دشمن را از شرهایی که برای ما به وجود آورده نجات دهد.

هاشمی رفسنجانی گفت: باید این سوال را پرسید که چرا در روزهای آغاز جنگ عراق توانست به داخل خاک ایران بیاید و اینکه چرا جنگ شروع شد در حالی که ایران آماده جنگ نبود و سر جنگ با کسی نداشت و ارتش مشغول بازسازی بود و سپاه هنوز جوان بود و بسیج نیز تازه در حال شکل گیری بود و حتی در چنین شرایطی به دلیل ترور رئیس جمهور در مرکز کشور و حال وخیم وی و مشکلات حاکم بر دولت و مجلس وضعیت مناسبی نداشتیم؟

وی گفت: انقلاب اسلامی ایران نمونه بی‌نظیری از انقلاب‌های دنیای اسلام در آن تاریخ بود که مردم ایران که از ظلم‌ها به تنگ آمده بودند با رهبری امام (ره) به تدریج آگاه شدند و راه خود را پیدا کرده و با کمترین هزینه بر ظلم پیروز شدند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به نکته دیگر این جنگ اشاره کرد و با بیان اینکه عده‌ای می‌پرسند چرا مسئولان جنگ را با حالت مبارزه مخفی انجام نداده و آن را علنی کردند، گفت: شاه بسیار پول داشت و حمایت شرق و غرب به لحاظ امنیتی و اطلاعاتی را نیز به همراه داشت ما مبارزه را مخفی نکردیم. ما مبارزه علنی به صورت افشاگری داشتیم و انقلاب از طریق اطلاع‌رسانی و آگاه کردن مردم توسط مساجد و حسینیه‌ها و مراسم دینی و هم‌چنین گردهمایی در دانشگاه‌ها آغاز شد و غربی‌ها اسم آن را الله اکبر گذاشتند چراکه الله اکبر حربه و شعار اصلی ما در میدان بود.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی ایران اثرات شگفتی سازی در سراسر کشورهای اسلامی گذاشت، گفت: امروز در کشورهای منطقه اسم‌هایی هم‌چون بهار عربی و بیداری اسلامی را می‌شنویم، نمونه کوچکی از اتفاقی است که در زمان انقلاب ایران به وجود آمد و مردم با هزینه کم نشان دادند که می‌توان در مقابل استبداد با حضور انبوه مردم ایستاد و آن را شکست داد.

به گفته وی، بر این اساس نگرانی سرایت انقلاب ایران به سایر کشور‌ها به وجود آمد و اولین جایی که آثار پیروزی انقلاب در آن پدیدار شد، کشور عراق بود که اکثریت مردم آن شیعه بودند و حرکت‌های خود علیه حکومت خشن حزب بعث را آغاز کردند.

هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: در زمان قبل از انقلاب رقابت نظامی بین عراق و ایران وجود داشت و شوروی‌ها، عراق را و غربی‌ها ایران را تقویت می‌کردند، بنابراین این رقابت بین ایران و عراق وجود داشت، در مصاف غیرجنگی، ایران و عراق پیمان الجزایر را پذیرفتند اما بعد از انقلاب عراق به فکر افتاد که هم جلوی انقلاب در عراق را بگیرد و هم انقلاب ایران را طوری سرکوب کند که دیگر کسی از این قبیل خیال‌ها نکند؛ البته این فکر عراق، زاییده تفکر آمریکا و غرب بود.

وی به بهانه قرارداد الجزایر که صدام آن را رسما مقابل تلویزیون پاره کرد، اشاره کرده و افزود: صدام پیمان الجزیره را مقابل تلویزیون پاره کرد و گفت به ایران حمله می‌کنیم و همه قدرت‌های شرق و غرب از او حمایت کردند، عراقی‌ها با این تصور که در هفته اول خوزستان را می‌گیرند و در طول یک ماه بعد به تهران می‌آیند جنگ را آغاز کردند. آن‌ها حتی بعد از آغاز جنگ تحلیلشان این بود که اگر تنها خوزستان را بگیرند، کافی است چون در آن زمان همه ثروت ما به خصوص نفت در خوزستان بود. بنابراین با گرفتن خوزستان برنامه سقوط انقلاب را داشتند و این دلیل اصلی جنگ بود.

هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنان خود عراق را به عنوان شروع کننده جنگ عنوان کرد و افزود: در روزهای اول که آماده نبودیم، عراق، پنج استان ما را تصرف کرد و با توجه به اینکه در آن زمان بنی‌صدر با سپاه مشکل داشت، مانع حضور نیروهای بسیجی و سپاهی در میدان جنگ شد.

وی یادآور شد: بر این اساس ارتش که تمام تلاش خود را می‌کرد به تنهایی نمی‌توانست مانع جلو آمدن عراق در خاک ایران شود. اما با رفتن بنی‌صدر راه برای حضور نیروهای تشنه شهادت به میدان جنگ باز شد و سپاه و ارتش با هم متحد شدند و شروع به پیشرفت کردند و این منجر به پس گرفتن خرمشهر از دست عراق شد و مشخص شد که ایران قدرت پیروزی در جبهه‌ها را به دست آورده است بنابراین موج وسیعی از وساطت‌ها برای گرفتن آتش‌بس آغاز شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین به نکته ناگفته دیگری اشاره کرد و ادامه داد: سوالی دیگر که در اینجا مطرح می‌شود این است که چگونه عراق به صورت ظاهری دم از آتش‌بس می‌زد و ایران آن را نپذیرفت که باید در پاسخ بگویم خواست جمهوری اسلامی روشن بود چرا که ما می‌گفتیم عراق به خاک ما تجاوز کرده است و تعداد زیادی از هموطنان ما شهید و آواره شدند پس باید به ما خسارت می‌دادند و متجاوز هم محاکمه می‌شد.

وی گفت: علاوه بر تأکیدی که امام راحل بر پایان جنگ عنوان کرده‌اند باید بگویم که حرف ایران روشن بود و بر این اساس این خواست مشروع بین‌المللی ما بود و امام تاکید داشتند تا وقتی که دشمن در خاک ماست، مذاکره نمی‌کنیم.

هاشمی رفسنجانی همچنین با بیان اینکه چطور شد جنگ پس از باز پس گرفتن خرمشهر ادامه پیدا کرد؟ تصریح کرد: پس از باز پس گرفتن خرمشهر هنوز دو هزار کیلومتر از بهترین زمین‌های ما که در مرز ایران و عراق بود، در دست عراق قرار داشت و علاوه بر آن خسارت‌های ما را نداده بودند و متجاوز هم محاکمه نشده بود پس ما در جلسه شورای عالی دفاع که با امام داشتیم، این نکات را بیان کردیم و در آن زمان نظامی‌ها مایل بودند وارد خاک عراق شویم و جنگ را ادامه دهیم تا صدام را در داخل کشورش از کار بیندازیم اما امام تاکید داشت که وارد عراق نشویم.

وی با تشریح جزئیات دلایل امام راحل برای وارد نشدن به خاک عراق افزود: ایشان معتقد بودند در صورتی که وارد عراق شویم مردم این کشور که با صدام همراه نیستند، به خاطر وطنشان موضع دفاعی می‌گیرند و همراه صدام می‌شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: همچنین کشورهای عربی دچار ترس خواهند شد و در جنگ به نفع عراق وارد عمل می‌شوند و اینکه دنیا تحمل تصرف خاک عراق را از طرف ما نداشت و امام معتقد بود که اگر ما وارد عراق می‌شدیم مردم عراق آسیب می‌دیدند که خواهران و برادران ما بودند.

به گفته هاشمی رفسنجانی، نظامی‌ها در‌‌ همان جلسه دلایلی ارائه کردند که امام در ‌‌نهایت قانع شد.

به گفته وی، استدلال نظامی‌ها این بود که اگر صدام و دنیا بفهمند که ما وارد خاک عراق نمی‌شویم هیچ‌وقت تسلیم نمی‌شوند و با خیالت راحت ارتش شکست خورده خود را بازسازی می‌کنند و دوباره به جنگ ما می‌آیند. از طرف دیگر امام هم معتقد بودند در این شرایط اگر آتش بس را بپذیریم، خسارتی به ما پرداخت نمی‌شود و دو هزار کیلومتر از سرزمین‌های ما دست عراق می‌ماند پس موضع میانه‌ای گرفته شد و آن این بود که تا جایی وارد خاک عراق شویم که مردم نباشند.

هاشمی رفسنجانی گفت: بر این اساس قرار شد تا نیروهای مسلح ما تا زمانی که عراق در خاک ماست، مقابله کنند و تا مرز جلو بروند و از آن به بعد تا جایی وارد خاک عراق شوند که مردم طرف نباشند و به مردم ظلم نشود چرا که ما با مردم عراق در بسیاری موارد، عقاید مشترک داریم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در ادامه اظهارات خود، به مسائلی از یک مقطع از جنگ تحمیلی پیرامون اختلافات بین ارتش و سپاه اشاره کرد و ادامه داد: در این مقطع از جنگ ارتش و سپاه که تا آن لحظه برادرانه کنار یکدیگر می‌جنگیدند، کم کم دچار اختلاف شدند و این موضوع باعث شد جنگ در یک مقطع راکد شود.

وی گفت: شیوه جنگ ارتش کلاسیک بود و شیوه سپاه شیوه جنگ مردمی را داشت و این موضوع باعث شد که در چند عملیات بعدی ناموفق باشیم.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: لذا تصمیم براین شد که فرماندهی واحد شکل بگیرد و کسی خارج از سپاه و ارتش بیاید و قرعه به نام من افتاد چون در آن زمان رهبری که رئیس جمهور و رئیس شورای عالی دفاع بودند، در ترور آسیب دیده بودند و هم‌چنین مسئولیت ریاست جمهوری داشتند پس نمی‌توانستند در جبهه حضور یابند بنابراین امام از من که رئیس مجلس بودم خواست که این مسئولیت را بپذیرم و امام حکم را نوشتند.

وی یادآور شد: وقتی برای خداحافظی خدمت امام آمدم و وضع جبهه را توضیح دادم، این نظر را مطرح کردم که ما باید ضربه محکمی داخل خاک عراق به نیروهای عراقی بزنیم و نقطه مهمی از عراق را بگیریم و بعد بگوییم که مذاکره می‌کنیم سپس جنگ متوقف شود تا حقمان را بگیریم و این نظر را دادم که باید جاهایی از عراق را بگیریم که باعث شود عراق از خلیج فارس دور بماند و از دریا و نفت محروم شود و در این زمان شروع به مذاکره کنیم تا صدام محاکمه شود و خسارت‌های ما را بدهد.

هاشمی رفسنجانی واکنش امام به این پیشنهادات را اینگونه بیان کرد: در آن ملاقات امام پس از صحبت‌های من نگاهی به من کردند و لبخند خاصی زدند و جواب من را ندادند اما گفتند که به برکت خدا بروید تا ببینیم چه می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: زمانی که عنوان فرمانده وارد جبهه شدم و نکاتی را که خدمت امام گفته بودم، در حضور رزمندگان و فرماندهان جنگ مطرح کردم که عده‌ای خوشحال شدند اما برخی معتقد بودند که شعار ما جنگ جنگ تا پیروزی است و تعداد جنگ را محدود می‌کردند اما در ‌‌نهایت عملیات‌هایی را انجام دادیم که در این عملیات‌ها با وجود موفقیت‌هایی که کسب کردیم برای رسیدن به هدف نهایی به موفقیت نرسیدیم اما نیروهای ما همچنان دست بالا را داشتند و نیروهای عراقی ذلیل بودند.

وی افزود: در ‌‌نهایت به آن‌جا رسیدیم که شورای امنیت برای عراق و ایران قطعنامه‌ای صادر کرد و امام فرمود ما این قطعنامه را نه قبول می‌کنیم و نه رد می‌کنیم تا از نظر نظامی خود را نیرومند نگه داریم و قطعنامه را اصلاح کنیم که البته این کار بزرگ انجام شد.

هاشمی رفسنجانی همچنین در خصوص قطعنامه شورای امنیت و پذیرش اصلاحات مورد نظر ایران اظهار داشت: قطعنامه شورای امنیت به گونه‌ای اصلاح شد که همه صاحبنظران بعد‌ها متعجب ماندند چرا که در آن زمان پایه صنعت موشکی ریخته شد و موشک‌هایی با برد ۱۰۰ کیلومتر ساختیم و شهرهای شرقی عراق در تیررس ما بود و امروز برد موشک‌های ما به ۲۵۰۰ کیلومتر رسیده است.

به گفته هاشمی رفسنجانی، اصلاح قطعنامه به دلیل پشتوانه و قدرت نظامی ما بود.

وی خاظرنشان کرد: صدام و حامیان وی از قدرت دفاعی و موشکی ایران مطلع شدند و اصلاح قطعنامه را پذیرفتند و دنیا فهمید ما از نظر نظامی ضعیف نیستیم و اگر وارد خاک عراق نمی‌شویم به خاطر ملاحظاتمان است و در آن شرایط بود که پس از اصلاح قطعنامه با رضایت خودمان آتش‌بس را پذیرفتیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در این مقطع سپس سران قوا جلسه‌ای با امام راحل برگزار کردند و زمانی که شرایط را برای امام توضیح دادیم و امام (ره) قطعنامه را پذیرفتند از آن تعبیر به جام زهر کردند و از ما خواستند تا این موضوع را به مردم بگوییم اما وقتی دیدند این کار از ما ساخته نیست، خودشان بیانیه دادند و پس از دو سه ماه که جنگ پایان یافت، وقتی خدمت امام (ره) رسیدم، به من فرمودند جام زهر آن روز برایم تلخ بود اما امروز برایم شیرین شده است چون ما کارمان را خوب انجام داده‌ایم و خداوند نصرتی را که وعده داده بودند، عنایت کردند.

هاشمی رفسنجانی همچنین به نگاه سازمان ملل به اقدام عراق علیه ایران اشاره کرد و افزود: سازمان ملل پذیرفتند که متجاوز عراق است و ایران مورد تجاوز قرار گرفته است.

وی گفت: خسارت‌های جنگی به عهده عراق افتاد و ۱۰۰ میلیارد دلار برای ما خسارت نوشتند. البته خسارت‌ها بیشتر از این‌ها بود اما مشخص شد که صدام هم باید محاکمه شود و پس از سال‌ها گرچه جنگ تمام شده است اما هنوز پیمان صلح نداریم چون قرار‌ها اجرا نشده است.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: در حالی که امروز برادران ما در عراق دولت تشکیل داده بودند و آن نصری که خداوند وعده داده بود را شاهد هستیم چون به خوبی می‌توانیم بپذیریم که امروز صدام، حزب بعث و نظامیان عراق کجا هستند و ما چطور هستیم که توانستیم با مقاومت و صبر و جهاد پیروز شویم.

وی همچنین با اشاره به ۸ سال اخیر، تأکید کرد: اگر ۸ سال گذشته نبود که خودمان مقصرش هستیم، امروز جزو کشورهای مقتدر درجه اول بودیم چون پول زیاد و آمادگی فراوان و نیروهای بسیار داشتیم و ان‌شاءالله شما مردم با این جهاد آخری که آفریدید، باعث شوید تا هرچه محسوس‌تر شاهد نصری باشیم که خداوند وعده داده‌اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت در پایان سخنان خود به سفر رئیس جمهور به نیویورک اشاره کرد و افزود: این موقعیت که اوباما از رئیس‌جمهور ما تقاضای ملاقات کند و رئیس‌جمهور بگوید هنوز برای ملاقات زود است و بگذارید زمینه آماده‌تر شود و اقداماتی کنیم که به تدریج ملاقات را انجام دهیم،‌‌ همان نصری است که خداوند به ما وعده داده بود.

گفتنی است در ابتدای این مراسم که با حضور عفت مرعشی (همسر) و حق‌شناس برگزار شد، افرادی به نمایندگی از خانواده‌های شاهد و ایثارگر از استان‌های گلستان، لرستان، خوزستان و تهران حضور داشتند و دغدغه‌های اصلی خود را مطرح کردند.

 

 

منبع: سلام آباده

مدير جزيره بازدید : 11 شنبه 06 مهر 1392 زمان : 16:7 نظرات ()

ماجراهای شهردار شهر من

ماجرای انتخاب شهردار آباده / یک طنز تلخ

ماجرای انتخاب شهردار توسط شورای شهر آباده دارد به یک حکایت طنز تبدیل می شود . آن هم از نوع تلخش . سرپرست شهرداری، امروز انتخاب می شود و ۱۰ روز بعد عزل می شود . شهردار با ۵ رای انتخاب می شود ، اما مصوبه اش که به امضای همه اعضا رسیده ، هنوز از اتاق شورا بیرون نیامده است .

این شورا در اقدامی بی بدیل و البته بی مبنا برای انتخاب شهردار دست به امتیاز بندی نامزدهای این پست اجرایی شهر زد .

در جریان دخالت های غیر معمول در رای شوراها (که البته در کشور بی سابقه و کم سابقه هم نیست ) برخی با این انتخاب مخالفت کردند .

مخالفت با رای شورا طبق قانون فقط از طریق ارجاع به هیأت های حل اختلاف فیصله خواهد یافت . اما آیا در شهر ما همین اتفاق افتاد ؟

توضیح اینکه فرماندار وظیفه دارد مصوبات شورا را در مطابقت با قانون برسی کرده و در صورت مغایر بودن طبق قانون عمل کند . نه کمتر و نه بیشتر .

زمانی که استانداران یا وزیر کشور شهردار منتخب شورای شهر را حاپز صلاحیت و شرایط (طبق آیین نامه قانون مربوطه) ندانند ، قانون تکلیف را روشن کرده است :

تبصره ۳ بند یک ماده ۷۸ قانون شوراها- نصب شهرداران در شهرها با جمعیت بیشتر از دویست‌هزارنفر و مراکز استان بنا به پیشنهاد شورای شهر و حکم وزیر کشور و در سایر‌شهرها به پیشنهاد شورای شهر و حکم استاندار صورت می‌گیرد.
شورای شهر براساس ضوابط و شرایط احراز صلاحیت شهرداران مندرج در‌آئین‌نامه مصوب این قانون، شهردار موردنظر خود را انتخاب می‌کند. وزیر کشور و‌استانداران موظفند حکم شهردار معرفی‌شده را ظرف مدت ده روز صادر نمایند.
در صورتی که وزیر کشور یا استاندار، شهردار معرفی شده را واجد شرایط تعیین‌شده نداند، مراتب را با ذکر دلیل و مستندات به شورای شهر منعکس می‌نماید، در صورت‌اصرار شورای شهر بر نظر قبلی خود و عدم صدور حکم شهردار، موضوع توسط شورای‌شهر به هیأت حل اختلاف ذی‌ربط ارجاع خواهد شد.
هیأت مذکور ظرف پانزده روز مکلف به تصمیم‌گیری بوده و تصمیم آن هیأت برای‌طرفین (‌وزارت کشور و شورای اسلامی شهر) لازم‌الاجراء می‌باشد. چنانچه در مدت مقرر،‌هیأت حل اختلاف نظر خود را اعلام ننماید، نظر شورای شهر متبع خواهد بود و شهردار‌می‌تواند اختیارات قانونی خود را اعمال و اجراء نماید.

 ‌ماده ۸۰- (اصلاح شده در جلسه علنی روز سه‌شنبه (۲۷فروردین ۱۳۹۲) مجلس شورای اسلامی) مصوبات کلیه شوراهای موضوع این قانون در صورتی که پس از دو هفته از تاریخ ابلاغ مورد اعتراض قرار نگیرد، لازم‌الاجرا است و چنانچه مسئولان ذی‌ربط آن را مغایر با موازین اسلام و یا قوانین و مقررات کشور یا خارج از حدود وظایف و اختیارات شوراها تشخیص دهند، حداکثر ظرف دو هفته از تاریخ ابلاغ مصوبه می‌توانند با ذکر مورد و به طور مستدل اعتراض خود را به شورای اسلامی اعلام و درخواست تجدیدنظر کنند. شورا موظف است ظرف ۱۰ روز از تاریخ وصول اعتراض، تشکیل جلسه دهد و به موضوع رسیدگی و اعلام نظر کند. در صورتی که شورا در بررسی مجدد از مصوبه مورد اختلاف عدول نکند، با درخواست رسمی مقام صلاحیت‌دار معترض که حداکثر باید ظرف دو هفته پس از اعلام کتبی شورا صادر شود، موضوع توسط آن مقام صلاحیت‌دار به هیات حل اختلاف ذی‌ربط ارجاع می‌شود. هیات مزبور مکلف است ظرف ۲۰ روز به موضوع رسیدگی و اعلام نظر نماید. در صورت عدم اعلام نظر هیات در مدت مذکور، مصوبه شورا لازم‌الاجرا می‌شود.

اما در شهر ما چه اتفاقی افتاد ؟

چند پرسش شاید بتواند اعضای محترم شورا را کمی به مسائل پیش رو آگاه تر سازد :

۱ -  شورایی که با ۵ رای چیزی را تصویب می کند آیا می تواند آنقدر متزلزل و بی اراده باشد که حتی جرأت نکند مصوبه را از صحن شورا بیرون بیاورد ( در حالی که به گفته خود اعضا آن مصوبه هنوز پابرجاست ) ؟ اگر مصوبه حتی به دلایلی خلاف مقررات و قوانین باشد ، پس هیأت حل اختلاف در این میان چه کاره خواهد بود ؟

۲ – شورایی که می خواهد برای ۴ سال درباره شهر تصمیم بگیرد ، نام این نحوه تصمیم گیری را چه می گذارد ؟ اگر تصمیم می گیرید ، چرا قبل از تصمیم همه جوانب را نمی سنجید . اگر همه جوانب را سنجیده اید و تصمیم گرفته اید و مصوب کرده اید ، پس این تعلل و اتلاف وقت برای چیست ؟اگر تصمیمی که گرفته اید غیر قانونی است ، چرا پافشاری می کنید ؟ اگر غیر قانونی نیست چرا جرأت ابلاغ و اجرا ندارید ؟ آیا درباره موضوعات و مسائل دیگر شهر هم این گونه تصمیم می گیرید و عمل خواهید نمود ؟ وای به حال شهر !!!

۳ – بالاخره تکلیف شهر و مردم چیست با این نمونه تصمیم گیری ؟منبع:سلام آباده

مدير جزيره بازدید : 20 شنبه 06 مهر 1392 زمان : 8:25 نظرات ()

افتتاح پایگاه خبری - تحلیلی سلام آباده

 

پایگاه خبری- تحلیلی سلام آباده با موضوعات خبری وتحلیلی ویژه شهرستان آباده افتتاح گردید منتظر شما عزیزان هستیم

 

آدرس:http://www.salamabadeh.ir

مدير جزيره بازدید : 13 پنجشنبه 04 مهر 1392 زمان : 18:36 نظرات ()

همایش از تبار لاله ها

1111
به همت ایثارکران سپاه آباده ، همایش از تبار لاله با حضور فرزندان شهدا و نیز سخنرانی سردار رفیعی برگزار می شود

این همایش با تکیه بر ارزش شهدا و نقش فرزندان شهدا امروز (پنجشنبه ساعت ۴ بعد از ظهر در سالن بنیاد شهید وامور ایثارگران آباده آغاز خواهد شد .

سخنرانی سردار رفیعی ، از فماندهان دفاع مقدس از برنامه های این همایش است

گفتنی است حاج علی محمدی ، مداح اهل بیت از قم نیز در این همایش به مداحی خواهد پرداخت

 

منبع:پایگاه خبری تحلیلی سلام آباده

مدير جزيره بازدید : 16 پنجشنبه 04 مهر 1392 زمان : 18:34 نظرات ()

تعداد صفحات : 2

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
پایگاه خبری- تحلیلی سلام آباده: www.salamabadeh.ir
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  نظرسنجی
  شما از چه طریقی خبرهای مورد نظرتان را دریافت می نمائید؟


  جزیره نیم نگاه

  فعال کردن اتاق گفتگو: 

  به مناسبت عید عی فطر قصد دارم بهکمک شما عزیزان اتاق گفتگو جزیره نیم نگاه را راه اندازی کنم 

  منتظر پیشنهادات شما عزیان هستم

  آمار سایت
 • کل مطالب : 921
 • کل نظرات : 22
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 3
 • آی پی امروز : 18
 • آی پی دیروز : 11
 • بازدید امروز : 69
 • باردید دیروز : 23
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 137
 • بازدید ماه : 467
 • بازدید سال : 5,666
 • بازدید کلی : 25,876
 • کدهای اختصاصی
  دانلود نرم افزار کامپیوتر سفارش پاپ آپ بندری جدید